Kasprowy Wierch jest obowiązkowym punktem wycieczki większości turystów odwiedzających Tatry. Po polskiej stronie szczyt góruje nad Doliną Bystrej, Doliną Suchej Wody i Doliną Cichą. Na górę prowadzi kilka tras, a różnorodne szlaki na Kasprowy Wierch pozwalają dopasować wycieczkę do indywidualnych możliwości turysty. Podpowiadamy, jaką drogą wybrać się na szczyt i jak przygotować się do wycieczki.
Dlaczego warto wejść na Kasprowy Wierch?
Kasprowy Wierch to jeden z najchętniej wybieranych szczytów w polskich Tatrach. Większość turystów wybiera się tam latem, więc żeby uniknąć tłumów, możesz udać się na tę górę w inną porę roku – pieszo lub kolejką.
Szczyt Kasprowego Wierchu znajduje się na wysokości 1987 m n.p.m. Po dotarciu na miejsce czekają na Ciebie piękne widoki zarówno na Tatry Polskie, jak i Słowackie. Charakterystycznym elementem Kasprowego Wierchu jest najwyżej położony budynek w Polsce, czyli obserwatorium IMGW.
Do Kasprowego Wierchu przylgnęła nazwa Święta Góra Narciarzy. Znajduje się tam między innymi trasa dla zaawansowanych narciarzy – Goryczkowa.
Szczyt góry jest też świetną bazą wypadową. Możesz wyruszyć stamtąd w kierunku Giewontu, Doliny Kościeliskiej, Świnicy czy Przełęczy Zawrat.
Przeczytaj również: Pasma górskie w Polsce – przewodnik po najpiękniejszych szlakach turystycznych
Poznaj szlaki na Kasprowy Wierch
Wielu turystów udaje się na szczyt Kasprowego Wierchu koleją linową. Dzięki temu już po 20 minutach można osiągnąć cel podróży. Co ważne, trasa jest podzielona na dwie części. Pierwsza wiedzie z Kuźnic do pośredniej stacji kolejki na Myślenickich Turniach. Druga natomiast prowadzi już pod sam szczyt. Jeśli jednak wolisz pokonać drogę pieszo zamiast kolejką linową, poznaj trzy szlaki.
Zielony szlak na Kasprowy Wierch z Kuźnic – jeden z najchętniej wybieranych i najkrótszy
Najkrótszy szlak na Kasprowy Wierch prowadzi niemal pod trasą kolejki liniowej. Rozpoczyna się w Kuźnicach, skąd wyruszasz na dalszą wędrówkę do pośredniej stacji w Myślenickich Turniach. Trasa prowadzi lasem, więc jej początek nie jest bogaty w wyjątkowe widoki. Druga część szlaku Ci to jednak wynagrodzi.
Po przejściu lasu zaobserwujesz wyjątkowe krajobrazy, a przy tym będziesz mieć przed sobą wyzwania w postaci kamiennych stopni oraz przewyższeń. Zielony szlak pokonasz w około 3,5 godziny. Niektórzy robią to jednak szybciej, ponieważ trasa jest popularna wśród biegaczy. Warto ją wybrać, jeśli kondycja nie jest jeszcze na najwyższym poziomie.
Warto wiedzieć: Góry Stołowe – co warto zobaczyć na szlaku w Sudetach?
Szlak przez Halę Gąsienicową – na szczyt Kasprowego Wierchu w 2 godziny
Ta trasa również rozpoczyna się w Kuźnicach. Do wyboru są dwa rozwiązania – szlak niebieski obok szczytu Boczań i szlak żółty wzdłuż potoku Jaworzynka. Niezależnie od wyboru celem jest dojście do Hali Gąsienicowej, skąd będziesz podziwiać rozległe łąki. Znajduje się tam jedno z najbardziej znanych w Polskich Tatrach schronisko Murowaniec.
Po dotarciu do wspomnianej hali masz nieco czasu na odpoczynek, a jeśli kondycja pozwala, możesz od razu wyruszyć w dalszą część wędrówki. Należy kierować się żółtymi znakami. Cała trasa zajmuje około 2 godziny.
Szlak przez Czerwone Wierchy – dla tych, którzy lubią wyzwania
Dla ambitnych i tych, którzy chcą, żeby ich spacer był pełen okazji do podziwiania krajobrazów, idealnie sprawdzi się wędrówka czerwonym szlakiem. Podróż rozpoczyna się z Doliny Kościeliskiej, skąd trzeba dojść na szczyt Ciemniaka. Ta część trasy zajmuje około 4 godziny.
Spacer czerwonym szlakiem, mającym około 12 km łącznie potrwa nawet 7–8 godzin. Widoki na łagodne stoki Czerwonych Wierchów wynagrodzą wysiłek. Czeka na Ciebie również możliwość podziwiania Doliny Cichej. Ten sposób dotarcia na szczyt jest przeznaczony dla osób, które mają już doświadczenie w chodzeniu górach, a ich kondycja jest dobra.
Sprawdź też: Orla Perć – jaką trasę wybrać i jak się przygotować na szlak?
Wejście na Kasprowy Wierch – jak się do niego przygotować?
Nim zdecydujesz się na zdobycie Kasprowego Wierchu, odpowiednio przygotuj się do wycieczki. Dzięki temu dotrzesz podziwiać piękne widoki w wygodnych i bezpiecznych warunkach.
Ubranie
Ważne jest, żeby ubierać się warstwowo. Najbardziej przylegającą do ciała warstwę powinna stanowić bielizna termoaktywna w góry. Odpowiada za utrzymanie prawidłowej temperatury organizmu.
Jako pierwsza warstwa sprawdzi się między innymi koszulka damska wełniana z długim rękawem ACTIVE WOOL, która skutecznie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Nie ma więc ryzyka, że będziesz odczuwać ciężki, mokry materiał. Bluza została wykonana z tkaniny, która łączy wełnę merynosów z syntetycznymi włóknami, więc chroni przed nadmiarem wilgoci nawet przy intensywnej wędrówce.
Gdy jest naprawdę ciepło, sprawdzi się t-shirt. Nasza propozycja to męska koszulka turystyczna z krótkim rękawem, w której zastosowano specjalne strefy wentylacyjne. Dzięki temu nadmiar potu jest skutecznie odprowadzany nawet przy szybkim ruchu i wysokiej temperaturze.
Pamiętaj, że w góry warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie nawet przy dobrej pogodzie. Na wysokościach potrafi być kapryśna. Nie zapomnij bluzy w góry. Możesz postawić na dresowy model z wełny merynosów, która jest przyjemna w dotyku. Bluza damska z kolekcji Outdoor Merino ogrzewa, gdy robi się chłodno, a jednocześnie chroni przed przegrzaniem. Będzie odpowiednia pod kurtkę na zimny dzień.
Buty
To od nich w dużej mierze zależy Twój komfort, a także bezpieczeństwo. Buty w góry muszą stabilnie utrzymywać stopę i radzić sobie ze śliską powierzchnią. Powinny mieć widoczny bieżnik i być wodoodporne.
Akcesoria
W tracie zdobywania Kasprowego Wierchu przydadzą Ci się akcesoria w góry. Odpowiedniej wielkości plecak to podstawa, ale nie zapominaj też o tym, co zapewni Ci komfort termiczny w Polskich Tatrach.
Wygodne skarpetki, które nie ocierają czy komin chroniący szyję przed chłodnym wiatrem są przydatne w zimne dni. Postaw też na dwuwarstwową czapkę z wełną merino – skutecznie izoluje przed mroźnym powietrzem i sprawnie odprowadza wilgoć. Nie musisz martwić się, że gryzie.
Poza tym zadbaj o, żeby mieć przy sobie:
- w pełni naładowany telefon, szczególnie jeśli to właśnie na nim masz dostęp do mapy, a poza tym planujesz robić zdjęcia,
- odpowiednią liczbę przekąsek i ilość wody, dopasowaną do Twoich potrzeb,
- małą apteczkę – warto schować w plecaku bandaż, plastry i środki przeciwbólowe.
Dowiedz się: Pieniny – 5 najpiękniejszych szlaków, które warto odkryć
Podsumowanie: Kasprowy Wierch – jak go zdobyć?
Kasprowy Wierch to idealny kierunek dla początkujących i zaawansowanych. Różnorodność dostępnych tras sprawia, że odpowiednią drogę dla siebie znajdą rodziny z dziećmi oraz osoby, które wielokrotnie były w Tatrach i są doświadczone w wędrówkach.
Niezależnie od tego, czy wybierasz dotarcie na szczyt Kasprowy krótkim szlakiem, czy czerwoną trasą dla doświadczonych, zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Dopasowane do warunków pogodowych ubranie, solidne, utrzymujące kostkę buty oraz akcesoria takie jak czapka czy komin, gdy jest chłodniej, to podstawa, żeby czuć się bezpiecznie i komfortowo. Żeby skompletować stylizację na wycieczkę, sprawdź ofertę Brubeck, gdzie czeka na Ciebie wygodna odzież w góry!