Skip to main content


Malownicze widoki, ważne historycznie miejsca i piękno natury – to wszystko czeka na Ciebie na Szlaku Orlich Gniazd. Trasa sprawdzi się zarówno dla osób aktywnych fizycznie, jak i tych z mniejszą kondycją. Łatwo dopasować wycieczkę do swoich potrzeb, odwiedzając budowle, które najbardziej Cię interesują. Dowiedz się, które zamki na Szlaku Orlich Gniazd są szczególnie ciekawe.

Szlak Orlich Gniazd – czym jest i dlaczego warto go przejść?

Szlak Orlich Gniazd łączy Kraków z Częstochową. Ma 164 km długości, a trasa przebiega przez dwa województwa – śląskie i małopolskie. Nazwa nie jest przypadkowa – wzięła się od średniowiecznych zamków zbudowanych na wzniesieniach, które przypominają gniazda ptaków drapieżnych.

Budowle można podziwiać, poruszając się na dwóch kółkach. Podobną trasą biegnie bowiem Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, który ma 190 km. Czekają na nim między innymi zamek Pilcza w miejscowości Smoleń czy Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu.

Warto przejść ten czerwony szlak, ponieważ stanowi doskonałe połączenie interesującej historii, malowniczych widoków i możliwości przyglądania się naturze. Spotkasz na nim oprócz wspomnianych zamków również między innymi Maczugę Herkulesa.

Pokonywanie szlaku zarówno pieszo, jak i rowerem jest nieskomplikowane, ponieważ zadbano o dobre oznaczenia. Obszar pozwala obcować z wyjątkowym krajobrazem, na który składają się różnorodne formy wapienne, na przykład jaskinie czy doliny.

Przeczytaj też: Pasma górskie w Polsce – przewodnik po najpiękniejszych szlakach turystycznych

Zamek w Bobolicach

Najpiękniejsze zamki na Szlaku Orlich Gniazd – które warto zobaczyć?

Czas dowiedzieć się, co na Szlaku Orlich Gniazd jest szczególnie warte uwagi!

Zamek w Ogrodzieńcu – majestatyczna twierdza nad Doliną Prądnika

To największy znany obiekt zamkowy na Śląsku. Zamek Ogrodzieniec jest też jedną z najsłynniejszych tego typu budowli na Szlaku Orlich Gniazd. Ta okazała twierdza została wzniesiona na wysokim wzgórzu, najwyższym punkcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stamtąd możesz podziwiać niesamowite krajobrazy – okoliczne lasy i doliny.

Podczas podążania trasą turystyczną będziesz zwiedzać amfiteatr czy grupę skał (np. o nazwie Wielbłąd). Czeka na Ciebie również grota określana Męczarnią Warszyckiego, a obok niej zaaranżowana wystawa – sala tortur.

Jedyna udostępniona dla turystów baszta kredencerska jest dostępna z sali kredensowej. Po dotarciu na dziedziniec gospodarczy zwany Ptasznikiem będziesz mieć okazję podziwiania drewnianych krużganków. Podczas zwiedzania ruin poczujesz atmosferę średniowiecznych czasów, a po wejściu na taras widokowy będziesz przyglądać się panoramie całej Jury.

Dowiedz się więcej: Barania Góra – jaki szlak wybrać i jak się przygotować?

Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek w Pieskowej Skale – perła renesansowej architektury

Zamek Pieskowa Skała należy do jednych z najlepiej zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Najstarsza wiadomość na jego temat pochodzi z 1315 roku. Historia zamku jest pełna trudnych momentów – został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego i uległ pożarowi kilkadziesiąt lat później.

Uwagę przyciąga renesansowy wygląd obiektu usytuowanego na tle wapiennych skał. W murach zamku mieszczą się wystawy stałe – to między innymi „Europejskie style i mody w sztuce” czy „Kultura Staropolska”. Na uwagę zasługuje również kompozycja ogrodowa, która powstała w latach 50. XX wieku.

Zamek w Bobolicach – romantyczne ruiny z odrestaurowanym zamkiem

Zamek w Bobolicach został wzniesiony na skale, z białego miejscowego wapienia. Twierdza została dokładnie odbudowana – prace rozpoczęły się w 2001 roku, a zakończono je w 2011. Do odtworzenia budowli z ruin wykorzystano opinie i projekty archeologów. Dzięki wykopaliskom prowadzonym na terenie obiektu udało się odnaleźć wiele monet czy naczyń.

Zamek Królewski w Bobolicach jest doskonałym punktem widokowym i miejscem do zwiedzania. Na uwagę zasługują również sąsiednie atrakcje. W okolicy znajduje się tak zwana Grzęda Mirowska, czyli pasmo skał z płytkimi grotami i głębokimi jaskiniami krasowymi. Na obydwu krańcach pasma znajdują się zamki – w Bobolicach i Mirowie.

Zamek w Mirowie – ruiny zamku z XIV wieku

Zamek w Mirowie to wciąż ruiny, jednak mimo że zachował się tylko w częściowej formie, pozostaje jednym z najciekawszych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Twierdza powstała około XIV wieku, w czasach Kazimierza Wielkiego. Była ona świadkiem wielu wydarzeń, a jej lokalizacja na wzniesieniu sprawia, że to doskonały punkt do obserwacji krajobrazów Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Ruiny budowli można zwiedzać tylko z zewnątrz, dlatego warto połączyć wycieczkę z eksplorowaniem okolicy. W pobliżu czeka na Ciebie między innymi jaskinia Stajnia. Jeśli chcesz udać się nieco dalej, to możesz zdecydować się na zobaczenie Pustyni Błędowskiej.

Zamek w Mirowie

Zamek w Ojcowie – średniowieczna twierdza w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego

Zamek w Ojcowie określany również jako Kazimierzowski powstał w XIV wieku. Ta malownicza twierdza obserwowała burzliwą historię, której stała się ofiarą. Dziś po dawnej potędze nie ma śladu, ponieważ obiekt to ruiny. Choć zamek nie wygląda jak w czasach świetności, to wciąż jest chętnie odwiedzany.

Na wzgórzu, stojąc na platformie widokowej możesz podziwiać piękny widok na Dolinę Prądnika. Zwiedzisz basztę z bramą, gdzie czeka na Ciebie wystawa o dziejach zamku. Gdy będziesz opuszczać ruiny zamku, dostrzeżesz figurę Matki Boskiej.

Sprawdź: Najwyższe szczyty Bieszczad – odkryj ich piękno

Jak zaplanować wycieczkę na Szlak Orlich Gniazd?

Żeby zwiedzać zamki na Szlaku Orlich Gniazd, możesz zdecydować się na dojechanie w okolicę samochodem lub publicznym środkiem transportu. Trasa jest łatwo dostępna niezależnie od tego, który ze sposobów na dotarcie wybierzesz. Stacja kolejowa znajduje się zarówno w Krakowie, jak i Częstochowie.

Szlak możesz zwiedzać samochodem, rowerem lub pieszo. Wiele zależy od Twojej kondycji oraz ilości dostępnego czasu. Na trasie znajdziesz różnorodne noclegi – zarówno nowoczesne hotele, jak i urocze pensjonaty. Warto poszukać miejsca do spania na Szlaku Orlich Gniazd z wyprzedzeniem, żeby odszukać atrakcyjną cenowo propozycję w dokładnie takim miejscu, jakiego potrzebujesz.

Zadbaj też o odpowiedni strój, który pozwoli Ci w komfortowych warunkach zwiedzić zamki i przejść szlak turystyczny. Wygodne buty to podstawa! Jeśli spodziewasz się deszczowych warunków, postaw na model z wodoodporną membraną. Dzięki temu ewentualne opady nie zepsują wycieczki.

Przyda Ci się także odzież termoaktywna, jeśli niezależnie od warunków pogodowych chcesz cieszyć się zwiedzaniem okolicznych zabytków. Zapobiega zarówno wychłodzeniu, jak i przegrzaniu.

Bluza turystyczna przyda się w dni, kiedy na szlaku spodziewasz się zimnego wiatru. Na letnie, gorące miesiące idealny będzie t-shirt wykonany z przewiewnego, dobrze odprowadzającego wilgoć materiału. Koszulka turystyczna może być wyprodukowana z dwuwarstwowej dzianiny.

Oto kilka naszych propozycji ubrań i akcesoriów, które sprawdzą się na szlaku:

Przeczytaj również: Pieniny – 5 najpiękniejszych szlaków, które warto odkryć

Kobieta patrząca na zamek

Podsumowanie: Szlak Orlich Gniazd – podróż przez historię i naturę

Na Szlaku Orlich Gniazd czeka na Ciebie mnóstwo zamków, z których część to ruiny, a część jest po niedawnej rekonstrukcji. To budowle chętnie odwiedzane przez turystów, ponieważ trasa stanowi świetne połączenie historii z pięknem przyrody Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Malownicze zamki, jaskinie, formacje skalne – to wszystko możesz odkryć podczas weekendowej wycieczki lub dłuższej wyprawy. Zadbaj o komfort podczas podróży dzięki ubraniom dostępnym w Brubeck!

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć