Skip to main content

 

Góry to miejsce, gdzie nietrudno o otarcia, skaleczenia, czy odciski na stopach. Narażeni są na nie zarówno początkujący, jak i doświadczeni piechurzy. Apteczka turystyczna w góry powinna się znaleźć w każdym plecaku wędrowca. Co do niej spakować? Już wyjaśniamy!

Apteczka turystyczna w góry – co powinieneś wiedzieć?

Pakując plecak na górską wyprawę, zastanawiamy się, co zabrać ze sobą do jedzenia oraz jaką odzież trekkingową i akcesoria wybrać. Niestety większość z nas, zapomina o tym, że góry to miejsce nieprzewidywalne, w którym może spotkać nas wiele urazów. Co więcej, ze względu na specyfikę terenów górskich, szybkie przybycie pomocy medycznej jest utrudnione. Z tego względu w bagażu każdego turysty powinna znaleźć się apteczka pierwszej pomocy turystyczna

Skład apteczki turystycznej w góry zależy od trasy, długości wyprawy, a także pory roku, liczby oraz wieku uczestników. Im dłuższa górska wycieczka, tym apteczka pierwszej pomocy turystyczna powinna być lepiej zaopatrzona. Dodatkowo warto mieć przy sobie czytelną instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Zwłaszcza jeśli należymy do osób, które w stresujących sytuacjach szybko wpadają w panikę. 

Apteczka turystyczna – dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego apteczka turystyczna w góry jest niezbędna? Służy ona udzieleniu pierwszej pomocy jeszcze przed nadejściem służb ratunkowych, a w przypadku drobnych urazów pozwala samodzielnie poradzić sobie z problemem zdrowotnym. Maszerując górskimi szlakami, jesteś narażony na wiele uszkodzeń mechanicznych. Do najczęstszych zalicza się otarcia, odciski na stopach, czy rozcięcia skóry. Stąpając nieostrożnie po lodzie bądź śliskich kamieniach możesz nabawić się zwichnięć, złamań i skręceń kończyn. W górach nie brakuje również owadów i gadów, które mogą ukąsić. Oprócz uciążliwych muszek, komarów, w górskich lasach występują kleszcze, jaszczurki, padalce czy żmija zygzakowata. 

Wielogodzinne wędrówki (zwłaszcza w pełnym słońcu) mogą spowodować problemy zdrowotne związane z intensywnym nasłonecznieniem organizmu. W połączeniu z brakiem wystarczającego nawodnienia nietrudno o przegrzanie organizmu, czego skutkiem może być udar słoneczny. W wysokich partiach gór himalaiści mogą doświadczyć ślepoty śnieżnej, a nie wprawieni górscy turyści objawów choroby wysokościowej. 

Oczywiście tak jak na każdej wyprawie, czy to nad morzem, nad jeziorem, czy w górach możesz nabawić się infekcji, zatrucia pokarmowego czy obudzić się z bólem głowy. Właśnie z tego powodu apteczka turystyczna w góry jest obowiązkowym akcesorium, które należy spakować do plecaka. Warto ją umieścić w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, aby mieć do niej nieograniczony dostęp. 

Apteczka turystyczna w góry – lista niezbędnych rzeczy

Już wiesz, dlaczego w górach przyda Ci się apteczka turystyczna. Wyposażenie jej możesz skompletować samemu, bądź zakupić gotowy produkt i ewentualnie uzupełnić go brakującymi środkami i lekami. Co konkretnie powinna zawierać apteczka w góry? Nie może w niej zabraknąć takich rzeczy jak:

 • rękawiczki jednorazowe – skuteczna ochrona przed zakażeniami, zwłaszcza jeśli opatrujemy zranienia osób trzecich;
 • produkty antyseptyczne – środki dezynfekujące i do odkażania ran w formie sprayu, gazików czy chusteczek. Może to być również sól fizjologiczna, woda utleniona czy octenisept; 
 • folia NRC – folia termiczna, służąca do okrywania poszkodowanych. Jej użycie opóźnia proces wychłodzenia organizmu. Niezbędna podczas udzielania pomocy w trudnych górskich warunkach, gdzie panuje porywisty wiatr czy pada deszcz; 
 • środki opatrunkowe – materiały służące do opatrywania ran oraz stabilizacji urazów. W górach przyda się duży bandaż elastyczny, bandaż zwykły, jałowa gaza, a także plastry na drobne rany i otarcia występujące w różnych kształtach i rozmiarach; 
 • nożyczki – akcesorium do docinania i przecinania materiałów opatrunkowych;
 • zapinki do bandaży i agrafki – ułatwiają umocować opatrunki;
 • maska do sztucznego oddychania – plastikowy ustnik, który pozwala na wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej w ramach pierwszej pomocy. 

To podstawowe wyposażenie każdej górskiej apteczki, niezależnie od tego, czy wyruszasz na szlak na kilka godzin, czy na kilka dni. 

Przeczytaj też: Najlepsze ubrania w góry. Zabezpiecz się przed zimnem z bielizną termoaktywną

Co warto dodatkowo posiadać w apteczce turystycznej?

Wiesz już, co powinna zawierać apteczka turystyczna. Wyposażenie jej w środki opatrunkowe jest niezbędne, jednak istnieje grupa produktów, które mimo tego, że nie są  obowiązkowe, to zalecamy mieć przy sobie w górach. Oto lista produktów zwiększających funkcjonalność apteczki: 

 • pęseta – nieocenione akcesorium podczas usuwania kleszczy oraz innych wbitych się w skórę elementów np. drzazgi z drzewa;
 • preparaty na owady – środki w formie sprayu zabezpieczające przed ukąszeniem komarów, czy kleszczy;
 • krem z filtrem UV – ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV;
 • plastry do zamykania ran – steri-stripy, które sprawdzają się w przypadku rozcięć skóry, ponieważ pełnią rolę podobną do szwów;
 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – Leki w postaci tabletek bądź do stosowania zewnętrznego w formie chłodzących/rozgrzewających maści, żelów czy sprayu. 
 • leki przyjmowane na stałe bądź przepisane przez lekarza – grupa produktów medycznych, które przyjmujemy na stałe np. Tabletki na ciśnienie, czy leki przeciwalergiczne; 
 • coś wzmacniającego – baton energetyczny, elektrolity, gorzka czekolada, czyli przekąski, które dodadzą energii w przypadku opadnięcia z sił.

Jeśli planujesz wyprawę wysokogórską, przed wyjazdem skontaktuj się z lekarzem. Specjalista zdecyduje, czy powinieneś przyjmować leki na receptę, które zapobiegają obrzęki płuc i mózgu, do których może dojść przy pokonywaniu dużej różnicy wysokości. 

Kontrola i utrzymanie apteczki

Przed wyruszeniem w góry koniecznie sprawdź zawartość apteczki, zwłaszcza jeśli skompletowałeś ją już jakiś czas wcześniej. Przez ten okres niektóre leki oraz środki medyczne mogły ulec przeterminowaniu. Najczęściej środki opatrunkowe znajdujące się w zestawach mają okres przydatności od 2 do 4 lat od daty zakupu. Data ważności leków jest zawsze podana na ich opakowaniu. Z tego względu, zalecamy sprawdzanie apteczki co roku lub przynajmniej co dwa lata  oraz uzupełnianie jej, gdy niektóre produkty zostały już zużyte. 

Pierwsza pomoc

Udzielanie pierwszej pomocy w górach nie różni się specjalnie od postępowania w innych nagłych sytuacjach. Jednakże zwróć szczególną uwagę na to, aby nie zostawiać osoby poszkodowanej samej na szlaku i natychmiast zabezpiecz ją przed wychłodzeniem. Okryj poszkodowanego folią NRC oraz dodatkową warstwą ciepłych ubrań. W kolejnym kroku przystąp do udzielania bezpośredniej pomocy i skontaktuj się z numerem alarmowym – 112 bądź 601 100 300.

Zachęcamy, aby zainstalować na smartfonie specjalną bezpłatną aplikację RATUNEK, która została zaaprobowana przez ochotnicze służby ratunkowe GOPR, TOPR, WOPR, WOPR. Ma ona lokalizator GPS, dzięki któremu służby szybciej dotrą na miejsce.

Jeśli  czujesz strach na samą myśl, że nie podołasz w sytuacji zagrożenia życia, zapisz się na kurs udzielania pierwszej pomocy, podczas którego zdobędziesz praktyczne umiejętności. Nauczysz się co robić w przypadku zadławienia, oparzeń, zwichnięć czy tamowania krwotoków. Pod okiem specjalistów przeprowadzisz resuscytację osoby dorosłej i noworodka, a następnie poćwiczysz układanie w pozycji bocznej bezpiecznej. 

Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy systematycznie odbywają się w polskich miastach. Możesz też zapisać się na kurs online. 

Jak dodatkowo zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas górskich wycieczek?

Nawet doskonale wyposażona apteczka turystyczna do plecaka nie wystarczy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas górskich wycieczek. Równie ważne jest odpowiednie skompletowanie odzieży do trekkingu. To właśnie dobrej jakości odzież sportowa chroni ciało przed ciągle zmieniającą się górską pogodą zapobiegając wychłodzeniu, czyli hipotermii, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Wyruszając w góry, nie zapomnij ubrać się warstwowo na tak zwaną cebulkę. Pierwszą warstwę powinna stanowić bielizna termoaktywna, która zapewnia swobodę ruchu, a przy tym transportuje wilgoć na zewnątrz, utrzymując optymalną temperaturę ciała. Majtki, bokserki czy koszulki termoaktywne znajdziesz w Brubeck. Podobnie jak pozostałe elementy garderoby niezbędnej w góry – spodnie trekkingowe, longsleevy, kurtki czy ciepłe skarpety, czapki i rękawiczki. To odzież wykonana z tkanin technicznych, które błyskawicznie wysychają w kontakcie z wodą, są wygodne i nie zajmują dużo miejsca w plecaku.

W górach postaw na obuwie trekkingowe z mocną cholewką za kostkę oraz przyczepnym bieżnikiem, który zabezpieczy Twoje stopy przed nierównościami na szlaku. Latem załóż czapkę z daszkiem i okulary chroniące głowę i twarz przed ostrym słońcem. Zimą niezbędne są ciepłe wełniane kominy i kominiarki, które zapobiegają powstawaniu odmrożeń. 

Sprawdź również: Wełna merino – co to za materiał?

Dbaj o bezpieczeństwo niezależnie od sytuacji

Odpowiednio wyposażona apteczka turystyczna do plecaka plus odzież sportowa Brubeck to gwarancja udanego wypoczynku w terenie górskim. Zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą polskiej marki Brubeck, która jest na rynku od ponad dekady. Jej odzież oraz akcesoria zdobyły uznanie nie tylko wśród zawodowych sportowców, ale również miłośników górskich wędrówek. Z pewnością zadowolą także Ciebie!

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć