Skip to main content


W górach najlepiej odpocząć od technologii, ale aplikacje w telefonie mogą zastąpić przedmioty przydatne podczas pobytu na szlaku (np. mapę, kompas, latarkę) oraz ułatwić planowanie wycieczki górskiej. Jakie aplikacje w góry warto zainstalować i jak mądrze z nich korzystać? Poznaj nasze propozycje.

Aplikacje w góry – Twoje cyfrowe wsparcie

Każda górska wycieczka powinna być poprzedzona planowaniem trasy. Znając odległość między punktami startu i mety, czas wędrówki i profil trasy, łatwiej będzie Ci zaplanować bezpieczną wędrówkę nawet w najbardziej odległych miejscach. Jaka aplikacja do chodzenia po górach będzie najlepsza? Warto sprawdzić kilka z nich:

  • Mapa Turystyczna – polska aplikacja, która działa na zasadzie nakładki na Mapy Google. Trasę można wyznaczyć, jedynie po zaznaczonym szlaku, a jej planowanie jest bardzo łatwe. Określając punkty startu i mety oraz punkty przejściowe, otrzymujesz przebieg i profil trasy oraz estymowany czas przejścia. Na mapie zaznaczone są także schroniska i niektóre atrakcje turystyczne jak jaskinie czy wieże widokowe.
  • Locus Maps – mapy, obejmujące szlaki turystyczne, szlaki rowerowe, biegówkowe oraz nieoznakowane ścieżki. Aplikacja świetnie nadaje się do planowania trasy poza szlakami, prezentując także topografię i ukształtowanie terenu. W darmowej wersji użytkownik otrzymuje informację o czasie wędrówki, a w płatnej wersji zyskuje profil trasy, sumę podejść i zejść oraz możliwość nagrywania drogi. Może także wgrać ślad innych użytkowników. 

Sprawdź również: Sprawdź co Ci się przyda na wędrówki po górach

Dłoń trzymająca telefon z wyznaczonym szlakiem

Aplikacje pogodowe – nie daj się zaskoczyć burzom

Sprawdzenie pogody przed wycieczką górską to istotny element przy planowaniu wyjazdu. Od niej zależy nie tylko Twój komfort, ale i bezpieczeństwo, w tym zdrowie i życie. Nigdy nie wychodź w góry, nie znając aktualnych warunków pogodowych lub prognozy na najbliższe godziny. Pamiętaj, że burza w górach może przyjść bardzo szybko i zupełnie zmienić trudność Twojej wycieczki. Ważne więc, aby w Twoim smartfonie znalazła się aplikacja, która dostarczy Ci informacji na temat pogody w danym regionie. Znajdziesz w niej m.in. informację o temperaturze powietrza, planowanych opadach, nasłonecznieniu i prędkości oraz kierunku wiatru. Pomoże Ci to, np. w planowaniu trasy oraz ekwipunku i ubioru. Być może będziesz musiał wziąć dodatkową bluzę lub bieliznę termoaktywną górską. Wśród polecanych przez nas aplikacji znajdują się:

  • Meteoblue – czytelna i łatwa w obsłudze aplikacja z prognozą na najbliższe 7 i 14 dni. W jej bazie lokalizacji znajdują się górskie szczyty. Dane prezentowane są w rozbiciu na 3-godzinne bloki, co ułatwia planowanie godziny rozpoczęcia i czasu wędrówki.
  • Blitzortung – to tzw. radar burzowy. Na mapę OpenStreetMap nakładane są informacje o burzach z radarów na całym świecie. Intensywność koloru wskazuje, jaki czas minął od wyładowania w danym miejscu. 
  • YR – precyzyjna aplikacja norweskiego Instytutu Meteorologicznego. Wyszukiwarka miejsc obejmuje również szczyty. Prezentuje ona animację nieba wraz z informacjami o temperaturze, nasłonecznieniu i prędkości wiatru. Szczegółowa prognoza (godzina po godzinie) jest dostępna w formie tabeli i grafów.

Aplikacja do identyfikacji flory i fauny: poznaj naturę wokół Ciebie

Przemierzając górskie ścieżki, napotkasz wiele gatunków roślin i zwierząt. Aplikacje w góry do identyfikacji flory i fauny zwiększą Twoją wiedzę i doświadczenie w kontakcie z przyrodą. Którą z nich wybrać? 

  • iNaturalist – jedna z najpopularniejszych aplikacji przyrodniczych na świecie. Pozwala rozpoznać rośliny i zwierzęta wokół Ciebie na podstawie zdjęcia. Baza informacji tworzona jest przez ponad 400 000 naukowców i przyrodników, którzy dokumentują swoje obserwacje i udostępniają materiał badawczy innym użytkownikom. 
  • BirdNET – góry to dom wielu rzadkich gatunków ptaków, a wycieczka stanowi idealną okazję, aby przyjrzeć się ich życiu. Ciekawą propozycją jest aplikacja BirdNET, która opierając się na rozwiązaniach sztucznej inteligencji i sieci neuronowych, umożliwia identyfikacje ponad 3000 gatunków ptaków na podstawie zdjęcia lub odgłosów i śpiewu.

Mężczyzna robi zdjęcia ptaków i roślinności

Zbieraj i analizuj swoje dane

Nie wiesz, które aplikacje w góry pomogą Ci zbierać dane z Twoich wędrówek, analizować postępy i udoskonalać techniki chodzenia po górach? Możesz skorzystać z aplikacji sportowych dedykowanych biegaczom i rowerzystom, które często w ustawieniach mają również inne typy aktywności. Jaka jest najlepsza aplikacja w góry?

  • Endomondo – aplikacja pozwala śledzić zaplanowaną trasę oraz wskazuje przebyty dystans. Zyskujesz także informacje na temat spalonych kalorii, ilości przebytych km, średniej prędkości oraz profilu i czasie wycieczki. Za pośrednictwem aplikacji możesz łatwo analizować swoje postępy, a także udostępnić wyniki, z których jesteś dumny w mediach społecznościowych. 
  • GPS Sports Tracker – aplikacja przeznaczona do wielu aktywności fizycznych, w tym górskich wycieczek. Platforma wykorzystuje moduł GPS, co umożliwia śledzenie trasy w Google Maps lub OpenStreetMap. Program dostarcza informację o czasie, dystansie i prędkości oraz spalonych kaloriach. Umożliwia także przeglądanie historii i dokładną analizę dotychczasowych aktywności.

Przeczytaj też: Oznaczenie szlaków górskich – co powinieneś wiedzieć, wybierając się na szczyt?

Najlepsza aplikacja w góry – narzędzie dla miłośników gór

Jaka jest najlepsza aplikacja w góry? Trudno wskazać jedną, bo każda z nich ma inny profil i dostarcza innych informacji. Jeśli jednak za nadrzędne kryterium uznamy bezpieczeństwo, z pewnością warto wymienić aplikacje Ratunek. To proste narzędzie, wykorzystujące moduł GPS, za pomocą którego wezwiesz pomoc. Aplikacja łączy się z centralą dyżurujących ratowników oraz dostarcza im precyzyjnych informacji o miejscu, w którym niezbędna jest pomoc.

Inną ciekawą propozycją dla miłośników gór jest aplikacja Polskie Góry. Służy ona do rozpoznawania szczytów. Wystarczy, że włączysz lokalizację GPS, a następnie skierujesz telefon w wybranym kierunku, aby otrzymać szczegółowy spis szczytów, na które patrzysz. Aplikacja może być także pomocna w rozpoznawaniu kierunku i terenu przy gorszej widoczności, co przekłada się na większe bezpieczeństwo.

Mężczyzna spacerujący po górach

Doświadczaj górskich przygód przy pomocy aplikacji

Aplikacje przydatne w górach powinny dostarczać informacji na temat warunków pogodowych oraz umożliwiać planowanie trasy i nawigację w terenie. Aplikacja pogoda w górach jak, np. Meteoblue dostarczy Ci informacji na temat temperatury, wschodu i zachodu słońca, a także prędkości i kierunku wiatru. LocusMaps to niezastąpione narzędzie w planowaniu tras oraz analizowaniu ich profilu. Aplikacja bazuje na module GPS, dzięki czemu będziesz mógł precyzyjnie określić swoje położenie na szlaku. iNaturalist ułatwi Ci identyfikację lokalnej flory i fauny, dzięki czemu Twój kontakt z przyrodą będzie pełniejszy. Chcesz podzielić się doświadczeniami z innymi oraz mierzyć swoje postępy? Postaw na aplikację GPS Sports Tracker i ciesz się bezpieczną i satysfakcjonującą przygodą w górach.

Poza aplikacjami, które mogą wzbogacić Twoje doświadczenia na szlaku, nie powinieneś zapominać o odpowiednim ubiorze. Odwiedź sklep Brubeck i wzbogać swój górski strój o longsleeve, czy górskie obuwie. Pozwolą Ci one kontynuować wędrówkę, niezależnie od warunków pogodowych, zapewniając przy tym swobodę ruchów i komfort poruszania się po wymagających nawierzchniach.

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć