Skip to main content


Trening siłowy bez ciężarów? To możliwe!
Kalistenika nie wymaga zastosowania żadnego sprzętu. Wystarczy, że wykorzystasz masę ciała. Dowiedz się, jak rozpocząć przygodę z kalisteniką, jakie ćwiczenia wykonywać na początku i dlaczego warto trenować ten sport.

Co to jest kalistenika?

V-sit, human flag, iron cross – to określenia zaawansowanych figur, które potrafią doświadczone osoby, dla których najważniejszym sportem stała się kalistenika. Co to za dyscyplina? To aktywność fizyczna polegająca na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała do budowania wytrzymałości i elastyczności.

Nazwa sportu pochodzi od greckich słów kállos (piękno) i sthénos (siła). Piękno to w kontekście tego sportu płynne, zharmonizowane ruchy, które udowadniają perfekcyjną kontrolę nad ciałem i doskonałą technikę. Siła to zbudowane mięśnie oraz idealna koordynacja.

Co ważne, postęp jest zrównoważony. Aktywność ta rozwijają różne grupy mięśniowe, dzięki czemu ciało jest proporcjonalne. Osoba trenująca uzyskuje równowagę między siłą, kontrolą ciała i płynnością ruchów.

Ćwiczenia są dostępne dla każdego bez względu na poziom zaawansowania. Kalistenika dla kobiet może być tak samo dobrym pomysłem, jak dla mężczyzn.

Zobacz też: Jak poprawić kondycję w kilku prostych krokach?

Kobieta na drążkach trenująca kalistenikę na dworze

Jak wygląda trening kalisteniczny?

Już wiesz, co to kalistenika. Czas dowiedzieć się, jak wygląda trening kalisteniczny. Ważną zaletą jest to, że zapewnia on kreatywność podczas dobierania ćwiczeń. Składają się na niego zadania, które rozwijają siłę, wytrzymałość i koordynację ruchową.

Jeśli podoba Ci się kalistenika, trening możesz rozpocząć w dowolnym momencie. Nie potrzebujesz przecież żadnego sprzętu. Wystarczą podstawowe umiejętności i bezpieczna przestrzeń do ruchu. Możesz ćwiczyć na dowolnym poziomie zaawansowania. Wystarczy, że dopasujesz rodzaj aktywności do swoich aktualnych zdolności. Z czasem zaczniesz dostrzegać, jak umiejętności się rozwijają.

Podczas treningu kalistenicznego ważne jest dbanie o technikę i precyzję. Jeśli będziesz wykonywać ruchy poprawnie, zminimalizujesz ryzyko pojawienia się kontuzji. Kalisteniczne ćwiczenia możesz wykonywać wszędzie. Sprawdzą się parki czy boiska. Często w takich miejscach znajdują się stacje treningowe, które posłużą, np. żeby się podciągać.

Możesz zdecydować się też na trening na siłowni. Choć podczas omawianej aktywności wykorzystuje się głównie masę swojego ciała, w klubie fitness są dobre warunki do tego, żeby między innymi podciągać się na drążku. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby również ćwiczyć w domu. Do rozpoczęcia treningu wystarczy niewielka przestrzeń. Dużą zaletą kalisteniki jest jej mobilność. By zacząć, potrzebujesz wyłącznie ciężaru własnego ciała, więc w podróży nie musisz rezygnować z tej aktywności.

Sprawdź również: Jaki wybrać sport dla początkujących?

Mężczyzna w podporze trenujący kalistenikę

Podstawowe ćwiczenia kalisteniczne

Żeby rozpocząć przygodę z kalisteniką, warto opanować kilka podstawowych ruchów. Czas poznać najważniejsze z nich, które z powodzeniem wykonasz na świeżym powietrzu, a nawet w domu.

Pompki 

Kalisteniczne ćwiczenia to między innymi pompki. Rozwijają klatkę piersiową, ramiona i mięśnie korpusu. Ich regularne wykonywanie to sposób, żeby poprawić stabilizację i siłę górnej części ciała. Początkujący mogą robić je na kolanach. Dla zaawansowanych jest natomiast wersja wykonywania ten aktywności na jednej ręce.

Przysiady

Interesuje Cię kalistenika od zera? Rozpocznij od przysiadów. To ćwiczenie, które zna chyba każdy, świetnie działa na dolne partie ciała, w tym mięśnie ud, pośladków i łydek. Podczas wykonywania przysiadów pamiętaj, żeby kolana nie wychodziły poza linię palców stóp. Dla zaawansowanych miłośników kalisteniki są przysiady z wyskokiem oraz na jednej nodze.

Plank

To ćwiczenie określane również jako deska pozwala pracować nad stabilizacją ciała oraz mięśniami pleców. Nie zapominaj o utrzymywaniu ciała w linii prostej i napinaniu brzucha. Deska dla zaawansowanych uwzględnia unoszenie nóg. Doświadczone osoby mogą wykonywać plank boczny, który angażuje mięśnie skośne brzucha.

Podciągnięcia

Ćwiczenia kalisteniczne to również podciągnięcia. Rozwijają mięśnie pleców, ramion i bicepsów. Wymagają dostępu do drążka, dlatego warto poszukać miejsca, w którym wykonanie tego ćwiczenia stanie się możliwe. Żeby ułatwić nieco wyzwanie, wykorzystaj gumy oporowe.

Mężczyzna podciągający się na drążkach na dworze

Planowanie progresu

Już jakiś czas temu zainteresowała Cię kalistenika? Ćwiczenia stopniowo stają się dla Ciebie coraz prostsze? Są nieskomplikowane sposoby na zwiększanie stopnia trudności bez sprzętu. Jak to zrobić?

  • Dodawaj powtórzenia – więcej razy wykonuj konkretną aktywność w serii.
  • Wydłużaj czas – w przypadku statycznych ćwiczeń, na przykład planków, utrzymuj pozycję dłużej.
  • Zwiększaj intensywność – wybieraj trudniejsze warianty konkretnych ruchów, na przykład pompki na jednej ręce zamiast klasycznych.

Kalistenika dla początkujących – jak zacząć?

Kalistenika od zera nie musi być trudna. Wymaga jednak skoncentrowania się na bezpieczeństwie i technice. Ważne, żeby słuchać swojego ciała i rozwijać podstawowe umiejętności we własnym tempie. Kalisteniczne ćwiczenia idealne na początek? To zdecydowanie pompki i przysiady, które stanowią podstawę do bardziej złożonych ruchów.

Zadbaj o rozgrzewkę, żeby przygotować ciało na wysiłek. Wystarczy kilka dynamicznych ruchów, na przykład pajacyków, truchtania w miejscu czy krążenia ramionami. Nie zapominaj o dniach na regenerację, ponieważ mięśnie potrzebują czasu na adaptację i wzrost siły.

Pamiętaj o stroju, który zapewni Ci maksimum wygody podczas treningu. W Brubeck czeka na Ciebie kilka propozycji:

  • Bezrękawnik damski fitness – to termoaktywna odzież do kalisteniki. Skutecznie odprowadza wilgoć nawet podczas intensywnego wysiłku.
  • Bezrękawnik męski 3D Run Pro – został wykonany z dzianiny, która strukturą przypomina plaster miodu. Strój jest bezszwowy, dzięki czemu zapomnisz o ewentualnych otarciach. Bezrękawnik perfekcyjnie dopasowuje się do sylwetki, a przy tym nie krępuje ruchów.
  • Damskie legginsy bezszwowe treningowe Gym – pozostawiają uczucie suchości skóry. Wysoki stan zapobiega zsuwaniu się nawet podczas intensywnych ćwiczeń. Dzięki nim kalistenika dla kobiet może być uprawiana w komfortowych warunkach.
  • Męska koszulka 3D Pro z długim rękawem – idealny strój do kalisteniki na chłodniejsze dni. Koszulka jest bezszwowa, co zapobiega uciążliwemu odczuciu ocierania.

Przeczytaj również: Jakie skarpety do biegania wybrać, by czuć się komfortowo?

Kobieta trenująca na schodach w podporze kalistenikę

Dlaczego warto wybrać kalistenikę?

Wciąż zastanawiasz się, czy odpowiednia dla Ciebie będzie kalistenika? Ćwiczenia możesz dopasowywać do swoich potrzeb. Dzięki temu łatwo rozpocząć treningi bez względu na Twój poziom zaawansowania.

Kalistenika to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na wszechstronnym rozwoju. Poprawisz elastyczność i koordynację, a poza tym zbudujesz siłę. Nie bez znaczenia jest ekonomiczny aspekt – wygodny strój wystarczy, by rozpocząć przygodę z tym siłowym treningiem. Nie musisz kupować dodatkowego sprzętu czy karnetu na siłownię.

Podsumowanie: kalistenika – trening siłowy dla każdego

Kalistenika jest prostym, efektywnym i łatwo dostępnym sposobem na rozwijanie siły i kondycji. Regularne wykonywanie podstawowych i znanych ćwiczeń, takich jak pompki czy przysiady, pozwala wzmocnić ciało i sprawić, że sylwetka wygląda lepiej. Ten trening siłowy daje duże możliwości progresji. Jest szansa, że pewnego dnia osiągniesz poziom, który pozwoli Ci wykonać pozycje takie jak planche czy front lever.

Planujesz rozpocząć przygodę z siłowymi treningami? Wygodne elementy sportowej stylizacji do kalisteniki czekają na Ciebie w ofercie Brubeck!

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć