Skip to main content

Jazda rowerem może sprawiać mnóstwo radości nie tylko w ciepłe miesiące, lecz także, gdy nadejdzie sezon zimowy. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, gdy panuje mróz, a na drogach jest błoto pośniegowe, to wyzwanie. Warto je jednak podjąć! Jak przygotować się na rower zimą? Podpowiadamy!

Jak przygotować rower do zimowej jazdy?

Chcesz jeździć zimą? Przygotuj swój rower! Pamiętaj, że zimowy trening wiąże się z różnymi wyzwaniami na trasie – mnóstwem śniegu na drogach, a czasem nawet jazdy po lodzie. Rower jest narażony na działanie różnych warunków atmosferycznych, dlatego szczególnie ważne, by odpowiednio o niego zadbać w zimowe miesiące.

Jeśli jednoślad jest dla Ciebie przede wszystkim środkiem transportu, warto zastanowić się nad zakupem specjalnych dwóch kółek na mroźne miesiące. Osobny rower zimowy może być mniej kosztownym modelem bez zaawansowanego osprzętu, ale takim, który wciąż zapewnia komfort jazdy. Możesz wybrać spośród modeli gravelowych czy MTB. Jeśli jednoślad jest środkiem transportu, szczególnie ważne są błotniki. Ochronią ubranie przed zabrudzeniami.

Zobacz też: Triathlon – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Opony zimowe – jakie wybrać?

Żeby cieszyć się bezpieczeństwem podczas wyprawy w mroźnych miesiącach zimowych, musisz wybrać właściwe opony rowerowe. Zwróć uwagę na:

  • Odpowiedni bieżnik – zwiększa przyczepność na śliskiej nawierzchni.
  • Szerokość opon – gdy są szerokie, to ciężar lepiej się rozkłada.
  • Ciśnienie powietrza – powinno być niższe niż stosowane latem, ponieważ to poprawia przyczepność do trudnej nawierzchni. Będziesz bezpieczniejszy, jeśli nagle zaczniesz jechać po lodzie.

Smarowanie łańcucha

Sól drogowa, wilgoć i niskie temperatury sprawiają, że nietrudno o uszkodzenia. Żeby uniknąć zatarcia łańcucha, potrzebujesz odpowiedniego smaru. Powinien być gęsty i odporny na wodę, żeby zabezpieczyć rower przed czynnikami zewnętrznymi oraz korozją.

Istnieją specjalne preparaty, które zachowują swoje właściwości nawet w minusowych temperaturach. Nie wypłukują się, nawet jeśli oddziałuje na nie woda.

Zadbaj na napęd

Pamiętaj też, że warto po każdej jeździe wyczyścić napęd. Sól drogowa rozsypywana w okresie zimowym przyczynia się do zmniejszenia żywotności układu. Jeśli chcesz się dłużej cieszyć jego prawidłowym działaniem, powinieneś jak najszybciej po powrocie do domu pozbyć się resztek soli.

Sprawdź klocki hamulcowe

Zadbaj o klocki hamulcowe i sprawdź tarcze. Sprzęt nie może być nadmiernie zużyty. To przecież za sprawą przedniego i tylnego hamulca zwiększasz swoje bezpieczeństwo, gdy warunki na drogach są niesprzyjające.

Ważne jest, by zadbać o przygotowanie dwóch kółek na zimowe miesiące bez względu na to, czy planujesz jeździć, czy tylko przechowywać rower. Nawet jeśli jednoślad ma stać w piwnicy, zadbaj o to, aby dokładnie go wyczyścić i osuszyć, a także nasmarować. To sprawi, że będzie gotowy do jazdy w kolejnym sezonie.

Oświetlenie i odblaski – jak zadbać o widoczność?

Zima na rowerze często wiąże się z jazdą w ciemności. Konieczne jest, by zadbać o odpowiedni sprzęt, który pozwoli zachować bezpieczeństwo w miesiącach zimowych, gdy dni są tak krótkie. Oświetlenie powinno być mocne. Najlepiej, jeśli będą to lampki z wysoką klasą wodoodporności. Charakteryzują się one szczelną konstrukcją, dzięki temu wilgoć nie jest dla nich zagrożeniem.

Rowerzysta musi być widoczny. Ważne jest nie tylko dobre oświetlenie, lecz także odblaski. Możesz zamontować dodatkowe, na przykład na szprychach. Świetnym pomysłem jest jazda w kamizelce odblaskowej.

Jak ubrać się na rower zimą?

Ważne jest, żeby odpowiednio przygotować rower, ale też siebie. Rowerzysta potrzebuje stylizacji, która sprawi, że zimowe warunki nie będą tak nieprzyjemne. Jak się ubrać, żeby jazda na rowerze zimą była komfortowa?

Warstwowanie odzieży – jak to robić?

Do jazdy rowerem w mroźnych warunkach sprawdzi się stylizacja złożona z kilku warstw:

  • Bazowa – to bielizna termoaktywna, która odprowadza wilgoć.
  • Izolacyjna – odpowiada za utrzymywanie ciepła. W tej roli sprawdzają się bluzy polarowe.
  • Zewnętrzna – zabezpiecza przed wiatrem i wilgocią. To między innymi kurtki softshellowe, najlepiej z wodoodporną membraną.

Warto zainwestować w odzież wykonaną z odpowiednich materiałów. Takich, które sprawią, że nie będzie Ci ani zbyt ciepło, ani zbyt zimno. Oto kilka naszych propozycji elementów stylizacji idealnych na zimowe warunki:

  • Bluza Extreme Thermo do sportów zimowych – powstała w technologii Double Heating. Miękka dzianina odznacza się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Skutecznie odprowadza wilgoć ze skóry. Ma bezszwową konstrukcję, więc nie musisz martwić się otarciami.
  • Bluza Thermo Wool by Pustelnik – została wykonana z wełny merynosów i mikrowłókien funkcyjnych. Dzięki temu doskonale spełnia dwie funkcje – chroni przed chłodem i odprowadza wilgoć. Dzianina nie pozwala na wychłodzenie ani na przegrzanie. Materiał jest odporny na przetarcie.
  • Spodnie termoaktywne Thermo Wool – są elastyczne, zapewniają ciepło i odprowadzają pot. Są bezszwowe, więc podczas jazdy rowerem nie będą obcierać.

Sprawdź: Bieganie w deszczu – co ubrać i jak się odpowiednio rozgrzać?

Jakie akcesoria ochronne warto zabrać?

Rowerzysta potrzebuje dodatkowej ochrony w postaci akcesoriów. Żeby pokonywać ścieżki rowerowe w komfortowych warunkach mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, pamiętaj o:

  • Rękawiczkach, które ochronią przed mroźnym wiatrem.
  • Czapce – powinna być dostosowana pod kask.
  • Kominie lub chuście – zabezpieczą podczas jazdy w zimny dzień szyję i twarz.
  • Grubych skarpetach – dzięki nim mróz nie będzie aż tak dokuczał.
  • Ochraniaczach na łokcie i kolana – zimową jazdę na rowerze charakteryzuje większe ryzyko upadku. Przydatne akcesoria to ochraniacze, które zmniejszają prawdopodobieństwo poważnej kontuzji oraz zabezpieczają ciało podczas upadku.

Propozycje akcesoriów na rower:

  • Komin unisex wełniany – wykonany z wełny merynosa, która nie drapie i nie gryzie. Poza tym ma bakteriostatyczne i hipoalergiczne właściwości.
  • Skarpety Ski Force – idealne, gdy panuje duży mróz. Mają mikrowłókna z jonami srebrna, które wyróżniają się bakteriostatycznymi właściwościami.
  • Rękawiczki termoaktywne – wyróżniają się elastycznością. Można obsługiwać w nich dotykowy wyświetlacz.

Rower zimowy a technika jazdy

Częściej jeździmy na rowerze w letnie miesiące. W mroźnym okresie roku warto zwrócić szczególną uwagę na technikę jazdy. O co zadbać?

  • Utrzymuj niższą prędkość – ważne jest, by jeździć ostrożnie, gdy przyczepność na drogach jest ograniczona.
  • Hamuj przy użyciu zarówno przedniego, jak i tylnego hamulca, robiąc to delikatnie.
  • Unikaj gwałtownych ruchów, żeby rower nie wpadł w poślizg.
  • Zachowuj odpowiednią odległość od innych rowerzystów – dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na reakcję.

Dowiedz się więcej: Marszobieg dla początkujących – od czego zacząć?

Podsumowanie: Rower zimą – jak cieszyć się jazdą w niskich temperaturach?

Jazda na rowerze w zimie może być równie przyjemna i bezpieczna, jak w innych porach roku, jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz. Przed rozpoczęciem trudnego sezonu sprawdź, czy któreś elementy wymagają wymiany. Musisz chronić rower przed działaniem soli drogowej i korozją przy pomocy odpowiednich preparatów.

Dobrze dobrane opony rowerowe, błotniki, sprawne hamulce to klucz do komfortu i bezpieczeństwa. Żeby przetrwać zimowe warunki, potrzebujesz odpowiedniej stylizacji na rower. Sprawdź ofertę Brubeck, w której odszukasz między innymi bieliznę termiczną!

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć