Skip to main content

 

Chodzenie po górach sprawia Ci przyjemność i chciałbyś urozmaicić swoje piesze wędrówki? Podpowiadamy, jak chodzić z kijkami w górach, tak by robić to poprawnie. Sprawdź, czy Twoja technika jest prawidłowa i zobacz, jaki sprzęt Ci się przyda do takiej aktywności.

Podstawy chodzenia z kijkami w górach – od czego zacząć?

Spacery z kijami trekkingowymi dla wielu osób wydają się nieskomplikowanym zajęciem. Bierzesz kije w dłonie i idziesz przed siebie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, jak chodzić z kijkami w górach poprawnie i jakie korzyści niesie ze sobą taka aktywność. 

Górskie wędrówki z kijkami trekkingowymi to sporo zalet, jeśli tylko spacerujesz poprawnie:

 • Odciążysz stawy kończyn dolnych, zwłaszcza kolan i stawów skokowych.
 • Zmniejszysz obciążenia kręgosłupa, szczególnie w jego odcinku lędźwiowym.
 • Utrzymasz prawidłową postawę ciała, co jest istotne podczas noszenia ciężkiego plecaka.
 • Wzmocnisz mięśnie obręczy barkowej oraz zmniejszysz ryzyko obrzęków rąk dzięki aktywizacji pompy mięśniowej, co wspomaga układ krążenia.
 • Zwiększysz prędkość poruszania się przy jednoczesnym zmniejszeniu odczuwanego zmęczenia.
 • Poprawisz stabilność i pewność siebie w trudnym, górskim terenie.

Chodzenie z kijkami, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się proste, wymaga przyswojenia pewnych technik, aby w pełni wykorzystać jego korzyści zdrowotne i poprawić efektywność ruchu. Kluczem do prawidłowego korzystania z kijków jest nie tylko ich odpowiedni dobór, ale także opanowanie techniki chodzenia, która pozwoli zaangażować do pracy nie tylko nogi, ale również górne partie ciała. 

Wybór odpowiednich kijków i stroju

Wybór odpowiednich kijków trekkingowych jest równie ważny co wybór stroju na górskie wyprawy. Materiał, z którego wykonane są kijki, bezpośrednio wpływa na ich trwałość i wagę. Kijki z aluminium są wytrzymałe i stosunkowo lekkie. Natomiast te z włókna węglowego oferują mniejszą wagę i lepszą absorpcję wstrząsów, co jest istotne podczas długich wędrówek. Zwróć uwagę na system regulacji długości kijków, czy to przez skręcanie segmentów, czy za pomocą systemu dźwigni. 

Sprawdź, jak chodzić z kijkami trekkingowymi po górach stosując prawidłową technikę. Rękojeść kijka jest ważna dla komfortu i bezpieczeństwa podczas marszu. Ergonomicznie zaprojektowane chwyty, dostosowane do anatomii dłoni, zapewniają pewny chwyt i minimalizują ryzyko otarć czy zmęczenia dłoni. Materiały takie jak pianka i korek to najlepszy wybór, ponieważ zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Odpowiednio dobrany strój, jak termoaktywne legginsy i bluzy od marki Brubeck, to kolejny element, który może znacznie podnieść komfort górskich wędrówek. Dzięki swoim właściwościom termoregulacyjnym i odprowadzaniu wilgoci pomogą Ci w utrzymaniu optymalnej temperatury ciała i suchości.
Do kompletu dobierz także wygodne obuwie. W połączeniu z dobrze dobranymi kijkami trekkingowymi zapewnią Ci radość z eksplorowania górskich szlaków.

5 praktycznych wskazówek, jak chodzić z kijkami w górach

Kijki trekkingowe stały się nieodzownym elementem wyposażenia miłośników górskich wędrówek – oferują nie tylko wsparcie i stabilność, ale również zwiększają bezpieczeństwo i komfort podczas długich marszów. Aby jednak skorzystać ze wszystkich zalet, jakie oferują kijki trekkingowe, poznaj podstawowe zasady ich poprawnego użytkowania.

Oto pięć ogólnych wskazówek na to, jak chodzić po górach z kijkami, niezależnie od trudności terenu:

 • Dostosowanie kijków do indywidualnych potrzeb – wybór kijków powinien uwzględniać Twój wzrost oraz typ preferowanych tras.
 • Nauka prawidłowego chwytu – odpowiedni sposób trzymania kijków zapewni Ci komfort i zwiększy efektywność ich użytkowania.
 • Znajomość technik chodzenia – różne techniki chodzenia z kijkami sprawdzą się w zależności od rodzaju terenu, co pozwoli Ci na ich optymalne wykorzystanie.
 • Regularne używanie kijków – praktyka czyni mistrza. Ćwicz regularnie, by obserwować swoje postępy.
 • Konserwacja i pielęgnacja kijków – dbaj o kijki, by zagwarantować im długotrwałą funkcjonalność.

Zapoznanie się z tymi ogólnymi wskazówkami stanowi pierwszy krok do skutecznego wykorzystania kijków trekkingowych. Sprawdź, jak chodzić z kijkami trekkingowymi po górach w zależności od stopnia nachylenia terenu.

Techniki chodzenia na płaskim terenie

Podczas chodzenia z kijkami trekkingowymi na płaskim terenie, Twoim celem jest osiągnięcie płynnej koordynacji między ruchami rąk i nóg, co pozwoli Ci efektywnie wykorzystać wsparcie, jakie oferują kijki. Staraj się synchronizować ruchy stóp z rękoma w taki sposób, aby kiedy Twoja prawa noga wykonuje krok do przodu, lewy kij był opuszczany w dół i odwrotnie. Dzięki temu będą one zharmonizowane, co zapewni Ci stabilność.

Dbaj również o to, by kijki były trzymane pod odpowiednim kątem względem podłoża – najlepiej, gdy tworzą one kąt około 45 stopni w momencie opuszczania. Pozwoli Ci to utrzymać kijki nieco z tyłu ciała, co przełoży się na utrzymanie prawidłowej postawy oraz skutecznego odpychania się od ziemi. Dzięki temu nie tylko zwiększysz swoją prędkość chodzenia, ale także zmniejszysz zmęczenie. 

Techniki chodzenia pod górę i w dół

Podczas wchodzenia pod górę, kijki trekkingowe stają się nieocenionym wsparciem, pomagającym nie tylko w zachowaniu równowagi, ale również w odciążeniu mięśni nóg. Aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał, ważne jest odpowiednie dostosowanie długości kijków. Przed rozpoczęciem wspinaczki, skróć nieco kijki, by podczas podnoszenia rąk do przodu, były one już gotowe do wsparcia Twojego ciała. 

Używając ich, pamiętaj o mocnym oparciu na nich podczas każdego kroku w górę, co pomoże Ci w efektywnym przenoszeniu części ciężaru ciała z nóg na ramiona, redukując tym samym zmęczenie i obciążenie kolan. Stosuj technikę, w której kijki są wkładane do przodu i nieco na zewnątrz w stosunku do kierunku wspinaczki, co zapewni lepszą stabilność i siłę odpychania. To proste wskazówki na to, jak chodzić po górach z kijkami w sposób prawidłowy i bezpieczny dla zdrowia.

Z kolei podczas schodzenia, wydłuż kijki trekkingowe, aby móc opierać się na nich bardziej z przodu, co pomoże w zachowaniu kontroli nad ruchem i zwiększy bezpieczeństwo. Technika schodzenia powinna polegać na umieszczaniu kijków nieco przed sobą, co pozwoli na równomierne rozłożenie ciężaru ciała i zmniejszenie bezpośredniego nacisku na kolana. 

Bezpieczeństwo i zdrowie podczas wędrówki z kijkami

Zastanawiasz się, jak chodzić z kijkami w górach tak, by było to bezpieczne? Dają one dodatkowe punkty oparcia, co pozwala na stabilniejsze i pewniejsze poruszanie się, szczególnie przy przekraczaniu strumieni czy pokonywaniu stromych zboczy. To również mniejsze ryzyko kontuzji.

Dodatkowo używanie kijków trekkingowych może przynieść sporo korzyści dla Twojego zdrowia, redukując obciążenie na stawy, a zwłaszcza na kolana i dolną część pleców. W trakcie długich marszów, kiedy Twoje nogi są pod ciągłym naciskiem, kijki umożliwiają rozłożenie części ciężaru ciała, co obniża ryzyko przeciążeń i urazów. 

Dostosowanie technik chodzenia do różnych warunków pogodowych i terenowych

Zastanawiasz się, jak chodzić po górach z kijkami po mokrej nawierzchni? Na śliskich ścieżkach, gdzie łatwo się poślizgnąć, ważne jest, aby były one używane do zwiększenia punktów oparcia, co pomoże w utrzymaniu równowagi. Ostrożnie stawiaj kroki, z mniejszym zakresem ruchu i częstszym kontaktem kijków z podłożem. W takich warunkach pamiętaj, aby kijki były nieco krótsze, co pozwali Ci na lepsze kontrolowanie ich pozycji.

Podczas wędrówki po nierównych, skalistych terenach, gdzie każdy krok wymaga precyzji, kijki trekkingowe służą jako dodatkowe „kończyny”, które pomagają w pokonywaniu trudności. 

Jak dbać o kijki trekkingowe?

Po powrocie z górskiego szlaku nie zostawiaj kijków trekkingowych w kącie, nawet jeśli czujesz się zmęczony. Poświęć chwilę, aby zadbać o ich stan, co zapewni ich długotrwałą użyteczność i bezpieczeństwo na kolejnych wędrówkach. Rozmontuj je, jeśli składają się z segmentów i zdejmij dolne akcesoria, takie jak talerzyki czy buciki. 

Użyj wilgotnej szmatki lub gąbki, aby dokładnie wyczyścić kijki z błota, piasku i innych zanieczyszczeń. Zwróć szczególną uwagę na grot i elementy regulacyjne, usuwając wszelkie osady mydłem i wodą, a piankowe rękojeści przetrzyj delikatnym detergentem. Po czyszczeniu dokładnie osusz kijki, używając ściereczki z mikrofibry lub w ostateczności, papierowego ręcznika. 

Jak efektywnie korzystać z kijków trekkingowych?

Wiesz już, jak chodzić z kijkami w górach, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, komfort i efektywność podczas wędrówek. Ważne, abyś dostosował ich długość do swojej wysokości i rodzaju terenu, używał pasków, aby odciążyć swoje ręce, stosował właściwą technikę chodzenia oraz wybrał odpowiednie końcówki do panujących warunków. Przestrzegając tych zasad, maksymalnie wykorzystasz potencjał kijków trekkingowych, zminimalizujesz ryzyko kontuzji i zwiększysz przyjemność z aktywności na świeżym powietrzu. Nie zapomnij również o doborze stroju do panujących warunków na trasie. Zapewnią Ci one komfort oraz odpowiednią temperaturę ciała podczas Twoich wypraw z kijkami. Sprawdź modele marki Brubeck – nowoczesna technologia oraz wytrzymałe materiały pozwolą Ci cieszyć się odzieżą przez wiele sezonów – niezależnie od wykonywanej aktywności i temperatury!

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć