Odkryj najwyższe szczyty Bieszczad – od spektakularnej Tarnicy po urokliwe Bukowe Berdo. Dowiedz się, co można podziwiać podczas wędrówki na wzniesienia i jakie widoki rozciągają się po zdobyciu góry. Sprawdź, czym wyróżniają się Bieszczady i dlaczego warto zdobywać ich szczyty.
Czym charakteryzują się Bieszczady?
Bieszczady to niezwykle malowniczy region. Przypadnie do gustu osobom, które poszukują niepowtarzalnych krajobrazów oraz dzikiej przyrody. Czym wyróżniają się Bieszczady słowackie i polskie?
Polskie Bieszczady – gdzie pojechać?
Planujesz wycieczkę w Bieszczady? Jakie szczyty są tam do zdobycia, dowiesz się z dalszej części artykułu. Podczas ustalania etapów wyprawy nie zapominaj o malowniczych połoninach, takich jak Caryńska czy Wetlińska.
Polskie Bieszczady wyróżniają się:
- różnorodnością fauny i flory,
- dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną,
- wieloma punktami widokowymi i dostępnością schronisk.
Bieszczady słowackie – atrakcje
Warty wybrać się również w Bieszczady słowackie. Atrakcje górskie, które znajdzie tam miłośnik wędrówek to między innymi szczyt Wielki Krywań. Region ten jest mniej rozwinięty turystycznie. To miejsce, które przypadnie do gustu osobom szukającym dzikich, mniej przetartych szlaków. Krajobraz jest zróżnicowany dzięki stromym wzniesieniom.
Sprawdź również: Oznaczenie szlaków górskich – co powinieneś wiedzieć, wybierając się na szczyt?
Najwyższe szczyty Bieszczad
Wiesz już, czym wyróżniają się Bieszczady i gdzie warto pojechać w te rejony. Czas poznać bliżej góry, które można tam zdobyć. Jakie są szczyty w Bieszczadach?
Tarnica
To najwyższy szczyt w polskiej części Bieszczad. Ma aż 1346 m n.p.m., a na jego wierzchołek prowadzi wiele szlaków.
To między innymi:
- szlak z Wołosatego – popularny za sprawą pięknych krajobrazów oraz najmniejszej długości. Nie jest jednak bardzo łatwy ze względu na duże przewyższenie do pokonania;
- szlak z Ustrzyk Górnych – bardziej wymagający, jego przejście zajmuje około godzinę więcej czasu niż trasy rozpoczynającej się w miejscowości Wołosate.
Jeśli zależy Ci na zdobywaniu najwyższych szczytów, udaj się w Bieszczady. Korona Gór Polski to lista, na której znalazła się również Tarnica. Zestawienie obejmuje ponad 20 szczytów różnych pasm górskich Polski.
Z Tarnicy rozciąga się imponujący widok na Bieszczady. Przy dobrej pogodzie możesz dostrzec odległe pasma górskie. Na szczycie Tarnicy znajduje się charakterystyczny krzyż, który jest symbolem tego miejsca. Ta góra w Bieszczadach ma duże znaczenie dla osób zajmujących się turystyką górską, ponieważ jest najwyższa. Niejeden miłośnik wędrówek ma ją na swojej liście szczytów, które trzeba zdobyć.
Krzemień
Kiedy wybierasz się w góry Bieszczady, weź pod uwagę wejście na Krzemień. Drugi pod względem wysokości szczyt ma 1335 m n.p.m. Wyróżnia się wyjątkowym ukształtowaniem terenu – na trasie można dostrzec liczne skały i osuwiska, które są pozostałością po procesach geologicznych. Góra ma skalisty, poszarpany brzeg.
Jakie szczyty w Bieszczadach zdobyć, żeby podziwiać faunę i florę? Idealny jest właśnie między innymi Krzemień! Na trasie można spotkać piękne buki, jodły i kosodrzewinę. W Bieszczadach żyje mnóstwo zwierząt, na przykład jelenie i dziki. Warto wybrać się na tę górę wczesną wiosną i latem, żeby podziwiać przyrodę w rozkwicie.
Halicz
Planujesz odwiedzić Bieszczady? Gdzie jechać, żeby obcować z naturą? Zdecyduj się na szczyt Halicz! To trzeci najwyższy szczyt, który ma 1333 m n.p.m. Zachwyca panoramicznymi widokami – rozciągają się na Polskę, Ukrainę i Słowację.
Idealne miejsce na odpoczynek podczas wędrówki na Halicz to Przełęcz Bukowska. Znajduje się tam drewniana wiata. Poza tym czekają tam na Ciebie wyjątkowo piękne widoki, którymi nacieszysz się przed wyruszeniem w dalszą trasę. Co ważne, możesz połączyć wejście na Halicz ze zdobyciem Tarnicy.
Jeśli zastanawiasz się, na jakie szczyty w Bieszczadach warto wejść, żeby cieszyć się naturą, to Halicz jest idealną propozycją. Zbocza są porośnięte lasami świerkowymi. Możesz przyjrzeć się rzadkim roślinom, na przykład arnice górskiej czy wilczomleczowi karpackiemu.
Rozsypaniec
To wciąż nie wszystkie najwyższe szczyty Bieszczad. Warty uwagi jest również Rozsypaniec. Wznosi się na wysokość 1280 m n.p.m. Ma nieco dziki charakter, dlatego sprawdzi się dla osób poszukujących spokoju i ciszy. Na szczyt można dostać się:
- szlakiem z Bukowca – cieszy się on zainteresowaniem za sprawą zmieniającego się krajobrazu;
- szlakiem z Wołosatego – jest niełatwy, jednak widoki wynagradzają trud wędrówki.
Ta góra w Bieszczadach wyróżnia się wyjątkowymi cechami krajobrazu. Dostrzeżesz tam kamieniste osuwiska oraz wysokogórską roślinność.
Wołowy Garb
Góry Bieszczady to również Wołowy Garb, czyli szczyt, który ma 1248 m n.p.m. Nie prowadzą przez niego szlaki turystyczne. Najbliżej znajduje się szlak czerwony, który biegnie przez Rozsypaniec i Halicz. Właśnie z tych szczytów Wołowy Garb jest dobrze widoczny. Jego najwyższe części są pokryte połoniną, czyli zbiorowiskiem muraw alpejskich i subalpejskich.
Bukowe Berdo
To jeszcze nie wszystko, co mają do zaoferowania Bieszczady! Gdzie jechać? Warto wybrać się również na wycieczkę, podczas której zdobędziesz Bukowe Berdo. Najwyższy punkt ma 1311 m n.p.m. Na malowniczą górę możesz dostać się różnymi szlakami. Wycieczkę rozpoczniesz z osady Muczne – przewyższenie na tej trasie wynosi mniej niż 1 km. Góry Bieszczady zwiedzisz również dzięki niebieskiemu szlakowi z Wołosatego.
Ze szczytu można podziwiać rozległe połoniny. Przyjrzysz się też innym bieszczadzkim szczytom, na przykład Tarnicy. Ze wzniesienia będziesz podziwiać wyjątkowej urody doliny i rozległe przestrzenie, które prezentują się pięknie niezależnie od pory roku.
Jakie szczyty w Bieszczadach cieszą się dużym zainteresowaniem? To właśnie między innymi Bukowe Berdo. Turyści doceniają bogatą florę i faunę, dostępność różnorodnych szlaków oraz spektakularne widoki, które zachwycają w każdym miesiącu.
Odkryj: Aplikacje w góry, które mogą ci się przydać – 11 propozycji
Dlaczego warto zdobywać szczyty Bieszczad?
Wiesz już, jakie są szczyty w Bieszczadach. Czas dowiedzieć się, dlaczego warto je zdobywać. Zarówno polskie, jak i słowackie Bieszczady przyciągają turystów widokiem na malownicze doliny, połoniny oraz sąsiednie pasma górskie. Właśnie ze względu na wyjątkową panoramę warto odwiedzić Bieszczady. Gdzie pojechać? Wśród naszych propozycji znajdziesz szczyt, który będzie dopasowany do Twoich możliwości.
Bieszczady słowackie i polskie zachwycają też dziką przyrodą. Można przyjrzeć się tam rzadkim gatunkom ptaków. Nie brakuje atrakcji dla miłośników fotografii. Zdjęciami z wyprawy urozmaicisz rodzinne albumy lub swoje konta w mediach społecznościowych.
Pamiętaj, żeby podczas zdobywania kolejnych szczytów cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem. Zapewni Ci go odpowiednia odzież turystyczna. Ubieraj się warstwowo, żeby w razie potrzeby móc dopasować swój strój do zmieniających się warunków atmosferycznych.
Czas odwiedzić najwyższe szczyty Bieszczad!
W Bieszczadach czekają na Ciebie zróżnicowane szlaki – niezależnie czy dopiero rozpoczynających swoją przygodę z górami, czy jesteś już doświadczonym zdobywcą szczytów. Odwiedź polskie lub słowackie Bieszczady, żeby zdobyć wzniesienia, z których rozciągają się malownicze widoki, a na trasie można cieszyć się dziką przyrodą. Nie zapomnij o odpowiednim stroju, który nie będzie krępował ruchów oraz będzie odpowiednio dopasowany do zmieniającej się pogody. Zajrzyj do sklepu Brubeck, gdzie znajdziesz ubrania idealne na górską wędrówkę!