Skip to main content


Czy kiedykolwiek myślałeś nad jazdą
rowerem po górach? W naszych pięknych polskich górach są specjalnie przygotowane trasy dla miłośników pedałowania. Dowiedz się, gdzie warto wyruszyć jednośladem i jak się przygotować do takiej wycieczki. 

Najciekawsze trasy rowerowe w Polskich górach

Rower w górach? Tak, ale nie wszędzie, tylko po wyznaczonych ścieżkach. Zanim spakujesz swój jednoślad do bagażnika, koniecznie zaplanuj trasę, którą będziesz się poruszać. Dobra wiadomość jest taka, że polskie góry są przygotowane na tego rodzaju eksploatację. Możesz wyruszyć w Góry Izerskie, Sowie, Karkonosze czy Bieszczady. Oto przegląd ciekawych tras dla miłośników rowerowych przygód.

Szlak rowerowy Karkonosze

Górskie szlaki rowerowe Karkonoszy biegną po malowniczych drogach wśród zapierających dech w piersiach krajobrazów i liczą w całości 450 km. W ramach trasy znajdziesz zarówno łagodne zjazdy, jak i trudne podjazdy, których pokonanie wymaga siły i podnosi poziom adrenaliny. 

Dla rodzin z dziećmi polecamy widokową trasę prowadzącą doliną rzeki Bóbr, która podziela Góry Sokole i Kaczawskie. Pętla rozpoczyna się w Łomnicy – niewielkiej wsi w Kotlinie Jeleniogórskiej u podnóża Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. Następnie biegnie przez Bobrów i Wojanów. Trasa w całości liczy nieco ponad 16 kilometrów, a przewyższenia to łącznie 200 metrów. Poradzą sobie również na niej dzieci, gdyż najbardziej stromy podjazd ma zaledwie 7,5%.

Interesuje Cię ekstremalna jazda rowerem po górach Karkonoskich? Trasa Radiowej Trójki – Duża Szklarska Pętla to coś dla Ciebie. Aby ją pokonać, musisz przejechać 25 kilometrów i poświęcić około 3 godzin. Będziesz pedałować wokół Szklarskiej Poręby, często pieszym szlakiem czarnym i ścieżkami leśnymi, po drodze mijając Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Wodospad Szklarki, a także Wodospad Kamieńczyka. 

A co powiesz na niewysokie szczyty Gór Izerskich, które możesz pokonać rowerem? Szlaków rowerowych jest tu całkiem sporo: 

  • Pętla Izerska;
  • Trasa Doliny Izery;
  • Trasa Towarzystwa Izerskiego;
  • Trasa Kogeneracji, droga u Podnóża Wysokiego Grzbietu;
  • Single Track pod Smerkiem;
  • Singletrack w Świeradowie.

W Górach Izerskich można podziwiać nie tylko wspaniałe widoki, ale również poznać innych wędrowców i rowerzystów. Po polskiej stronie Gór Izerskich znajdują się również cztery schroniska. Weź ze sobą bieliznę na zmianę np. męskie bokserki rowerowe z wkładką i przenocuj w tak pięknym otoczeniu przyrody. 

Sprawdź też: Aplikacje w góry, które mogą Ci się przydać – 11 propozycji

Kobieta jadąca po drodze, w jej tle góry KarkonoszeSzlak Rowerowy Bieszczady

Bieszczady są idealnym miejscem dla miłośników rowerowych przygód. Jeśli cenisz sobie piękno przyrody oraz spokój, to odcinek Sękowiec – rezerwat Hulskie – Smolnik nad Sanem – Dwerniczek – Dwernik – Chmiel – Sękowiec będzie dla Ciebie doskonałym wyborem! Trasa liczy 37 kilometrów, w tym 20 km biegnie drogą szutrową przez las. Istnieje duże podobieństwo, że nie spotkasz tam nikogo, dlatego podróżując w ten sposób rowerem po górach, pamiętaj, aby mieć przy sobie zapas wody i apteczkę

Spokojna jazda w większości opustoszałymi drogami, w otoczeniu dzikiej przyrody czeka Cię również, jeśli wybierzesz trasę rowerową wokół Arłamowa. Punktem wyjścia jest kompleks Hotel Arłamów, a następnie: Makowa – Rybotycze – Posada Rybotycka – Trójca – Jamna Górna – Arłamów (Hotel). Do przejechania masz 36 kilometrów, po drogach asfaltowych, ale mało uczęszczanych. Dzięki temu uda Ci się zrelaksować pośród łąk, lasów i owocowych sadów.

Jeśli nie boisz się większych wzniesień, udaj się na przełęcz na drodze pomiędzy Cisną a Komańczą. To naprawdę wymagający odcinek. 

Szlak Rowerowy Beskidy

Górskie trasy rowerowe Beskidy potrafią zapierać dech w piersiach. Jedną z nich jest dziesięciokilometrowy szlak łączący Baranią Górę i Skrzyczne. Nie jest to prosta trasa, a raczej ekstremalna jazda rowerem po górach i to w dodatku po różnorodnym terenie. Warto jednak się natrudzić, ponieważ przy dobrej pogodzie w okolicy Baraniej Góry możesz liczyć na widok na Tatry.

Zielony szlak pomiędzy Czantorią Małą a Wielką Czantorią to kolejna propozycja, tym razem nieco spokojniejsza, bo ciągnąca się częściowo przez las i przez szutrową drogę. Jeśli natomiast planujesz eksplorować Beskidy z rodziną, to zwróć uwagę na Wiślaną Trasę Rowerową Skoczów-Wisła. Wycieczka liczy 21 kilometrów i niemal w całości przebiega przez tereny pozbawione ruchu samochodowego. Z tego względu jest polecana dla początkujących i rodziców z dziećmi. Beskidy na rowerze z najbliższymi to wspaniała przygoda, która zacieśnia więzi. 

Szlak Rowerowy Tatry

Tatry to wyzwanie dla każdego rowerzysty. Z rowerem możesz przemierzyć Dolinę Chochołowską – od Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Jazda po górach rowerem nie zajmie Ci całego dnia, ponieważ trasa liczy 6,4 kilometra.

Jeszcze krótsza (1,4 km) jest trasa Kuźnice – Polana Kalatówki. Wyjazd rozpoczyna spod dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy Wierch, a miejsce docelowe to Polana Kalatówki, pod Hotelem Górskim PTTK.

Istnieje również możliwość wjazdu rowerem na Halę Gąsienicową. Wystarczy poruszać się czarnym szlakiem turystycznym z Brzezin do Murowańca. Jego długość to 6,4 kilometra. Trasa na całej długości przebiega lasem, dopiero dojeżdżając pod schronisko Murowaniec, roztaczają się piękne widoki na Halę Gąsienicową. 

Przeczytaj także: Tatry wysokie – jakie szlaki warto zobaczyć?

Kobieta stojąca na polanie, w tle góry TatryJazda po górach rowerem – praktyczne porady

Góry Sowie rowerem, Beskidy czy Tatry. Niezależnie od tego, gdzie chcesz się poruszać, rowerowanie po górach wymaga odpowiedniego przygotowania i znajomości specyficznych warunków terenowych. W pierwszej kolejności zadbaj o stan techniczny swojego jednośladu, zwłaszcza jakość hamulców i opon. 

Gdy już rower będzie gotów do jazdy, przygotuj ubranie. Warto postawić na odzież specjalistyczną. Znajdziesz ją w Brubeck. Podstawą są męskie legginsy rowerowe z wkładką lub spodnie. Niezbędny jest również t-shirt na rower wykonany z oddychających materiałów, który odprowadza pot z powierzchni skóry. Do plecaka spakuj ciepłą bluzę na rower , ponieważ na wysokościach często jest wietrznie. Przyda Ci się także kominiarka chłodząca unisex COOLER, która zapewnia uczucie przyjemnego chłodzenia w trakcie stromych zjazdów i podjazdów. 

Planowanie trasy

Jazda po górach rowerem wymaga nie tylko przygotowania roweru oraz odzieży. Koniecznie zaplanuj trasę, jaką chcesz pokonać, uwzględniając przy tym poziom umiejętności oraz kondycję fizyczną. Jeśli dopiero niedawno rozpocząłeś rowerową przygodę zamiast wymagającej trasy, która nadmiernie Cię zmęczy, zaplanuj przejazd pozbawiony ostrych podjazdów. 

Planując wycieczkę rowerową, koniecznie wytycz trasę, którą będziesz się poruszać. W tym celu możesz skorzystać z papierowych map bądź z nawigacji z obsługą map, np. darmowego narzędzia, jakim są mapy Google. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie na smartfonie aplikacji rowerowej, które nie tylko pozwala wykreować trasę, ale umożliwia sprawdzenie trudności danych odcinków, włącznie z rodzajem nawierzchni. 

Bezpieczeństwo na szlaku

Podczas jazdy rowerem po górach zachowaj szczególną ostrożność, zwłaszcza na stromych zjazdach i w trudnych warunkach atmosferycznych. Koniecznie wyposaż się w kask – obowiązkowy element każdego cyklisty. Upewnij się, że jest dobrze dopasowany oraz spełnia wymagane normy bezpieczeństwa.

Rozważ zakup ochraniaczy na kolana i łokcie, zwłaszcza jeśli masz zamiar pokonywać ekstremalne trasy. Natomiast ochronę dłoni w razie upadku zapewniają rękawicę, np. rękawiczki termoaktywne, które dodatkowo zapobiegają ześlizgiwaniu się spoconych dłoni z kierownicy. 

Pamiętaj, że będąc w górach z dala od zabudowań mieszkalnych i sklepów, jesteś zdany wyłącznie na siebie. Co, jeśli przebijesz oponę w rowerze, albo uszkodzisz hamulce? Bądź przygotowany na taką ewentualność i do sakwy, bądź plecaka spakuj zapasowe części rowerowe takie jak dętka, łatki, pompka oraz podstawowe narzędzia jak śrubokręt. 

Mężczyzna na rowerze na tle górRowerem po górach – podsumowanie

Górskie trasy rowerowe Beskidy, Bieszczady czy Tatry to doskonały sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc i podziwiania krajobrazów oraz przyrody. Polskie góry oferują mnóstwo tras rowerowych od łatwych dla początkujących, aż do trudnych – zarezerwowanych dla doświadczonych cyklistów. 

Planując wycieczkę rowerową, nie zapomnij o przygotowaniu się na każdą ewentualność w terenie. Zadbaj o stan techniczny roweru, zabierz ze sobą prowiant i apteczkę. Nie zapomnij ubrać się wygodnie. W tym celu odwiedź sklep Brubeck. W ofercie znajdziesz odzież najwyższej jakości w przestępnej cenie. Sprawdzi się ona na co dzień, jak i podczas uprawiania wymagającego sportu.

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć