Skip to main content


Ślęża nie należy do najwyższych szczytów w Polsce, jednak mimo to wygląda majestatycznie, a po jej zdobyciu możesz cieszyć się wyjątkowymi krajobrazami. Przyciąga zróżnicowanymi ścieżkami i tajemniczą historią. Podpowiadamy, które szlaki na Ślężę warto wybrać.

Dlaczego warto wybrać się na Ślężę?

Ślęża ma 718 m n.p.m, co czyni ją jednym z najniższych szczytów Korony Gór Polski. Choć stosunkowo niska, zapewnia wyjątkowe widoki. Leży na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, który utworzono w 1988 w celu ochrony walorów krajobrazowych, kulturowych i przyrodniczych Masywu Ślęży. Góra zachwyca malowniczymi źródełkami, na przykład św. Jakuba, które są idealnym miejscem na odpoczynek. Więcej z nich ma swoje nazwy – są to między innymi źródło Gustava Lustiga, Joanny czy Klasztorne.

Góra ma interesującą historię. Naukowcy doszukują się pochodzenia jej nazwy od plemion, które zamieszkiwały obszary jeszcze przed Ślężanami i Germanami. W przeszłości Góra Ślęża była miejscem kultu solarnego, o czym świadczą między innymi kamienne rzeźby.

Na szczycie Ślęży znajdują się maszt nadawczy oraz wieża kościoła. W pobliżu natomiast jest wieża widokowa, na którą wchodzi się nie po schodkach, a po wąskich drabinkach. Wysiłek zostanie natomiast nagrodzony – z najwyższej platformy można podziwiać Góry Sowie i Karkonosze.

Na szczycie Ślęży czekają na Ciebie:

  • kościół filialny Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny,
  • Dom Turysty PTTK,
  • posąg niedźwiedzia – kamienny posąg o domniemanej roli kultowej. Prawdopodobnie powstał w okresie lateńskim, natomiast na szczycie znalazł się w 1903 roku.

U podnóża góry leży miasto Sobótka, w którym możesz zobaczyć sanktuarium św. Anny Samotrzeciej, kościół pw. św. Jakuba Apostoła i ratusz z XIX wieku.

Dowiedz się więcej: Spacer w koronach drzew – gdzie znaleźć najlepsze trasy w Polsce?

Kościół na górze Ślęża

Najwyższy szczyt masywu Ślęży – odkryj dostępne szlaki

Jest wiele szlaków prowadzących na Ślężę. Poznaj je i wybierz dobrany do swoich możliwości.

Z Sobótki: czerwony, żółty i niebieski szlak

Z Sobótki możesz dostać się na Ślężę szlakiem żółtym lub czerwonym. Biegną przez połowę trasy równolegle, a rozpoczynają się przy dworcu PKP.

Szlak żółty prowadzi przez Przełęcz pod Wieżycą. Ta najpopularniejsza trasa na szczyt Ślęży ma około 6 km długości, a podczas jej pokonywania dostrzeżesz między innymi tzw. wieżę Bismarcka. Żółty szlak na Ślężę z Sobótki pokonasz w około 2–3 godziny. Możesz zdecydować się też na czerwony szlak, który również ma około 6 km. To łagodne wejście, podczas którego przyjrzysz się rzeźbie Grzyba.

Szlak czerwony i żółty to jeszcze nie wszystkie, które możesz wybrać w Sobótce. Sprawdź też niebieską trasę. Rozpoczyna się na stacji kolejowej w Sobótce Zachodniej. Niebieski szlak prowadzi przez urokliwe tereny, w tym leśnymi ścieżkami, natomiast trzeba być przygotowanym na strome podejścia.

Przeczytaj: Pieniny – 5 najpiękniejszych szlaków, które warto odkryć

Widok na Ślężę w mgle

Zdobądź Ślężę z przełęczy Tąpadła

Możesz zdecydować się na zdobycie Ślęży z przełęczy Tąpadła. Najkrótsza droga ma około 3 km długości, a pokonasz ją w mniej niż 2 godziny. Będziesz wędrować szeroką, kamienistą drogą o łagodnym nachyleniu. Trasa z przełęczy Tąpadła jest dobrym wyborem dla początkujących turystów – taki opis szlaku idealnie oddaje jego charakter.

Z przełęczy Tąpadła prowadzi też niebieski szlak. Mierzy 5 km. Jest bardziej wymagający niż żółty, dlatego może okazać się mniej zatłoczony.

Warto wiedzieć, że na przełęczy Tąpadła ustawiono samoobsługową stację rowerów. To pomocne miejsce dla tych, którzy postanowią obcować z naturą, poruszając się na dwóch kółkach.

Szlak z zalewu Sulistrowickiego

Wędrówkę możesz rozpocząć również z zalewu Sulistrowickiego, w pobliżu którego znajduje się parking. Trasa ma niecałe 4 km długości, a czas przejścia wynosi około 2 godzin. Stromą ścieżką będziesz poruszać się przez las. Szlak sprawdzi się dla osób z dobrą kondycją fizyczną.

Wędrówka rozpoczyna się na asfaltowej drodze i prowadzi przez kawałek Sulistrowiczek. Następnie będziesz poruszać się po leśnych ścieżkach. W połowie trasy miniesz Trakt Bolka, gdzie znajdziesz idealne miejsce do odpoczynku. Po drodze czekają na Ciebie kamienne schody i fragmenty starożytnego wału kultowego. Tym szlakiem na Ślężę wchodzi się od strony stacji telewizyjnej.

Sprawdź również: Góry Świętokrzyskie – co zobaczyć podczas weekendowego wyjazdu?

Widok na Ślężę

Jak się przygotować na wyprawę na Ślężę?

Choć Ślęża nie imponuje swoją wysokością, odpowiednie przygotowanie jest koniecznością. Bez względu na to, czy wybierasz najkrótszą drogę, czy dłuższy szlak, pamiętaj o sprawdzeniu prognozy pogody. Może być przecież kapryśna, a deszcz, mgła czy silny wiatr utrudnią pokonanie nawet prostych tras. O czym jeszcze pamiętać?

Odpowiednie buty i komfortowa stylizacja

Właściwe buty to podstawa, gdy wybierasz się na szczyt wchodzący w skład Korony Sudetów Polskich. Postaw na obuwie trekkingowe z dobrą podeszwą, która amortyzuje wstrząsy i gwarantuje przyczepność. Sprawdzą się modele wodoodporne. Mogą to być buty z wysoką cholewką, które dobrze stabilizują kostkę.

Potrzebujesz również odpowiedniej odzieży, żeby nie poczuć dyskomfortu już po kilku minutach marszu. Zdecyduj się na warstwową stylizację.

Pierwszą z nich powinna stanowić odzież termiczna. Damska i męska jest wykonywana z materiałów, które skutecznie odprowadzają wilgoć, utrzymują ciepło i pozwalają skórze oddychać. Stanowi doskonałą bazą na różne pory roku, ponieważ pozwala zaplanować wielowarstwową stylizację, którą będzie łatwo dopasowywać do zmieniających się warunków pogodowych. Odzież termiczna męska i damska powinna być dobrze dobrana rozmiarem i przylegać do ciała, żeby właściwie spełniała swoje funkcje.

Dla komfortu postaw na legginsy trekkingowe, które są elastyczne i odporne na przetarcia. Zwróć uwagę na to, żeby miały bezszwową konstrukcję. Dzięki temu nawet podczas intensywnej aktywności nie musisz martwić się otarciami skóry. Legginsy są wykonywane z połączenia wełny merino ze sztucznymi włóknami, dzięki czemu są przyjemne w dotyku. Ważny jest dodatek elastanu – ten materiał odpowiada za to, że spodnie przylegają do sylwetki, a jednocześnie nie zabierają swobody ruchów.

Nawet latem w wyższych partiach wzniesień może zrobić się chłodno, dlatego nie zapominaj bluzy w góry. Wygodnym rozwiązaniem będzie model na suwak, bo łatwo i szybko można go założyć lub zdjąć. Zwróć też uwagę na obecność kaptura, który w razie wiatru osłoni uszy. Wiele z bluz ma wygodne kieszonki na drobiazgi – są zapinane na zamek, co chroni przed zgubieniem przedmiotów.

Przeczytaj też: Beskid Żywiecki dla rodzin – najłatwiejsze szlaki i atrakcje dla dzieci

Kobieta na szlaku górskim

Podsumowanie: czas wybrać idealny dla Ciebie szlak na Ślężę!

Jeśli planujesz zwiedzać Dolny Śląsk i chcesz poświęcić jeden z dni na zbliżenie się do natury, Góra Ślęża jest idealnym wyborem. W tym miejscu przyroda spotyka się z historią, a różnorodność dostępnych szlaków pozwala dopasować trasę do własnych możliwości, również jeśli podróżujesz z małymi dziećmi.

Możesz wybrać między innymi dłuższą, sześciokilometrową trasę z Sobótki lub trzykilometrowy, najkrótszy szlak na Ślężę z przełęczy Tąpadła. Bez względu na to, na którą drogę się zdecydujesz, zadbaj o wygodny strój. Elementy stylizacji na wyprawę w góry znajdziesz w ofercie Brubeck!

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć