Skip to main content

 

Bielizna termoaktywna to niezwykle przydatny typ odzieży, zwłaszcza dla sportowców i pasjonatów aktywności fizycznej. Czy wiesz jednak jak prać odzież termoaktywną, aby w dobrym stanie służyła Ci przez kilka lat? Oto nasze sprawdzone porady!

Dlaczego należy dbać o odzież termoaktywną?

Zanim pochylimy się nad tematem, jak prać odzież termoaktywną, chcemy pokrótce przedstawić Ci, dlaczego warto dbać o majtki, bokserki czy koszulki termoaktywne.

Przede wszystkim, dobrej jakości odzież termoaktywna nie jest tania. Delikatne obchodzenie się z technicznymi włóknami pozwoli zapobiec ich uszkodzeniu, przez co wydłużymy czas noszenia odzieży, nawet do kilku lat.

To jeszcze nie wszystko – pranie w zbyt wysokiej temperaturze bądź z użyciem silnych detergentów prowadzi do zniekształcenia materiału, a jak wiadomo, odzież termoaktywna powinna ściśle przylegać do ciała. Bielizna, w tym spodnie i legginsy termoaktywne są niczym druga skóra. Nie mogą się zbyt mocno opinać ani być zbyt luźne. W przeciwnym razie nie będą spełniać swojej podstawowej funkcji – w ciepłe dni odprowadzać wilgoci z powierzchni skóry, a w chłodne zapewniać izolację cieplną. 

Kobieta z lupą w ręku, która powiększa informacje na metce odzieży Cechy i właściwości odzieży termoaktywnej

Podczas aktywności fizycznej (szczególnie przy uprawianiu sportów na świeżym powietrzu) odpowiednie warunki termiczne są kluczowe dla osiągnięcia dobrych wyników i wydajnego treningu. Dobrej jakości bielizna termoaktywna stanowi pierwszą warstwę ubioru w góry, na rower czy jogging. Odzież odprowadza wilgoć, czyli pot wytwarzany przez organizm podczas wysiłku fizycznego, a przy tym tworzy izolację termiczną, chroniąc ciało przed nadmiernym wychłodzeniem. 

Szukasz odzieży termoaktywnej na trudne warunki pogodowe? Zwróć uwagę na bieliznę marki Brubeck. W ofercie sklepu znajdziesz zarówno odzież dla dorosłych, jak i dla dzieci. Produkty wyróżniają się niezwykle wysokim komfortem użytkowania – są przyjemne w dotyku i niegryzące. Co więcej, bielizna wyposażona jest w płaskie szwy, przez co nie podrażnia nawet bardzo wrażliwej skóry. 

Symbole na metkach odzieży termoaktywnej

Termoregulacja i komfort cieplny – to wyzwania odzieży funkcjonalnej marki Brubeck. Jak prać ją, aby spełniała swoje funkcje? Przede wszystkim sprawdź, jakie symbole znajdują się na wewnętrznej metce koszulki czy majtek. Oto kilka przykładowych symboli, które mogą się pojawić na metkach odzieży termoaktywnej:

  • symbol termiczny –  najczęściej jest to strzałka wskazująca zakres temperatur, w których odzież może być używana; 
  • symbol prania – oznaczenie pralki w kółku wskazuje na to, że odzież można prać w pralce;
  • symbol wybielania – trójkąt z napisem Bleach wskazuje na to, że odzież można wybielać. Jeśli nie, jest on skreślony;
  • symbol suszenia – obrazek suszarki oznacza, że bieliznę można suszyć mechanicznie, natomiast linia z dwoma kreskami wskazuję na suszenie na płasko;
  • symbol prasowania – żelazko z jedną, dwiema lub trzema kropkami wewnątrz Informuje, czy odzież może być prasowana oraz w jakiej temperaturze;
  • symbol chemicznego czyszczenia – jeśli odzież wymaga czyszczenia chemicznego, może pojawić się symbol w postaci litery „P” w kółku.

Zanim podejmiesz decyzję jak prać odzież termoaktywną, zapoznaj się dokładnie z informacjami na metce wewnętrznej. Dzięki temu unikniesz błędów. 

Sprawdź też: Jak działają ubrania termoaktywne? Sprawdź, dlaczego warto je kupić

 

Kobieta wkłada ubrania do bębna pralkiWybór odpowiedniego detergentu do prania odzieży termoaktywnej

Częste pranie odzieży jest koniecznością, nawet jeśli w Twojej szafie goszczą produkty marki Brubeck. Jak prać odzież sportową? Przede wszystkim systematycznie, ponieważ pot, kurz i inne zanieczyszczenia gromadzą się na powierzchni tkanin termicznych. Bielizna termoaktywna zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, a przede wszystkim nie odprowadza efektywnie potu. Brudna koszulka, czy longsleeve to siedlisko bakterii. W bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą one przyczynić się do powstawania podrażnień i infekcji. 

Zacznijmy od tego, jak prać odzież termiczną, a dokładnie, w czym prać odzież termiczną. Użyj delikatnego detergentu, który nie uszkadza włókien technicznych, wykorzystanych podczas produkcji odzieży. Najlepiej sięgnąć po specjalistyczne środki dostępne w sklepach. Możesz również użyć płatków mydlanych lub szarego mydła. Są one bezpieczne dla tkanin. 

I jeszcze jedna rada, w czym prać odzież termoaktywną – nie stosuj środków zmiękczających do prania, ani pachnących płynów do płukania. Unikaj również wybielacza. Może on uszkodzić lub wyblaknąć materiały techniczne.

Jak prać odzież termiczną – temperatura

Pranie odzieży termicznej powinno odbywać się w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Producenci zalecają pielęgnację bielizny funkcyjnej w chłodnej wodzie. Wysoka temperatura zabija bakterie i drobnoustroje, ale trwale uszkadza włókna, zmniejszając skuteczność odzieży. Po kilku praniach w 60 czy 90 stopniach Celsjusza odzież może przestać spełniać swoje funkcje i nadaje się tylko do wyrzucenia.

Mężczyzna rozwiesza pranie na suszarce na tarasieBielizna termoaktywna – jak prać i suszyć?

Już wiesz, w czym prać odzież termoaktywną – ręcznie bądź w pralce. Jeśli zamierzasz pozbyć się zabrudzeń mechanicznie, koniecznie wybierz odpowiedni program. Najczęstszym wyborem jest cykl Delikatny, który zapewnia łagodne pranie przy niskich obrotach, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia delikatnych włókien. Niektóre pralki posiadają specjalny program przeznaczony do prania tkanin syntetycznych. On również jest odpowiedni dla bielizny termoaktywnej wykonanej z poliestru, poliamidu czy elastanu

A jak prać odzież termoaktywną z domieszką wełny? Wiele pralek ma dedykowany program do prania wełny. Możesz też wybrać cykl delikatny bądź uprać bieliznę ręcznie w chłodnej wodzie. 

Nie wykręcaj odzieży termoaktywnej po wypraniu, jedynie delikatnie wyciśnij z nich nadmiar wody. Jeszcze wilgotną odzież rozłóż ją na płaskiej powierzchni, może to być suszarka, stół bądź kratka susząca. Nie pozostawiaj bielizny termoaktywnej na bezpośrednim słońcu, optymalnym miejscem jest półcień. 

Bielizna termoaktywna – jak prać i składać

Wiesz już, w czym prać odzież termiczną, jaką temperaturę wybrać oraz w jaki sposób ją wysuszyć. Gdy bielizna jest czysta i sucha, wystarczy ją tylko złożyć i umieścić w szafie. Nie jest to wcale takie proste, jak się wydaje. 

Przede wszystkim staraj się zachować naturalny kształt bielizny, unikając zbytniego ściskania lub zginania materiału. Jeśli dysponujesz sporą ilością miejsca w garderobie, rozwieś odzież na wieszakach. Jeśli to konieczne, złóż bieliznę na pół wzdłuż dłuższego boku.

Przeczytaj również: Buty barefoot – co to za technologia? Wyjaśniamy!

Bielizna termoaktywna – jak prać? Częstotliwość

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak często prać bieliznę termoaktywną. Wszystko zależy od intensywności jej użytkowania. Niemniej jednak zaleca się jej pranie po każdym użyciu podczas intensywnego wysiłku fizycznego bądź co kilka noszeń podczas umiarkowanej aktywności. Oczywiście, gdy odzież zaczyna brzydko pachnieć oraz ma miejscowe zabrudzenia jak najszybciej umieść ja w pralce. 

Uwzględnij również warunki, w których trenujesz. Jeśli ćwiczysz  latem, bielizna się szybciej brudzi, dlatego musisz prać ją częściej niż w chłodniejszych porach roku

Kobieta biegnąca ze słcuhawkami na uszach po drodze w deszczuCiesz się odzieżą termoaktywną przez wiele sezonów

Już dziś zadbaj o odpowiednią pielęgnację swojej odzieży termoaktywnej. Regularnie pierz ją ręcznie bądź w niskiej temperaturze, nie susz mechanicznie, ani nie wybielaj. Delikatne obchodzenie się z bielizną termoaktywną to klucz w utrzymaniu jej w doskonałym stanie przez wiele sezonów.

W wolnym czasie zapoznaj się z asortymentem marki Brubeck, która w ofercie ma nie tylko bieliznę termoaktywną. W sklepie znajdziesz obuwie, skarpety, czy akcesoria na niepogodę jak ciepłe rękawiczki i czapki. Z pewnością przydadzą Ci się podczas uprawiania aktywności jesienią i zimą. 

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć