Skip to main content


Sen na łonie natury – zwłaszcza w górach to niesamowite przeżycie, które wymaga odpowiedniego przygotowania. Co ze sobą zabrać, aby
nocowanie w górach było niezapomniane, nawet jeśli pogoda spłata nam figla? Podpowiadamy!

Nocowanie w górach – dlaczego warto się zdecydować?

Wypoczynek w górach jest jedną z ulubionych form spędzania czasu przez Polaków. Chcesz iść o krok dalej i samo chodzenie po szlakach to dla Ciebie za mało? Jeśli tak, to może spanie pod namiotem w górach sprawi Ci przyjemność? Nie ma nic lepszego, niż po całym dniu wyczerpującej wędrówki rozbić namiot, rozpalić ogień i razem ze współtowarzyszami spoglądać w gwieździste niebo, gdy dookoła rozpościerają się szczyty.

Zanim nastąpi spanie w namiocie w górach, musisz się przygotować do spędzenia jednej bądź kilku nocy pod gwiazdami. Przede wszystkim miej na uwadze to, że pogoda w górach zmienia się z godziny na godzinę, a słoneczne dni przeplatają się z chłodnymi nocami. Dlatego zadbaj o odpowiedni ubiór, który zapewni Ci ochronę przed chłodem, wiatrem i deszczem. Znajdziesz go w Brubeck.

Dobra odzież trekkingowa to nie wszystko. Podczas nocowania na łonie natury musisz zapewnić sobie bezpieczeństwo, zwłaszcza w trakcie snu, kiedy jesteś bezbronny. Ochrona przed dzikimi zwierzętami, przed rozpalonym ogniem oraz uciążliwymi komarami – to tylko jedne z wielu wyzwań, które na Ciebie czekają.

Dwóch mężczyzn siedzi przy ognisku w nocy. W tle gwieździste niebo i namiot

Nocowanie w górach – ciepły ubiór to podstawa

Odpowiedni strój jest kluczowy dla utrzymania ciepła i dobrej kondycji podczas noclegów w górskich warunkach. Musi zapewnić wygodę podczas wędrówki i snu, a przy tym sprostać zmieniającej się pogodzie oraz temperaturze. 

Będąc w górach lepiej być przezornym i założyć najgorszy scenariusz. To, że o poranku świeci słońce, wcale nie oznacza, że po południu z niewielkiej chmury nie spadnie ulewny deszcz. Właśnie dlatego podczas wędrówki potrzebujesz stroju na zmianę – odzieży, która nie zajmuje miejsca i z łatwością zapakujesz ją do plecaka. Strój musi być nie tylko lekki i kompaktowy, ale też szybko schnąć na słońcu i wietrze. W tym kontekście polska marka Brubeck to idealny wybór. Koniecznie zapoznaj się z jej asortymentem odzieży technicznej wykonanej z szybkoschnących materiałów. Z pewnością znajdziesz idealny strój do spania pod namiotem w górach. 

Sprawdź również: Ciepła bielizna termoaktywna – damska garebrdoba na chłodniejsze dni

Warstwy odzieży – fundament sukcesu

Wspomnieliśmy, że spanie w górach pod namiotem wymaga skompletowania odpowiedniej odzieży technicznej. Równie ważne jest jej prawidłowe założenie. W góry należy ubrać się na tak zwaną cebulkę, czyli warstwowo. 

Pierwsza warstwa to baza, którą stanowi bielizna termoaktywna radzącą sobie z odprowadzeniem wilgoci. Środkowa warstwa, na którą składa się koszulka z długim rękawem, bluza i spodnie będzie utrzymywała ciepło organizmu w trakcie ruchu. Z kolei ostatnia, zewnętrzna warstwa ma za zadanie chronić przed wiatrem, chłodem i wilgocią. 

Bielizna termoaktywna Brubeck dla górskich noclegów

Bielizna termoaktywna to pierwsza z trzech powłok ubrania warstwowego. Bez niej komfortowe spanie pod namiotem w górach jest niemożliwe. Majtki i bokserski, a także koszulki termoaktywne Brubeck doskonale dopasowują się do ciała, przez co szybko i efektywnie odprowadzają pot, pozwalając skórze oddychać. 

Bielizna termoaktywna Brubeck wykonana jest z materiałów syntetycznych (poliamidu, polipropylenu, elastanu, nylonu). Dzianiny te mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. To jeszcze nie wszystko konstrukcja bielizny termoaktywnej Brubeck oparta jest na modelu trójwymiarowej siatki, która stykając się ze skórą, zwiększa powierzchnię odbioru wilgoci, a przy tym zapewnia pełną swobodę ruchów. 

Kobieta siedząca w namiocie. W jej tle jezioro i ośnieżone góry

Środkowa warstwa – izolacja termiczna od Brubeck

Bluzy, swetry, a także polary, spodnie i kurtki bez membrany. Wszystko to składa się na warstwę drugą. Jej grubość musisz dobrać do panującej pogody oraz warunków atmosferycznych. Jeśli planujesz spanie w namiocie w górach, przyda Ci się cienka kurtka bądź bezrękawnik, który będzie stale utrzymywał ciepło organizmu podczas marszu i odpoczynku w chłodne noce. 

W Brubeck znajdziesz odzież, która posłuży Ci do stworzenia doskonałej warstwy termicznej na nocowanie w górach. Dużą popularnością cieszą się stroje z wełny merino. Jej włókna są elastyczne, nie podrażniają skóry, a za sprawą mikro kanalików przepuszczają powietrze zapobiegając poceniu się skóry. Przykładem na to są wełniane spodnie damskie Extreme Merino

Zewnętrzna warstwa – ochrona przed wiatrem i wilgocią z Brubeck

Warstwę zewnętrzną dzielimy na dwie grupy: softshell i hardshell. Pierwsza to wiatroszczelna lekka odzież na bazie poliestru i elastanu, która zabezpiecza ciało przed lekkim deszczem i wiatrem. Są to lekkie kurtki przeciwdeszczowe oraz spodnie. 

Hardshell to z kolei odzież membranowa o wysokiej odporności na wodę i oddychalności. Z tego powodu świetnie sprawdzi się w zmiennych górskich warunkach. Absolutne minimum, jakie powinieneś mieć w swoim plecaku, gdy planujesz nocowanie w górach to kurtka przeciwdeszczowa z kapturem, kieszeniami i ściągaczem o na poziomie 10 000 mm H20. 

Kobieta kucająca w namiocie. Obok przed namiotem mężczyzna dmuchający materac do spania

Akcesoria Brubeck niezbędne podczas nocowania w górach

Spanie w górach pod namiotem wymaga wyposażenia się z niezbędne akcesoria odzieżowe. Nawet późną wiosną przyda Ci się lekka czapka bądź cienki komin, którym otulisz szyję późnym wieczorem i nocą. W Brubeck znajdziesz unisex komin merino o bezszwowej konstrukcji, który sprawdzi się w każdych warunkach.

Dużo miejsca w plecaku nie zajmują rękawiczki, a warto je mieć przy sobie, kiedy jesienią zrobi się chłodno. Nie ma nic przyjemnego, kiedy wysoko w górach marzną dłonie. 

Na cebulkę możesz także dobierać skarpety – latem wybierać modele cienkie, jesienią grubsze, a zimą skarpety wełniane. W Brubeck znajdziesz je wszystkie!

Przeczytaj też: Najlepsze ubrania w góry. Zabezpiecz się przed zimnem z bielizną termoaktywną

Przygotowanie do snu w górach – praktyczne wskazówki

Na spokojny sen w namiocie w górach wpływa wiele czynników. Zacznijmy od tego, gdzie rozbić namiot? Najlepiej w miejscu pozbawionym korzeni i kamieni. Przecież nie ma nic gorszego niż nierówności budzące nas ze snu.

Niezwykle ważna jest decyzja, na czym śpimy, czy to będzie karimata, czy mata samopompująca? Musisz wziąć pod uwagę również wagę oraz rozmiary przenośnego łóżka, bowiem to właśnie Ty będziesz go nosić na swoich ramionach. 

Kolejna kwestia to termika, czyli to w czym śpimy. Odradzamy spanie w górach nago, nawet jeśli dysponujesz najlepszym puchowym śpiworem. Załóż na siebie bieliznę termoaktywną, której zadaniem jest regulacja temperatury ciała. Bielizna Brubeck z pewnością nie pozwoli Ci zmarznąć ani przegrzać się w śpiworze. Pamiętaj również o osłonie newralgicznych części ciała – stóp, dłoni oraz głowy. Załóż więc czapkę, ciepłe skarpety i wygodnie się ułóż. Rano wstaniesz gotowy na kolejną dawkę górskiej przygody!

Kobieta siedząca w śpiworze przed namiotem z kubkiem gorącego napoju w rękach

Dlaczego odzież Brubeck to dobry wybór na górskie noclegi?

Od kilkunastu lat polska marka Brubeck nieustannie zdobywa uznanie wśród sportowców oraz pasjonatów aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Planując nocowanie w górach postaw na jej produkty. Zarówno bielizna, jak i odzież wierzchnia Brubeck wyróżnia się innowacyjnymi technologiami, które pozwalają utrzymać ciepłotę ciała w trudnych warunkach pogodowych, jakie panują w górach. Mowa tutaj o ciepłej wełnie z merynosów oraz dzianinach technicznych o właściwościach bakteriostatycznych i antyalergicznych.

Odzież marki Brubeck jest niezwykle komfortowa. Wiele strojów nie ma szwów, a jeśli są to w minimalnej ilości, która nie krępuje ruchów. W bieliźnie termoaktywnej wzmocniono również miejsca narażone na silne rozciąganie – okolice łokci, pod pachami czy w kroku. 

Na uwagę zasługuje również gama kolorystyczna odzieży technicznej. Tutaj do wyboru masz zarówno stonowane barwy (czerń, brąz, szarość), jak i odważniejsze kolory – fiolet, róż czy odcienie niebieskiego. To pozwala Ci się ubrać zgodnie z indywidualnymi preferencjami modowymi!

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć