Skip to main content


Wybierasz się w
Tatry wysokie? W takim razie zaplanuj podróż, aby jak najlepiej wykorzystać ten wyjątkowy region. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie szlaki warto odwiedzić – zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie gór. 

Wysokie Tatry – najważniejsze atrakcje regionu

Tatry Wysokie to region, który co roku przyciąga turystów z różnych stron świata. Majestatyczne szczyty, krystalicznie czyste jeziora, zielone doliny i bujne lasy tworzą krajobraz, który jest nie tylko przepiękny, ale także oferuje szerokie możliwości dla miłośników przyrody i sportów. 

Co warto zobaczyć w Polsce, a z jakich perełek słynie Słowacja? Wysokie Tatry, to mnóstwo atrakcji, dlatego przygotowaliśmy listę najważniejszych punktów na mapie.

Morskie Oko

Morskie Oko to największe jezioro w Tatrach, które zachwyca malowniczą lokalizacją, ale także bogatą historią i legendami. Opowieści o wielkim wodniku, który miałby mieszkać w głębinach jeziora, czy o skarbach ukrytych na dnie, pobudzają wyobraźnię zwiedzających. 

Położone na wysokości 1395 metrów nad poziomem morza, Morskie Oko jest łatwo dostępne, dzięki czemu odwiedza je rocznie tysiące turystów. Droga jest dobrze przygotowana, dlatego to atrakcja w górach, dostępna również dla rodzin z dziećmi czy osób starszych. 

Jezioro Morskie Oko z górami w tle

Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów to nie tylko spektakularne widoki, ale także bogactwo flory i fauny. Stawy różniące się wielkością i głębokością, są otoczone gęstym pasmem lasów oraz wysokimi górskimi szczytami, które tworzą niezwykły kontrast dla błękitu wody i zielonych łąk. To idealne miejsce dla tych, którzy szukają spokoju i chcą na chwilę uciec od codziennego zgiełku, oddając się obserwacji przyrody lub po prostu relaksując się na łonie natury.

Dolina stanowi również doskonałą bazę wypadową dla bardziej wymagających wędrówek w górach wysokich. Znajdują się tutaj szlaki o różnym stopniu trudności, co pozwala na dostosowanie aktywności zarówno dla doświadczonych alpinistów, jak i dla rodzin z dziećmi. W pobliżu stawów mieści się słynne schronisko górskie, które oferuje schronienie zmęczonym wędrowcom, ale również serwuje regionalne potrawy.

Kasprowy Wierch

Położony na wysokości 1987 metrów nad poziomem morza szczyt oferuje jedne z najpiękniejszych panoram w całych Tatrach, obejmujących zarówno polskie, jak i słowackie stoki górskie.

Podróż na Kasprowy Wierch zaczyna się już na samym dole, gdzie z Kuźnic turystów w górę wiedzie historyczna kolejka linowa. Podczas tej kilkunastominutowej podróży można podziwiać roztaczający się widok dolin, lasów i górskich łąk, które zmieniają swój charakter w zależności od pory roku.

Na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się obserwatorium meteorologiczne, które jest jednym z najstarszych w Polsce. Obok obserwatorium stoją też liczne punkty widokowe, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na otaczające Tatry Wysokie.

Szczyrbskie Jezioro

Wybierasz się w Wysokie Tatry? Słowacja słynie ze Szczyrbskiego Jeziora. Latem jego krystalicznie czysta woda odbija niebieskie niebo i zielone otoczenie, tworząc idealne warunki do relaksu i wypoczynku. Turystyka kajakowa, wędkowanie, czy po prostu spacer to tylko niektóre z aktywności, którymi można się tu cieszyć. Z kolei zimą jezioro pokrywa się lodem, stając się areną dla łyżwiarzy.

Szczyrbskie Jezioro jest także doskonałą bazą wypadową do dalszych wędrówek w Tatry Wysokie. Szlaki prowadzące od jeziora na okoliczne szczyty są dobrze oznakowane oraz dostosowane do różnych poziomów trudności.

Widok na Szczyrbskie Jezioro, po którym pływa łódka. W tle dom, góry i las

Jaskinia Bielska

Przemierzając Jaskinię Bielską, można podziwiać stalaktyty i stalagmity oraz formacje skalne o niesamowitych kształtach, które są dziełami natury. Niektóre z nich mają nawet kilka milionów lat. Są tu też przestronne sale, w tym jedna z największych – Sala Wielka, która robi ogromne wrażenie swoimi rozmiarami i akustyką.

Oprócz niezwykłych formacji skalnych Jaskinia Bielska jest domem dla unikatowej fauny. W jej chłodnych i ciemnych zakamarkach żyją różne gatunki nietoperzy oraz rzadkie gatunki bezkręgowców, przystosowane do życia w całkowitej izolacji od zewnętrznego świata.

Wodospady Zimnej Wody

Wodospady Zimnej Wody, położone na potoku o tej samej nazwie, są dostępne dzięki dobrze oznakowanym szlakom, które prowadzą przez malownicze doliny i alpejskie łąki. 

Podczas gdy sama ścieżka dostarcza wielu wrażeń, to główną atrakcją są wodospady. Woda z górskich strumieni tworzy efektowne kaskady i naturalne baseny, które zachęcają do chwili relaksu.

Przeczytaj też: Sprawdź co Ci się przyda na wędrówki po górach

Tatry wysokie: rekomendowane szlaki turystyczne

Jakie szlaki w Tatrach Wysokich trzeba zobaczyć? Wybierając się w polskie góry czy na słowacką stronę Tatr masz do wyboru zarówno te popularne trasy, jak i mało uczęszczane ścieżki. Jeśli chcesz zacząć od najpopularniejszych, oto lista!

Szlak na Rysy

Szlak na Rysy, prowadzący na najwyższy szczyt polskiej części Tatr, stanowi jedno z najbardziej ambitnych i równocześnie spektakularnych wyzwań dla miłośników gór. 

Podróż rozpoczyna się zwykle od Morskiego Oka. Po krótkim odpoczynku nad brzegiem jeziora, trasa wiedzie stromo w górę. To wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania, ale wysiłek jest wynagradzany niezwykłymi widokami.

Wędrówka kontynuowana jest obok Czarnego Stawu pod Rysami, który leży w głębokiej kotlinie otoczonej przez surowe szczyty. Dalej szlak staje się bardziej wymagający. Prowadzi przez kamieniste zbocza aż do samego szczytu. Gdy uda Ci się dotrzeć na szczyt Rys znajdziesz się 2499 metrów nad poziomem morza.

Góry z dwoma jeziorami u podnóżySzlak na Giewont

Szlak na Giewont, nazywany „śpiącym rycerzem” Tatr, jest jednym z najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych szlaków turystycznych w Polsce. Podróż zaczyna się zazwyczaj w Zakopanem, skąd prowadzą różne trasy. Najpopularniejsza droga wiedzie przez Dolinę Strążyską, Dolinę Małej Łąki lub z Kuźnic. 

Gdy zbliżamy się do szczytu, trasa staje się bardziej wymagająca – strome podejścia i skalne partie wymagają odwagi oraz dobrej kondycji fizycznej. Kulminacyjnym punktem jest oczywiście wejście na sam szczyt Giewontu, na którym stoi charakterystyczny, ogromny metalowy krzyż. Jest to miejsce o szczególnym znaczeniu dla wielu Polaków, często traktowane jako symbol narodowy. Stąd roztacza się spektakularny widok na całą panoramę Tatr, Zakopane i okoliczne doliny.

Szlak Orla Perć

Przeznaczony dla doświadczonych i odważnych turystów szlak rozpoczyna się na Zawracie i prowadzi przez szczyty, takie jak Kozi Wierch, Skrajny Granat aż po Przełęcz Krzyżne. Tworzy ponad czterokilometrowy trakt na grani głównej Tatr Wysokich. Jego unikalność polega na technicznej trudności. Orla Perć wymaga doskonałej kondycji fizycznej, ale i umiejętności poruszania się po skalistych terenach, wyposażonych w łańcuchy i klamry.

Wysokie, skaliste szczyty, głębokie doliny i niezwykła flora oraz fauna tatrzańska sprawiają, że mimo trudności, każdy krok na tym szlaku dostarcza niezapomnianych wrażeń. Orla Perć to także trasa o wielkim znaczeniu historycznym i kulturowym. Jest częścią tatrzańskiej historii wspinaczkowej, znany z licznych, często dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na jego trasie. 

Szlak Dolina Kościeliska

Szlak przez Dolinę Kościeliska jest stosunkowo łatwy i dobrze przystosowany dla wędrowców w każdym wieku. Trasa prowadzi przez zielone łąki, gęste lasy, obok spadających strumieni i przez malownicze wąwozy. Tworzy przyjemną ścieżkę, którą można przemierzać z zachwytem o każdej porze roku.

Jednym z głównych atutów Doliny Kościeliskiej są liczne jaskinie, do których prowadzą niewielkie odgałęzienia szlaku głównego. Najbardziej znane z nich to:

  • Jaskinia Mroźna,
  • Jaskinia Mylna, 
  • Smocza Jama.

Każda z unikalnymi formacjami skalnymi i stalaktytami, które stanowią atrakcję dla odwiedzających. 

Sprawdź także: Nocowanie w górach, a ciepły strój. Zobacz, jak się odpowiednio przygotować

Owce na pastwisku, w tle chatka i góry

Odpowiedni ekwipunek turystyczny w Tatrach

Przygotowanie ekwipunku jest kluczowe dla każdego, kto planuje wyprawę w Tatry WysokiePrzede wszystkim ważna jest odzież warstwowa, która pozwala na dostosowanie ubioru do zmieniających się warunków atmosferycznych. 

Warstwa bazowa powinna odprowadzać wilgoć, środkowa – izolować ciepło, a zewnętrzna – chronić przed wiatrem i deszczem. Tutaj warto zwrócić uwagę na asortyment Brubeck. Nasze ubrania są funkcjonalne oraz stylowe. Dlatego doskonale sprawdzą się zarówno na szlaku, jak i podczas odpoczynku po całodziennej wędrówce. Podstawowy strój to bielizna termoaktywna górska, koszulka, bluza oraz spodnie. Zwróć też uwagę na akcesoria, jak czapki, kominy czy elastyczne opaski na głowę.

Mapa to kolejny niezbędny element wyposażenia. Nawet w erze technologii GPS, tradycyjna, papierowa mapa jest nieocenionym źródłem informacji o terenie, który można badać bez obawy o zasięg czy wyczerpanie baterii. Pozwala ona nie tylko śledzić trasę, ale także planować alternatywne ścieżki, co jest niezwykle ważne w przypadku nagłych zmian pogody czy innych nieprzewidzianych sytuacji.

Kobieta stojąca na skale nad jeziorem z górami w tleAtrakcje i szlaki: Tatry Wysokie z tego słyną!

Polska, a może Słowacja? Wysokie Tatry oferują bogactwo atrakcji i szlaków dla każdego turysty, niezależnie od doświadczenia czy kondycji fizycznej. Bez względu na pogodę możesz cieszyć się świeżym, górskim powietrzem i spędzać czas na wymagających szlakach dostarczających adrenaliny lub podczas spokojnej wędrówki. Aby relaks na łonie natury był udany, zadbaj o solidną odzież oraz obuwie górskie – znajdziesz je w sklepie internetowym Brubeck.

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć