Skip to main content

 

Bieganie to pełna korzyści aktywność fizyczna, dlatego nie rezygnuj z niej w zimie. Dowiedz się, jak się rozgrzać przed bieganiem w zimie, by uniknąć kontuzji. Sprawdź nasz praktyczny poradnik. Dowiesz się, jakie ćwiczenia wykonać przed joggingiem i dlaczego nie powinieneś pomijać rozgrzewania mięśni, szczególnie w zimie.

Jak się rozgrzać przed bieganiem i od czego zacząć?

Rozgrzewka do biegania jest jednym z najczęściej pomijanych i niedocenianych elementów treningu. Ma ona na celu zwiększenie ciepłoty mięśni poprzez stopniowe nasilenie dopływu krwi. Dzięki temu stają się one bardziej elastyczne i przygotowane do podjęcia wysiłku. Poprawa cyrkulacji krwi skutkuje również szybszą pracą serca, co przyczynia się do wzrostu maksymalnego zużycia tlenu (VO2 max). 

To oznaczenie określa ilość tlenu, jaką ciało jest w stanie wykorzystać w trakcie wysiłku fizycznego, co z kolei przekłada się na efektywniejsze bieganie. Ćwiczenia wykonywane w ramach rozgrzewki aktywują także połączenia neuronowe między mózgiem a mięśniami, co zwiększa ich siłę i zdolność do skurczu. Dodatkowo poprawiają one zakres ruchu w stawach biodrowych, kolanowych i skokowych, zwiększając elastyczność więzadeł i ścięgien, co sprawia, że ciało staje się bardziej giętkie i zwinne.

W rezultacie szybka rozgrzewka przed bieganiem nie tylko ułatwia tę aktywność, ale również czyni ją przyjemniejszą i bezpieczniejszą. Mięśnie oraz tkanki łączne, które zostały odpowiednio przygotowane do wysiłku, są mniej narażone na urazy. Dodatkowo dzięki rozgrzewce możliwe jest szybsze i dłuższe bieganie bez zwiększania intensywności treningu.

Uśmiechnięta kobieta z mężczyzną biegną obok siebie w zimowych kraojbrazie

Dlaczego rozgrzewka zimą jest szczególnie ważna?

Głównym założeniem rozgrzewki jest przede wszystkim podniesienie temperatury ciała, a to szczególnie ważne zimą, gdy temperatura na dworze spada. Wówczas trenujesz w trakcie deszczu, opadów śniegu i chłodnego wiatru. 

W takich okolicznościach Twoje mięśnie, które nie zostały odpowiednio przygotowane do wysiłku, mają tendencję do skurczów, co może prowadzić do ich przeciążenia lub występowania mikrourazów. 

Pamiętaj, że nawet szybka rozgrzewka przed bieganiem wspiera produkcję płynu stawowego. Zimą, kiedy teren może być pokryty lodem lub śniegiem, zwiększa się ryzyko poślizgnięcia i wypadku, co może skończyć się dla Ciebie kontuzją. Stawy, które zostały odpowiednio przygotowane do wysiłku, są w stanie lepiej radzić sobie z nadmiernym obciążeniem, co obniża zagrożenie wystąpienia obrażeń.

Sprawdź też: Jak jeździć na nartach? 5 praktycznych wskazówek

Jak efektywnie się rozgrzać przed bieganiem w zimie? 5 kroków

Jak już wiesz, prawidłowe rozgrzanie mięśni przed aktywnością fizyczną jest bardzo ważna, także przed bieganiem. Tylko jak rozgrzać się przed bieganiem we właściwy sposób? 

Przede wszystkim pamiętaj o tym:

  • Wykonaj ćwiczenia cardio.
  • Zadbaj o dynamiczne rozciąganie poszczególnych partii ciała.
  • Pamiętaj o aktywacji tych grup mięśniowych, które będziesz wykorzystywać przy bieganiu.
  • Przed joggingiem poświęć przynajmniej dziesięć minut na rozgrzewkę.
  • Zadbaj o odpowiedni strój do biegania.

Mężczyzna w pozycji do pompki na zimowym krajobrazie.

Ćwiczenia cardio

Cardio to rodzaj ćwiczeń, które mają za zadanie rozgrzać mięśnie i podnieść temperaturę ciała. Co więcej, jest to doskonała rozgrzewka przed bieganiem dla początkujących. 

Możesz wykonać skłony tułowia, które doskonale rozciągają mięśnie pleców oraz pośladków. Rozpoczynając w pozycji stojącej z nogami na szerokość barków, delikatnie zegnij kolana i pochyl tułów do przodu, starając się dotknąć dłońmi podłogi. Trzymaj pozycję przez kilka sekund, a następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej. 

Drugie ćwiczenie to wysokie kolana, które angażuje mięśnie brzucha, nóg oraz poprawia koordynację. Stojąc w miejscu, na przemian podnoś kolana jak najwyżej, próbując dotknąć nimi klatki piersiowej. Ruchy wykonuj dynamicznie, ale kontrolowanie, zwracając uwagę na prawidłową postawę. 

Trzecie ćwiczenie to krążenia ramion – prosta rozgrzewka przed bieganiem dla początkujących. Skupia się ona na górnych partiach ciała. Stojąc w stabilnej pozycji, rozłóż ramiona na boki i wykonuj nimi duże, płynne kręgi, najpierw w przód, a potem w tył. Ruchy te powinny być wykonywane w wolnym tempie. Pozwoli to odpowiednio przygotować mięśnie barków, ramion oraz klatki piersiowej do nadchodzącego wysiłku. 

Dynamiczne rozciąganie

W pierwszej kolejności skup się na odpowiednio przemyślanych ćwiczeniach, które obejmie rozgrzewka, bieganie zaplanuj na kilkanaście minut po zakończeniu ćwiczeń. Rozciąganie możesz wykonywać nie tylko po, ale również przed bieganiem. Pomaga ono w łagodzeniu napięć i bólu mięśniowego, które mogą pojawić się po wysiłku. 

Dla efektywnej sesji rozciągającej zarezerwuj sobie około dziesięciu do piętnastu minut. Możesz w tym czasie wykonać takie ćwiczenia, jak:

  • Wypady nóg.
  • Przyciąganie kolana do piersi.
  • Przyciąganie pięty do pośladków.
  • Skłony ciała.
  • Wymachy nóg na boki oraz do tyłu.

Uśmiechnięta kobieta biegnie po oszronionym lesie, po lewej stronie obrazka promienie słoneczne.

Aktywacja mięśniowa

Aktywacja ciała przed rozpoczęciem biegania jest niezbędna, aby odpowiednio przygotować się do wysiłku i zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji. Kluczowe grupy mięśniowe, które powinieneś rozgrzać, to przede wszystkim dolne partie ciała. Należą do nich mięśnie czworogłowe uda, odpowiedzialne za prostowanie nóg w stawach kolanowych, mięśnie dwugłowe uda, zapewniające zginanie nóg, a także mięśnie łydek.

Oprócz nóg ważne jest również aktywowanie tułowia, w tym mięśni brzucha oraz mięśni dolnej części pleców, które odgrywają istotną rolę w utrzymaniu stabilnej i prawidłowej postawy ciała podczas biegania. Dlatego rozgrzewka do biegania powinna obejmować ćwiczenia takie jak plank, mostek czy skręty tułowia mogą skutecznie wzmacniać te partie, co przekłada się na lepszą równowagę i kontrolę nad ruchami ciała. 

Dostosowanie rozgrzewki do warunków zimowych

Dzięki temu, że prawidłowo zaplanujesz ten ważny etap, jakim jest rozgrzewka, bieganie w zimie stanie się przyjemnością. Dostosowanie jej do warunków zimowych jest nie tylko ważne dla bezpieczeństwa, ale również dla efektywności treningu. 

Niskie temperatury powodują, że mięśnie są bardziej sztywne i podatne na kontuzje. Rozgrzewka przed bieganiem dla początkujących w zimie powinna być dłuższa i bardziej intensywna, aby skutecznie zwiększyć przepływ krwi do mięśni i podnieść ich temperaturę

Skup się na dynamicznych ćwiczeniach, takich jak wysokie kolana, wymachy nogami czy krążenia ramion. Te są szczególnie efektywne, ponieważ aktywizują one różne grupy mięśniowe, przygotowując ciało do wysiłku w chłodnym środowisku. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zwiększenie zakresu ruchu stawów, co przyda się na śliskiej nawierzchni.

Porady dotyczące odzieży na rozgrzewkę w zimie

Podczas biegania w chłodnych warunkach, pamiętaj o właściwym warstwowaniu ubrań. Dla górnej części ciała zalecane jest noszenie bielizny termoaktywnej, warstwy izolacyjnej w postaci bluzy oraz zewnętrznej kurtki przeznaczonej do biegania, np. typu softshell, wykonanych z zaawansowanych materiałów technicznych. 

Taki system warstw pozwala na elastyczne dostosowanie do zmieniającej się temperatury. Dla dolnej części ciała idealne będą legginsy w różnej grubości – od cienkich po bardziej ocieplane modele. Warto także zwrócić uwagę na odpowiednią długość skarpet bądź nogawek.

W okresie zimowym niezbędne jest także dobranie właściwych akcesoriów, które chronią te części ciała, przez które tracisz najwięcej ciepła, czyli głowę i dłonie. Dlatego Twoje wyposażenie w chłodne dni powinno obejmować rękawiczki oraz ciepłe nakrycie głowy.

Przeczytaj również: Sprawdzamy, jaka bielizna termoaktywna będzie najlepsza na narty

Kobieta rozciągająca się na drodze w zimowym krajobrazie. Stoi na jednej nodze, trzymając drugą za stopę zgiętą przy pośladku.

Znaczenie rozgrzewki przed bieganiem zimą

Pamiętaj, że rozgrzewka do biegania zimą odgrywa ważną rolę w przygotowaniu organizmu do wysiłku w niskich temperaturach, zwiększając przepływ krwi do mięśni i podnosząc ich temperaturę, co zapobiega kontuzjom. 

Już wiesz, jak rozgrzać się przed bieganiem w zimie. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom, które powinny być bardziej intensywne i dłuższe niż w cieplejszych miesiącach, mięśnie stają się bardziej elastyczne i gotowe do wysiłku. Ponadto rozgrzewka pomaga w lepszym dostosowaniu się do zimowego środowiska. Dodatkowo minimalizuje szok termiczny dla organizmu i umożliwiając efektywniejsze bieganie. Produkty oferowane przez Brubeck, zaprojektowane z myślą o aktywności fizycznej w niskich temperaturach, gwarantują komfort i ochronę przed zimnem, pozwalając na czerpanie przyjemności z biegania nawet w mroźne dni.

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć