Bouldering to rodzaj wspinaczki, która odbywa się na niewielkich wysokościach bez liny. Rozwija różne partie mięśni, a dodatkowo stawia sportowcom mentalne wyzwania. Dowiedz się więcej o aktywności, którą można uprawiać zarówno w specjalnych halach, jak i na naturalnych formacjach skalnych. Podpowiadamy, jak zacząć przygodę z tym sportem.
Czym jest bouldering?
Po polsku określane jako głazownictwo, po angielsku natomiast nazwa brzmi bouldering. Co to za sport? W ten sposób określa się wspinaczkę bez asekuracji liną. Najczęściej odbywa się na małych formacjach skalnych lub specjalnych ścianach w halach.
W odróżnieniu od klasycznej wspinaczki trasa w boulderingu jest krótsza, ale przy tym bardziej wymagająca. Pokonanie wyznaczonej drogi jest możliwe dzięki wykorzystywaniu precyzyjnych, siłowych ruchów.
Polska nazwa dyscypliny nie jest przypadkowa. Głaz to po angielsku „boulder”. Wspinaczka bez asekuracji liną właśnie dlatego została określona głazownictwem. Ważne jest również pojęcie problemu boulderowego. W ten sposób określa się sekwencję technicznych ruchów wspinaczkowych.
Przeczytaj również: Wspinaczka – 8 porad jak zacząć i co ubrać?
Jak wygląda wspinaczka boulderowa?
Bouldering polega na pokonywaniu krótkich, ale technicznie wymagających tras. Zwykle ich długość wynosi kilka metrów. Konieczne jest jednak zachowanie precyzji, techniki i dużej siły. Mimo że trasa jest krótka, to potrzeba wytrzymałości mięśniowej, żeby pokonać boulder. Wspinaczka jest więc pełna technicznych trudności.
Niekontrolowane odpadanie od skały sprawia, że w tej dyscyplinie stosowane są crashpady, czyli materace asekuracyjne. Ich obecność zarówno na sztucznych ściankach, jak i w plenerze sprawia, że ryzyko urazów ulega zmniejszeniu. Sportowcy korzystają również z tak zwanego spottera. To osoba, która pomaga w kontrolowaniu upadku w taki sposób, żeby górna część ciała nie uderzyła bezpośrednio o ziemię.
Rodzaje ścianek boulderowych
Ścianka wspinaczkowa i boulderowa często znajdują się w specjalnych halach. Są to konstrukcje projektowane w taki sposób, żeby odpowiadać różnym poziomom zaawansowania wspinaczy. W takich miejscach znajdzie dla siebie coś zarówno początkujący, jak i profesjonalista. Trasy wyróżniają się zróżnicowanymi układami i długością, dzięki czemu można przeprowadzić zróżnicowany trening.
Bouldering na ściankach w centrum wspinaczkowym może być dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących. Różnorodność problemów pozwala się stopniowo i bezpiecznie rozwijać. Ważne jest też, że przestrzeń wyłożono matami amortyzującymi, co zapobiega kontuzjom u początkujących osób.
Są również skałkowe ścianki w naturze. Dają poczucie prawdziwej wspinaczki i doświadczenie kontaktu z przyrodą. Są one przeznaczone dla osób, które dłużej uprawiają omawianą dyscyplinę. Zarówno ściany wspinaczkowe w centrach, jak i naturalne skały są pełne wyzwań, dzięki czemu rozwijają wytrzymałość, koordynację i zwinność.
Skale trudności w boulderingu
Istnieją różne skale trudności w tej specyficznej formie wspinaczki. Pierwsza była stworzona przez John’a Gilla, czyli prekursora boulderingu. Miała trzy stopnie – B1, B2, B3, przy czym ostatni dotyczył problemów z wyłącznie jednym przejściem.
Obecnie stosuje się między innymi skalę Verm określaną również jako „V”. Stworzył ją amerykański wspinacz John Sherman. Jest wykorzystywana w Ameryce Północnej, RPA oraz Australii. Obejmuje ona zakres od V0 do V16.
W Europie popularnością cieszy się natomiast skala Fontainebleau. Wizualnie kojarzy się z Francuską Skalą Wspinaczkową, jednak obok cyfry pojawia się duża litera. Im wyższa liczba i litera, tym trudniejszy jest problem. Najbardziej wymagający boulder to obecnie 8C+.
Znajomość skali ma być dla wspinaczy ułatwieniem, gdy szukają problemów. Będą mogli wybrać taki, który jest odpowiednio dopasowany do ich umiejętności, a później podnosić sobie poprzeczkę. Skala pomaga uniknąć sytuacji, w której początkująca osoba zdecyduje się na zbyt trudną trasę. Mogłoby to zmniejszyć motywację, a nawet doprowadzić do kontuzji.
Sprawdź również: Jak poprawić kondycję w kilku prostych krokach?
Dlaczego warto spróbować boulderingu?
Wiesz już, czym wyróżnia się bouldering. Zasady, jakie panują w tym sporcie, również są Ci znane. Jednak wciąż zastanawiasz się, czy rozpocząć tę sportową przygodę? Zdecydowanie warto, ponieważ bouldering:
- Rozwija wytrzymałość – to intensywne ćwiczenie fizyczne, dzięki któremu zwiększają się: siła mięśni, zwinność i kondycja. Ruchy angażują różne partie ciała, dlatego trening jest kompleksowy.
- Przyczynia się do rozwoju strategicznego myślenia – pokonywanie problemów wymaga precyzji i planowania. To wyzwanie, podczas którego wykorzystywana jest nie tylko siła mięśni, lecz także umysłu. Trzeba analizować swoje ruchy z wyprzedzeniem i dostosowywać technikę do konkretnej trasy.
- Poprawia zdolność koncentracji – podczas przygotowywania się do wspinaczki trzeba skupić się na zadaniu i cierpliwie podchodzić do kolejnych.
- Pozwala budować relacje społeczne – sport ten jest często uprawiany w grupach. Pozwala on nawiązać nowe znajomości. Zasady boulderingu dopuszczają korzystanie z pomocy spottera, czyli osoby asekurującej, a to dodatkowa okazja na wzmocnienie relacji społecznych.
- Jest dostępny dla dużej grupy osób – ścianka wspinaczkowa i boulderowa występują w wielu stopniach trudności. Dzięki temu osoby o różnym poziomie doświadczenia mogą spróbować swoich sił podczas tej aktywności.
Bouldering dla początkujących – jak zacząć?
Idealna na początek jest lokalna ścianka wspinaczkowa. Bouldering w takim miejscu można uprawiać pod okiem trenera. Dzięki temu będzie łatwiej opanować podstawowe techniki.
Korzystając z centrum wspinaczkowego, nie musisz też martwić się koniecznością zakupu sprzętu. Takie miejsca oferują buty do wypożyczenia. Znajduje się tam również magnezja. To substancja, która gwarantuje pewny chwyt. Skutecznie wysusza skórę mającą tendencję do pocenia się podczas tak dużego wysiłku, jakim jest bouldering.
Planujesz rozpocząć przygodę z tym sportem? Poznaj zasady boulderingu, wybierz lokalną ściankę wspinaczkową, skorzystaj z pomocy instruktora i zainwestuj w wygodne ubrania. Podczas pokonywania trasy będziesz cieszyć się swobodą ruchów, jeśli zadbasz o odpowiedni strój.
Powinien on być wytrzymały, pozwalać skórze oddychać, a także nie ograniczać Cię podczas zmiany pozycji na ściance. W plenerze szczególnie ważne są warstwy – stworzoną z nich stylizację można łatwo dopasować do panujących warunków.
Oto kilka elementów, które zapewnią Ci poczucie komfortu podczas wyzwań na ściance:
- Crop top do ćwiczeń Gym – gwarantuje transfer wilgoci na zewnątrz. Jest bezszwowy, co minimalizuje ryzyko otarć.
- Koszulka męska Dynamic Outdoor – termoaktywny model z krótkim rękawem wyróżnia się dwuwarstwową strukturą dzianiny. Dzięki temu odbiera wilgoć i sprawia, że skóra pozostaje sucha.
- Legginsy treningowe Gym – charakteryzują się bezszwową konstrukcją. Unikniesz przetarć, a wyższy stan zapewni komfort podczas każdego ruchu.
- Męska bluzka z długim rękawem Dry 2 – sprawdzi się podczas trenowania na zewnątrz. Długie rękawy chronią przed otarciami.
- Bluza damska treningowa z długim rękawem – system Air Balance zastosowany w miejscach o największej potliwości redukuje uczucie dyskomfortu. Elastyczny model zapewnia pełną swobodę ruchów.
Zainspiruj się: Nie wiesz, jaki wybrać strój do wspinaczki? Sprawdź nasze propozcyje!
Podsumowanie: Bouldering – sport dla każdego
Bouldering łączy w sobie wysiłek fizyczny z mentalnym. Ten wyjątkowy rodzaj wspinaczki wymaga koncentracji, cierpliwości i dokładności. Pozwala trenować skupienie, rozwijać siłę i ćwiczyć precyzję.
Co ważne, można spróbować go niezależnie od poziomu doświadczenia we wspinaczce. Pamiętaj, że początki mogą być trudne. Nie zniechęcaj się jednak i zadbaj o systematyczne treningi, żeby stopniowo rozwijać swoje umiejętności. Aktywność uprawiana pod okiem instruktora na ściankach w centrach jest dostosowana nawet do początkujących osób.
Jeśli chcesz czuć się komfortowo podczas pokonywania problemów – tych najłatwiejszych i ekstremalnie trudnych – zadbaj o odpowiedni strój. Zajrzyj do oferty sklepu Brubeck, gdzie czekają na Ciebie niezbędne elementy sportowej stylizacji.