Skip to main content


Planujesz zimowe szaleństwo na stoku? Zadbaj o odpowiednią stylizację, żeby zapobiec przegrzaniu lub wyziębieniu. Podpowiadamy, jak się ubrać na narty. Poznaj warstwy, które pozwolą cieszyć się komfortem termicznym i wygodą.

Dlaczego odpowiedni strój narciarski jest istotny na stoku?

Jeśli planujesz szaleństwo na białym puchu, dobrze dobrany ubiór to podstawa, żeby czuć się komfortowo, nie przemarznąć, ale też się nie przegrzać. Kluczem jest stworzenie stylizacji z kilku warstw. Dzięki odpowiedniemu ubraniu na stoku:

  • będziesz dobrze zabezpieczony przed mroźnym powietrzem czy śniegiem;
  • Twoja skóra pozostanie sucha, ponieważ wilgoć będzie stale odprowadzana;
  • będziesz cieszyć się swobodą ruchów;
  • zwiększysz swoje bezpieczeństwo, na przykład dzięki elementom odblaskowym;
  • spędzisz więcej czasu na stoku – dłużej pojeździsz na nartach, bo ryzyko przemarznięcia będzie znacznie mniejsze.

Sprawdź: Odmrożenie – kiedy występuje i jak mu zapobiegać?

Osoby zjeżdżające na nartach z zachodzącym słońcem w tle

Jakie warstwy ubioru wybrać na narty?

Komfort jazdy zależy nie tylko od odpowiednio dobranych nart, lecz także właściwej stylizacji. Składają się na nią warstwy, dzięki którym zadbasz o komfort termiczny. Strój ochroni Cię przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Jak się ubrać na narty?

Warstwa pierwsza – bielizna termoaktywna

Bielizna termiczna jest podstawą podczas uprawiania sportów zimowych. To pierwsza warstwa stylizacji, której potrzebujesz przy niskich temperaturach. Jest najbliżej ciała, a jej zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i odprowadzanie wilgoci. Bawełniana koszulka zdecydowanie się nie sprawdzi, ponieważ ma tendencję do wchłaniania potu, ale go nie odprowadza. To sprawia, że ubranie robi się mokre, a wtedy łatwo o wychłodzenie.

Warstwa bazowa może być wykonana z materiałów syntetycznych, wełny merino, a także z połączenia tych dwóch rodzajów tkanin. Wełna z merynosów jest przyjemna w dotyku – nie musisz martwić się charakterystycznym drapaniem, które występuje podczas noszenia wełnianych swetrów.

Oto nasze propozycje produktów, które zapewnią Ci komfort cieplny podczas zimowego szaleństwa.

Kobieta trzymająca narty w ręku na tle stoku

Warstwa druga – odzież ocieplająca

Druga warstwa to tak zwana odzież ocieplająca, która ma za zadanie zatrzymywać ciepło, ale jednocześnie nie przegrzewać ciała.

W tej roli sprawdzi się polar. Weź też pod uwagę bluzy termoaktywne na narty. Druga warstwa ubrania jest przeznaczona tylko na górną część ciała. Cienki polar jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia ciepło, a przy tym jest lekki i nie krępuje ruchów.

Warstwa trzecia – kurtka narciarska

Trzecia warstwa jest szczególnie ważna. To kurtka narciarska, która zabezpiecza przed zimnem, wiatrem i wilgocią. Powinna być wodoodporna, a jednocześnie oddychająca. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na softshell, czy na polar, ta ostatnia warstwa na górną część sylwetki jest konieczna.

Producenci stosują różne membrany wodoodporne. Jedną z nich jest Gore-Tex, która charakteryzuje się specjalną strukturą. Mikropory są mniejsze od kropli wody, dlatego jej nie przepuszczają, a jednocześnie pozwalają przedostać się na zewnątrz wilgoci.

Dobra kurtka narciarska ma kieszenie zewnętrzne i wewnętrzne, zamykane na suwak. Możesz bezpiecznie przewozić w nich różne przedmioty, na przykład karnet narciarski czy telefon bez obaw, że je zgubisz. Świetnie, jeśli zamki w kieszeniach są wodoszczelne.

Zwróć też uwagę na:

  • regulowane mankiety i dół kurtki – dzięki nim zimne powietrze nie będzie dostawało się pod kurtkę;
  • kaptur – to dodatkowa ochrona przed zimnem. Musi pasować do kasku;
  • fartuch przeciwśnieżny – to specjalny pas materiału, znajdujący się w okolicach pasa, chroniący przed dostaniem się śniegu pod ubranie;
  • rozpinane wywietrzniki – najczęściej znajdują się pod pachami. Pozwalają na odprowadzanie wilgoci i regulowanie temperatury ciała. Możesz z nich skorzystać, gdy poczujesz, że jest Ci za gorąco.

Spodnie narciarskie

Spodnie narciarskie to kolejny niezbędny element, który nawet w bardzo mroźne dni pozwoli Ci cieszyć się komfortem termicznym. Wybieraj spośród modeli z wodoodporną membraną. To odzież narciarska, która również musi odprowadzać wilgoć. Dzięki temu skóra pozostanie sucha, a to przełoży się na komfort podczas pokonywania stoku. Doskonale, jeśli spodnie mają fartuch przeciwśnieżny i ściągacze. W niektórych modelach znajdują się też zamki wentylacyjne. Przydatne, gdy zrobi Ci się zbyt ciepło.

Dowiedz się: Jazda na snowboardzie – gdzie wybrać się na stok w Polsce?

Mężczyzna zjeżdżający na nartach po stoku

Akcesoria narciarskie – co warto zabrać?

Wiesz już, jaka bielizna termoaktywna na narty, odzież ocieplająca, spodnie i kurtka są niezbędne. Czas poznać potrzebne akcesoria, które zapewnią wygodę podczas jazdy.

Rękawice i czapka

Dłonie są szczególnie narażone na kontakt z zimnym powietrzem. Podczas zabawy na stoku rękawice narciarskie są konieczne! Na narty zjazdowe zabierz ze sobą wodoodporny model. Hydrofobowa powłoka zapobiegnie przemoczeniu po ewentualnym kontakcie ze śniegiem. Ocieplina zapewni komfort termiczny w chłodne dni. Zwróć uwagę na przedłużone mankiety. Elastyczny ściągacz sprawi, że rękawice narciarskie dobrze dopasują się do dłoni i nie będą przepuszczały zimnego powietrza.

Potrzebujesz również czapki, którą włożysz pod kask narciarski. Dzięki niej ochronisz głowę przed wychłodzeniem. Czapka powinna być cienka i dobrze przylegać do głowy, ale jednocześnie nie może zbyt silnie uciskać, bo to powodowałoby dyskomfort.

Dobrym wyborem będzie też kominiarka. Powinna wyróżniać się wysokim poziomem oddychalności, a przy tym skutecznie chronić przed wiatrem, wodą i chłodem. Sprawdź kominiarkę z membraną Cooler, która spełnia te kryteria.

Gogle narciarskie

Gogle narciarskie chronią oczy przed słońcem, śniegiem i wiatrem. Szczególnie ważne jest wyraźne widzenie, bo ma wpływ na bezpieczeństwo na stoku.

Zwróć uwagę, czy wybrane przez Ciebie gogle są z filtrem UV i polaryzacją. Zapewniają lepszą widoczność. Istnieją modele z wymiennymi soczewkami, które można łatwo dostosować do panujących warunków atmosferycznych.

Obuwie narciarskie

Obuwie narciarskie zapewnia stabilność podczas jazdy. Dobrze dopasuj rozmiar, a także rodzaj. Do wyboru są modele zjazdowe – wyróżniają się sztywnością, stabilnie utrzymują stopę. Są też buty narciarskie do freeride’u, które gwarantują lepszą amortyzację podczas skoków.

Zwróć uwagę na odpowiednie skarpety narciarskie. Świetnie sprawdzą się modele wykorzystujące technologię bezszwową. Takie skarpety nie obcierają. Możesz postawić na produkt z wełny merynosa. Sprawdź skarpety damskie Ski Force, które izolują termicznie i odprowadzają wilgoć.

Przeczytaj też: Freeride – 5 tras do ekstremalnych zjazdów na nartach w Europie

Mężczyzna w goglach stojący z nartami w ręku

Podsumowanie: jak idealnie ubrać się na narty?

Odpowiedni strój narciarski to klucz, by czuć się wygodnie podczas zjazdów. Pamiętaj o stosowaniu warstw, które będą odprowadzać wilgoć i dbać o ciepło. Bielizna termiczna, odzież ocieplająca, kurtka narciarska i spodnie to nie wszystko! Zadbaj też o rękawice, czapkę i gogle, żeby nawet w najmroźniejsze dni cieszyć się komfortem.

Wiesz już, jak się ubrać na narty. Odpowiednia stylizacja sprawi, że każda wyprawa na stok będzie przyjemnością.

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć