Turystyka rowerowa w Polsce szybko się rozwija. Powstaje coraz więcej tras, a rower znajduje się w większości gospodarstw domowych w naszym kraju. Poznaj 5 propozycji urokliwych szlaków, które warto wybrać i dowiedz się, jak przygotować się do wycieczki.
Turystyka rowerowa w Polsce – co warto wiedzieć?
Turystyka rowerowa pozwala cieszyć się bliskością natury, zadbać o aktywność i zwiedzić nowe miejscowości. Dzięki obecności wielu dobrze przygotowanych szlaków rowerowych w Polsce możesz to robić w bezpieczny sposób.
Rozbudowana infrastruktura dla cyklistów służy do zachęcenia ich do spędzania wolnego czasu na dwóch kółkach. Pokazuje, że warto przesiąść się z samochodu na rower, nawet jeśli planujesz podróże długodystansowe. Odpowiedni strój sprawi, że będziesz cieszyć się wygodą również podczas dalekich wycieczek. Potrzebna będzie Ci odzież termoaktywna na rower, żeby nie wyziębić i nie przegrzewać organizmu.
Dróg rowerowych jest już ponad 20 000 kilometrów. To pokazuje, jak popularne jest posiadanie jednośladu. Dowiedz się, jakie są ciekawe szlaki w naszym kraju i dlaczego warto wybrać przejazd nimi, gdy planujesz swoje wycieczki. Turystyka rowerowa to coś, co dobrze jest wprowadzić do swojej codzienności!
Sprawdź: Rower zimą – jak się przygotować do jazdy w niskich temperaturach
5 najciekawszych szlaków rowerowych w Polsce
Na wyprawy rowerowe w Polsce możesz wybrać się niezależnie od tego, w którym regionie mieszkasz. W Polsce czeka na Ciebie duży wybór ścieżek od południa do północy, biegnących przez malownicze okolice.
1. Szlak Green Velo
Green Velo to największy w Polsce szlak rowerowy o długości 2 000 km. Prowadzi przez wschodnią część kraju przez aż pięć województw: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Na trasie znajduje się ponad 200 punktów Miejsc Obsługi Rowerzystów, w których są stojaki, wiaty, kosze na śmieci, ławki i tablice informacyjne. To idealny punkt na odpoczynek.
Ten najdłuższy szlak w kraju daje możliwości poznania pięknych regionów. Biegnie przez pięć parków narodowych i wiele parków krajobrazowych. Na trasie oraz w jej pobliżu jest mnóstwo wartych uwagi zabytków, np. sanktuaria w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, zamek w Lidzbarku Warmińskim czy starówka w Przemyślu.
Wycieczki rowerowe po tym szlaku będą odpowiednie dla różnych grup cyklistów – zarówno doświadczonych, jak i amatorów. Sprawdzą się dla rodzin z dziećmi oraz miłośników przyrody. Na szlaku jest mnóstwo terenów do podziwiania – urokliwych wiosek i pięknych jezior.
2. Szlak wokół Tatr
To propozycja krótszego, ale bardziej wymagającego momentami szlaku. Trasa rowerowa ma 250 km, które zostały profesjonalnie przygotowane. Warto wiedzieć, że część szlaku przebiega przez słowacką część gór. Droga łączy cztery krainy: Podhale, Orawę, Liptów i Spisz.
Na trasie znajdziesz miejsca do odpoczynku. Są to zadaszone wiaty, pod którymi ustawiono ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Nad rzeką Czarny Dunajec znalazło się miejsce rekreacyjne – to wiata ogniskowa.
Trasa rowerowa powstała z myślą o osobach, które chcą cieszyć się widokiem na majestatyczne góry. Prowadzi przez leśne enklawy, doliny górskich rzek i torfowiska. Możesz na rowerze odkrywać tatrzańską przyrodę, a także zwiedzić popularne miejsca turystyczne, np. Zakopane czy Chochołów. Szlak wokół Tatr powstał zarówno dla rowerzystów okazjonalnych, jak i tych doświadczonych. Możesz zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby do pokonania było kilkanaście kilometrów po prostym terenie lub zdecydować się na dłuższą, kilkudziesięciokilometrową trasę z dużą ilością podjazdów.
3. Dolina Baryczy – rowerowy raj
Dolina Baryczy nie jest jeszcze znanym miejscem, ale zdecydowanie zasługuje na większą popularność. To niezwykle malowniczy obszar, będący ogromnym rezerwatem ornitologicznym i kompleksem stawów rybnych.
To idealne miejsce do uprawiania turystyki rowerowej oferuje aż 500 km oznakowanych tras. Będziesz poruszać się drogami lokalnymi o małym natężeniu ruchu, a także nieoznakowanymi trasami leśnymi i polnymi, czasami przebiegającymi przez łąki.
Drogi asfaltowe czekają na rowerzystów w okolicach Żmigrodu, Milicza, Odolanowa, Twardogóry. Znajdują się tam punkty ze stojakami na rowery oraz dobrze wyposażone miejsca do naprawy dwóch kółek.
4. Szlak Cysterski
Kolejna trasa rowerowa, którą warto znać, to Szlak Cysterski. Ma około 140 kilometrów długości i przebiega przez tereny Wielkopolski. Rozpoczyna się w Poznaniu, a kończy w Dąbrówce Kościelnej na placu św. Jakuba. Ścieżka sprawdzi się dla miłośników historii i architektury, chcących na moment przenieść się do przeszłości.
Trasa rowerowa biegnie zarówno drogami asfaltowymi, jak i leśnymi duktami. Przejedziesz przez teren Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Po dotarciu do miejscowości Kamińsko warto wybrać się, choć na chwilę nad Jezioro Kamińsko, gdzie jest strzeżone kąpielisko. Pod Dziewiczą Górą znajduje się miejsce do odpoczynku – z wiatą, stołem i ławkami.
Szlak Cysterski jest oznakowany w specjalny, zapamiętywalny sposób. Ma symbol stylizowanego krzyża.
5. Szlak Orlich Gniazd
To szlak, który przebiega przez województwo śląskie i małopolskie i łączy Kraków z Częstochową. Ma około 190 km i doskonale sprawdzi się dla miłośników historii i natury.
Na szlaku jest wiele interesujących obiektów, np. Zamek Olsztyn czy Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu.
Podczas wycieczki możesz też odkryć Ojcowski Park Narodowy. Na Górze Chełmowej znajduje się jaskinia określana jako Grota Łokietka – przez część roku można ją zwiedzać z przewodnikiem. Na rowerowym szlaku w przeciwieństwie do pieszego (jest krótszy) znajduje się Zamek Tenczyn w Rudnie, który od lat jest poddawany renowacji. Dzięki temu możesz zwiedzić dużą jego część, np. wieżę Nawojową, będącą punktem widokowym.
Przygotowanie do turystyki rowerowej – co warto zabrać?
Do uprawiania turystyki rowerowej nie potrzebujesz wiele. Odpowiedni rower, skuteczne zabezpieczenie i wygodny strój pozwolą Ci cieszyć się komfortem podczas pokonywania szlaków rowerowych.
Wybór odpowiedniego roweru
Dobierz jednoślad do warunków, które panują na trasie. Dzięki temu będzie Ci się wygodnie poruszać, nawet jeśli szlak będzie wyjątkowo długi. W górach sprawdzi się rower górski, czyli MTB. Ma solidną ramę, więc wytrzymuje bez trudu wstrząsy. Grube opony z głębokim bieżnikiem zapewniają przyczepność. Na dłuższe wyprawy lepszy będzie rower trekkingowy – idealny, jeśli turystyka rowerowa to Twój plan na najbliższe miesiące. Sprawdza się zarówno na utwardzonych, jak i wyboistych drogach.
Przeczytaj też: Rowerem po górach – przewodnik najciekawszych tras
Zabezpieczenia na trasę
Na trasie – szczególnie o dużej długości – z pewnością wielokrotnie zdecydujesz się na odpoczynek. W tym czasie warto przypiąć rower. Lepiej dmuchać na zimne, żeby wycieczka nie skończyła się przykrą niespodzianką. Możesz zdecydować się między innymi na u-lock. Dzięki wykonaniu z hartowanej stali jest trudny do przecięcia.
Odpowiedni strój
Oprócz odpowiedniego jednośladu i zabezpieczenia potrzebujesz też właściwej stylizacji. Wygodne koszulki na rower, bluzy na chłodniejsze dni i komfortowe spodnie to podstawa. Szukaj odzieży, która będzie dopasowana do warunków pogodowych i zapewni komfort podczas pokonywania nawet najdłuższych tras. Oto nasze propozycje:
- Damskie legginsy rowerowe z wkładką – materiał o dwuwarstwowej strukturze sprawia, że skóra pozostaje sucha. W spodniach umieszczono wkładkę ze specjalnej pianki, która zapewnia komfort nawet podczas najdłuższych wycieczek na dwóch kółkach.
- Spodenki rowerowe męskie krótkie z wkładką – bezszwowy element stylizacji, w którym nie będziesz czuć otarć. Krótki model wykonany z oddychającej tkaniny doskonale sprawdzi się latem.
- Koszulka damska 3D Bike Pro z krótkim rękawem – jest w pełni bezszwowa, dzięki czemu możesz cieszyć się komfortem. Elastyczny materiał sprawia, że ubranie perfekcyjnie dopasowuje się do sylwetki.
- Koszulka rowerowa unisex krótki rękaw z suwakiem – ma kieszenie, w których schowasz drobiazgi. Zamek błyskawiczny pod szyją sprawdzi się na upalne dni.
Dowiedz się: Jakie parki narodowe w Polsce warto odwiedzić?
Podsumowanie: odkryj nieznane szlaki rowerowe w Polsce
Wycieczki rowerowe poprawiają Twoją wydolność i ułatwiają zachowanie wymarzonej sylwetki. Jazda na dwóch kółkach jest ekologicznym sposobem na przemieszczanie się ze względu na brak emisji spalin. Rowerem w przeciwieństwie do samochodu możesz łatwiej zjechać z głównej trasy, żeby poznać nieodkryte zakątki w okolicy.
Wiesz już, jak wiele niezbadanych obszarów w Polsce czeka na odkrycie. Wybierz jedną z podanych w artykule tras lub poszukaj innych, mało uczęszczanych, żeby poznawać kraj na rowerze. Podziwiaj malownicze regiony i spędzaj czas na łonie natury. Żeby dobrze przygotować się do podróży, zajrzyj do oferty Brubeck, gdzie czekają na Ciebie między innymi termoaktywne bluzy na rower oraz legginsy rowerowe.