Skip to main content


Chcesz rozpocząć aktywność fizyczną, ale nie wiesz, jaki wybrać sport dla początkujących? Przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, od czego
zacząć ćwiczenia w domu czy na siłowni.

Idealny sport dla początkujących – jak go wybrać?

Decyzja o tym, jaki sport dla początkujących wybrać jest ważna, żeby nie zniechęcić się już na początku swojej drogi do osiągnięcia zamierzonego celu. Jak więc podejść do tego wyboru, aby maksymalnie zwiększyć szanse na sukces i satysfakcję?

Pierwszym krokiem jest zrozumienie własnych preferencji. Bardziej interesuje Cię, np. taniec, a może siłownia? Jakie ćwiczenia na początek dadzą Ci satysfakcję – z elementem rywalizacji, a może relaksu? Czy bardziej przemawiają do Ciebie sporty indywidualne, takie jak bieganie czy pływanie, czy też czujesz się lepiej w grupie, jak to ma miejsce w piłce nożnej bądź koszykówce? Odpowiedzi na te pytania są niezbędne, aby móc świadomie podjąć decyzję.

Kolejnym ważnym aspektem jest analiza własnych celów. Dla jednych priorytetem może być utrata wagi, dla innych z kolei budowanie masy mięśniowej lub poprawa ogólnej wydolności sercowo-naczyniowej. Różne dyscypliny sportowe oferują różne korzyści; na przykład:

 • jazda na rowerze jest znakomita dla osób pragnących poprawić kondycję serca; 
 • joga czy pilates może być idealnym wyborem dla tych, którzy szukają sposobu na redukcję stresu i poprawę elastyczności.

Zrozumienie własnych ograniczeń fizycznych jest równie istotne. Osoby z problemami stawów mogą odkryć, że sporty, takie jak pływanie lub nordic walking, będą dla nich najbezpieczniejsze oraz najbardziej komfortowe. Warto również konsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże ocenić stan zdrowia i doradzi, jaka aktywność fizyczna dla początkujących będzie najlepsza.

Na koniec, nie można zapomnieć, że niektóre sporty wymagają specjalistycznego sprzętu lub specyficznych miejsc, co może być barierą. Bieganie czy spacery są dostępne praktycznie dla każdego i wszędzie, ale do uprawiania narciarstwa czy golfa potrzebne są odpowiednie obiekty i warunki. Wybór sportu dostępnego lokalnie i niewymagającego dużych nakładów finansowych na początek może znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo trwania w aktywności.

Aktywność fizyczna dla początkujących: korzyści

Zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą ściśle powiązane, a regularna aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu oraz wzmacnianiu tej relacji. 

Jednym z pierwszych i najbardziej odczuwalnych efektów regularnej aktywności fizycznej jest poprawa kondycji sercowo-naczyniowej. Serce, będące mięśniem, także potrzebuje treningu, aby być silniejszym i efektywniej pompować krew do wszystkich części ciała. Regularne ćwiczenia, takie jak szybki marsz, pływanie czy jazda na rowerze, wzmacniają serce i poprawiają krążenie, co może znacząco zmniejszyć ryzyko chorób serca w przyszłości.

Zwiększona aktywność fizyczna ma również bezpośredni wpływ na poziom energii. Początkujący mogą zauważyć, że mimo początkowego zmęczenia po treningu, z czasem ich ogólny poziom energii wzrasta. To wynika z lepszego metabolizmu i efektywniejszego wykorzystania tlenu przez organizm, co pozwala czuć się bardziej energicznym oraz mniej zmęczonym w ciągu dnia.

Nie można także pominąć wpływu regularnej aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne. Ćwiczenia fizyczne stymulują produkcję endorfin, często nazywanych hormonami szczęścia, które naturalnie poprawiają nastrój i działają przeciwlękowo oraz przeciwdepresyjnie. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, może to być nieoceniona korzyść, ponieważ regularny wysiłek fizyczny pomaga radzić sobie ze stresem, poprawia jakość snu i ogólnie zwiększa poczucie własnej wartości.

Ponadto aktywność fizyczna może być świetnym sposobem na społeczne interakcje, co również jest ważne dla zdrowia psychicznego. Włączając się w grupowe zajęcia sportowe, początkujący mają szansę na poznanie nowych ludzi, co może prowadzić do budowania wspierających relacji i uczestnictwa w społeczności.

Warto również wspomnieć o długoterminowych korzyściach dla zdrowia kostno-stawowego. Regularne ćwiczenia fizyczne:

 • wzmacniają kości; 
 • zwiększają ich gęstość;
 • zmniejszają ryzyko osteoporozy;
 • poprawiają równowagę, koordynację i ogólną sprawność fizyczną.

Przeczytaj również: Jakie skarpety do biegania wybrać, by czuć się komfortowo?

Jaki wybrać sport dla początkujących? Przyjazne dyscypliny dla każdego

Jeśli zastanawiasz się, jakie ćwiczenia na początek będą najlepsze, świetnym pomysłem będzie… chodzenie. Tę aktywność można uprawiać niemal wszędzie i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Chodzenie to doskonały sposób na poprawę kondycji sercowo-naczyniowej, a także na stopniowe zwiększanie wytrzymałości. Może być również czasem na relaks i odstresowanie, szczególnie gdy wybierzesz malownicze trasy, parkowe alejki czy założysz słuchawki z ulubioną muzyką bądź podcastem.

Pływanie jest kolejną dyscypliną, którą warto rozważyć. Pływanie jest wyjątkowo łagodne dla stawów, co czyni je idealnym wyborem dla osób:

 • z nadwagą; 
 • z problemami z kośćmi;
 • starszych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie bez ryzyka urazu. 

Woda daje naturalny opór, dzięki czemu pływanie efektywnie kształtuje różne grupy mięśni, jednocześnie poprawiając wydolność oddechową i sercowo-naczyniową.

Jeśli szukasz formy aktywności z wykorzystaniem lekkiego sprzętu, polecamy Ci nordic walking, czyli marsz z kijami. Ta forma aktywności zyskuje na popularności dzięki swojej prostocie, a także efektywnie spala kalorie czy wzmacnia mięśnie całego ciała.

Od czego zacząć ćwiczenia w domu?

Pierwszą propozycją dla początkujących może być joga lub pilates. Oba te ćwiczenia skupiają się na:

 • rozciąganiu; 
 • wzmacnianiu mięśni;
 • poprawie postawy i elastyczności. 

Dzięki dostępnym online kursom lub aplikacjom łatwo nauczysz się podstawowych pozycji i technik, które można wykonywać na macie do ćwiczeń.

Kolejną opcją mogą być ćwiczenia oporowe z pomocą taśm elastycznych lub lekkich hantli. Takie treningi nie tylko wzmacniają różne grupy mięśni, ale także przyczyniają się do zwiększenia wytrzymałości i spalania kalorii. Proste ruchy na początek to np.: 

 • przysiady; 
 • wyciskanie ramion nad głową;
 • unoszenie nóg w pozycji leżącej na boku.

Również treningi kardio nie muszą być skomplikowane. Skakanka, taniec lub nawet szybkie chodzenie po schodach to proste sposoby na podniesienie tętna i poprawę kondycji sercowo-naczyniowej. Zabawa z muzyką, podczas której możesz wykonywać dowolne ruchy, poprawia kondycję oraz doskonale poprawia nastrój.

Sprawdź także: Buty barefoot – co to za technologia? Wyjaśniamy!

Od czego zacząć ćwiczenia na siłowni?

Gdy zastanawiasz się, od czego zacząć ćwiczenia na siłowni, poświęć chwilę na zaplanowanie swojej aktywności. Dobrze jest zacząć od ustalenia celów treningowych, które mogą obejmować np.:

 • poprawę kondycji; 
 • budowanie masy mięśniowej;
 • zwiększenie wytrzymałości;
 • redukcję tkanki tłuszczowej. 

Zrozumienie swoich celów pomoże Ci wybrać odpowiednie maszyny i strefy na siłowni, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Gdy planujesz trening na siłowni, od czego zacząć to ważne pytanie, ale równie ważna kwestia brzmi: jak ćwiczyć bezpiecznie? Dlatego rozważ pierwszą wizytę z trenerem personalnym, który wprowadzi Cię w świat sprzętów i ćwiczeń. Trener zademonstruje, jak bezpiecznie oraz efektywnie używać maszyn oraz wykonywać ćwiczenia z wolnymi ciężarami. Profesjonalne wprowadzenie zminimalizuje ryzyko kontuzji i pomoże w budowaniu właściwej techniki.

Podczas pierwszej wizyty na siłowni skup się na poznaniu sprzętu. Zacznij od lżejszych ćwiczeń, które pozwolą Ci się rozgrzać i przyzwyczaić do nowego środowiska. Bieżnia, rowerek stacjonarny czy eliptyk są doskonałe na start, ponieważ pozwalają łatwo kontrolować intensywność ćwiczeń oraz są proste w obsłudze.

Następnie, jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować prostych ćwiczeń siłowych. Zacznij od maszyn, które pozwalają na kontrolowanie ruchu i bezpieczne opanowanie techniki, zanim przejdziesz do bardziej skomplikowanych ćwiczeń z użyciem sztangi czy hantli.

Znaczenie odpowiedniego ubioru podczas aktywności fizycznej

Właściwy ubiór podczas aktywności fizycznej odgrywa ważną rolę w tym, jak efektywne i przyjemne może okazać się ćwiczenie. Odpowiedni strój sportowy może znacznie wpłynąć na nasze osiągi, komfort oraz ochronę przed urazami.

Wybierając odzież sportową zwrócić uwagę na materiały, z których jest wykonana. Tkaniny, które odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze oddychać, są niezastąpione podczas intensywnych ćwiczeń. Tego rodzaju koszulki, bluzy, czy spodnie:

 • zapobiegają przegrzaniu organizmu; 
 • minimalizują ryzyko otarć i podrażnień skóry, które mogą wystąpić w wyniku długotrwałego kontaktu z wilgotnym materiałem;
 • dają uczucie komfortu, co pozwala skupić się na ćwiczeniach.

Następnym aspektem są buty, które powinny być dopasowane do rodzaju wykonywanej aktywności. Na przykład, biegacze powinni szukać butów z dobrym systemem amortyzacji, natomiast entuzjaści sportów siłowych powinni wybrać takie, które zapewniają stabilność i przyczepność na siłowni.

Nie możesz zapominać o dodatkowych akcesoriach, które – choć mogą wydawać się nieistotne – odgrywają ważną rolę w zabezpieczaniu ciała. Rękawiczki do ćwiczeń od Brubeck mogą zapobiegać powstawaniu odcisków i bolesnych otarć podczas pracy z ciężarami. Z kolei kominiarki świetnie sprawdzą się w trakcie biegania na chłodzie.

Odpowiednie ubrania, które idealnie leżą na Twojej sylwetce i w których dobrze się czujesz, mogą znacząco podnieść pewność siebie i motywację do działania. Dlatego sprawdź asortyment Brubeck i skompletuj strój do wybranej przez Ciebie aktywności.

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć