Skip to main content


Zastanawiasz się,
co można robić w górach? Sposobów na spędzenie czasu w tym miejscu jest mnóstwo. W naszym poradniku zebraliśmy inspiracje na aktywności, które sprawdzą się zarówno podczas pięknej pogody, jak i wtedy, gdy za oknem pada deszcz.

Aktywności na świeżym powietrzu – co robić w górach latem?

Lato to idealny czas na wycieczkę w góry. Szlaki są wtedy otoczone zielonymi łąkami i kwitnącymi kwiatami, a powietrze jest przejrzyste oraz pełne świeżości. Gdy pogoda dopisuje, możesz wybrać się na wycieczkę, aby podziwiać widoki oraz odpocząć z dala od zgiełku miasta. Oto nasze pomysły, co można robić w górach latem.

Wędrówki i trekking

Trekking górski to aktywność, która pozwala nie tylko na cieszenie się pięknem przyrody, ale również na zbudowanie kondycji i wytrzymałości. Trasy trekkingowe w górach są różnorodne pod względem trudności – od łatwych, które sprawdzą się dla rodzin z dziećmi, po wymagające, które przyciągają bardziej doświadczonych miłośników gór. Wszystkie jednak prowadzą przez malownicze krajobrazy, które zapierają dech w piersiach i pozostają w pamięci na długo.

Podczas wędrówek warto zatrzymać się na chwilę, aby w pełni docenić otoczenie. Góry latem tętnią życiem, a każdy zakątek może skrywać coś niezwykłego. Niektóre szlaki prowadzą przez strome zbocza, inne przemykają obok spokojnych górskich strumieni, a jeszcze inne otwierają przed wędrowcami panoramy rozległych dolin.

Zdobywanie kolejnych szczytów daje poczucie satysfakcji i motywuje do dalszych wypraw. To także okazja do przełamania własnych ograniczeń i wypróbowania swoich sił w zmieniających się warunkach pogodowych. Choć letnie dni w górach są zazwyczaj ciepłe i słoneczne, pogoda może być nieprzewidywalna, więc warto postawić na odpowiednie górskie obuwie, termoaktywną bieliznę oraz ciepłą bluzę na zmianę.

Mężczyzna z kobietą chodzący po górach z kijkami trekkingowymi

Jazda na rowerze górskim

Jazda na rowerze górskim w letnich miesiącach to przede wszystkim możliwość cieszenia się pięknem natury. Szlaki rowerowe często prowadzą przez tereny, do których trudno dotrzeć pieszo, oferując dostęp do odległych zakątków. 

Podjazdy pod górskie wzniesienia, dynamiczne zjazdy i manewrowanie na technicznych ścieżkach wymagają od ciała dużego wysiłku, co przekłada się na wzrost wydolności oraz wzmocnienie mięśni. Dla wielu osób jest to również doskonała okazja do pokonania własnych ograniczeń – górska jazda rowerowa potrafi dostarczyć adrenaliny.

Jazda na rowerze górskim może być też formą relaksu i odprężenia. Mimo iż jest to aktywność fizyczna, pozwala na oderwanie się od codziennych stresów i zmartwień. Otoczenie przyrody, świeże górskie powietrze oraz rytmy pedałowania mogą działać medytacyjnie – zwłaszcza gdy pokonujesz je na solidnym rowerze oraz w komfortowych ubraniach.

Wspinaczka

Co można robić w górach, gdy pogoda dopisuje? Latem panują idealne warunki dla wspinaczy – ciepłe dni i stabilna pogoda, co jest kluczowa dla bezpieczeństwa oraz komfortu podczas wspinaczki. Skały nagrzane słońcem są mniej śliskie, co ułatwia zdobywanie nawet trudniejszych tras. Dodatkowo długie letnie dni pozwalają na dłuższe wycieczki i więcej czasu spędzonego na świeżym powietrzu.

Wspinaczka górska dla niektórych to coś więcej niż sport – to pasja, która wymaga odwagi, determinacji oraz umiejętności technicznych. Dla początkujących może to być pierwszy krok do odkrywania swoich możliwości, nauki pracy zespołowej oraz budowania zaufania. Zarówno do partnerów wspinaczkowych, jak i do własnych umiejętności. Dla doświadczonych wspinaczy, góry latem to szansa na przełamywanie własnych rekordów i eksplorowanie nowych, wymagających tras.

Skupienie na każdym ruchu, na oddychaniu i na drodze, którą trzeba pokonać, pozwala odciąć się od codziennych problemów i zmartwień. Nie ma tu barier wiekowych – ważne są chęci, kondycja i odpowiednie przygotowanie, którego podstawą są sprzęt oraz wysokiej jakości ubranie od Brubeck, jak koszulki typu long-sleeve, czy spodnie.

Rafting

Spływ rwącą rzeką na specjalnie przystosowanej łodzi to doskonała przygoda, ale również świetna okazja do podziwiania górskich krajobrazów z zupełnie nowej perspektywy. Ta aktywność, pełna adrenaliny jest idealna dla tych, którzy pragną połączyć sport z naturą.

Podczas spływu uczestnicy muszą współpracować, synchronizując swoje ruchy i reagując na zmieniające się warunki wody. To sprawia, że rafting jest popularnym wyborem nie tylko dla grup przyjaciół czy rodzin, ale także dla firmowych wyjazdów integracyjnych

Walcząc z prądem rzeki, uczestnicy używają wielu grup mięśniowych, co przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji. Rafting to także świetna przygoda dla tych, którzy pragną poczuć bliskość z naturą. Spływając górskimi rzekami, uczestnicy mają okazję do obserwacji dzikiej przyrody, niekiedy niedostępnej z lądu. Latem, gdy natura tętni życiem, można zobaczyć rzadkie ptaki, ryby czy nawet bobry.

Osoby spływające po rzece pontonem

Kajakarstwo

Płynąc kajakiem, możesz z łatwością zbliżyć się do dzikich zwierząt, obserwować ptaki z bliska czy nawet zauważyć ryby pływające pod wodą. 

Kajakarstwo jest też aktywnością, która świetnie sprawdzi się w gronie przyjaciół lub rodziny. Wspólne spływy rzekami i jeziorami umacniają więzi, ale przede wszystkim budują wspomnienia, które pozostaną na lata. To także okazja do nauczenia się podstaw nawigacji wodnej, co jest cenną umiejętnością podczas wszelkich wypraw.

Jednak kajakarstwo to nie tylko sport i rekreacja. Jest to także sposób na relaks oraz odprężenie. Rytmiczne wiosłowanie i szum wody mogą działać medytacyjnie, a otoczenie wody i natury sprzyja wyciszeniu. Dla wielu osób, pływanie kajakiem jest więc formą ucieczki od codziennego stresu, momentem, w którym można naładować baterie.

Sprawdź też: Aplikacje w góry, które mogą Ci się przydać – 11 propozycji

Alternatywne pomysły na deszczowe dni – co robić w górach, gdy pada

Martwisz się, że Twój wyjazd popsuje deszcz w górach? Co robić, aby w pełni wykorzystać czas spędzany blisko natury? Otóż ciemne chmury nie muszą przeszkodzić Ci w urlopie – nawet w trakcie deszczu możesz miło oraz aktywnie spędzić czas.

Spa i termy

Co robić w górach, jak pada? Odwiedziny w spa czy termach to doskonała okazja, aby dać sobie moment wytchnienia. Woda termalna, bogata w minerały, nie tylko odpręża, ale również ma właściwości lecznicze. Kąpiel w ciepłych basenach może:

  • przynieść ulgę zmęczonym mięśniom, 
  • poprawić krążenie,
  • wesprzeć organizm w regeneracji. 

Spa w górach oferuje szereg zabiegów, które mogą pomóc Ci odprężyć napięte ciało. Masaże, które relaksują i regenerują, peelingi odżywiające skórę, czy sesje w saunie oczyszczającej organizm to tylko niektóre z propozycji. Profesjonalne podejście terapeutów i użycie lokalnych produktów, takich jak zioła czy oleje, wzmocnią działanie tych zabiegów, pozostawiając uczucie odnowy i świeżości.

Kobieta z mężczyzną podczas masażu w spa

Medytacja i joga

To nasza kolejna propozycja, co można robić w górach, gdy pada deszcz. Spokojny szum kropli, widok mgły unoszącej się nad ziemią i świeże, oczyszczone powietrze tworzą atmosferę, która idealnie sprzyja głębokiej kontemplacji. 

Praktyki takie jak pranayama (kontrola oddechu) mogą wzmocnić ciało i umysł, dostarczając energii i ciepła, którego potrzebujesz, gdy za oknem panuje zimno oraz wilgoć. Aby medytacja przyniosła efekty, zadbaj o komfortowy strój, najlepiej wykonany z oddychających materiałów i taki, który nie krępuje ruchów, np. wygodne legginsy sportowe, czy opaskę do włosów oraz koszulkę. 

Zwiedzanie skansenów i muzeów

Skanseny, będące muzeami na wolnym powietrzu, prezentują tradycyjne budownictwo, narzędzia i sposób życia dawnych mieszkańców górskich terenów. Deszczowy dzień dodaje temu miejscu unikalnego, nieco tajemniczego klimatu. Odgłos kropel deszczu uderzających o drewniane dachy chat, mgła delikatnie opadająca na dawne gospodarstwa i zielone otoczenie tworzą atmosferę, która przenosi zwiedzających w czasie, pozwalając niemalże poczuć ducha minionych epok.

Co robić podczas burzy w górach? Wybierz się do muzeum! To skarbnice wiedzy na temat geologii, flory i fauny regionu. To tutaj, w ciepłych i suchych wnętrzach, można dowiedzieć się, jakie skarby kryją górskie szczyty, jakie tajemnice skrywają lasy i co kryje się w głębinach górskich jezior. Eksponaty, które często obejmują zarówno skamieniałości, minerały, jak i bogatą faunę regionu, ukazują bogactwo przyrody, które może umknąć podczas zwykłej wycieczki.

Przeczytaj również: Oznaczenie szlaków górskich – co powinieneś wiedzieć, wybierając się na szczyt?

Trzech chłopców w muzeum oglądających skałę

Wypoczywaj aktywnie w górach

Już wiesz, co można robić w górach – zarówno w pogodne, jak i deszczowe dni. Ten czas możesz spędzić zarówno aktywnie, jak i odpoczywając w saunie, na termach czy macie do jogi. Rób to, co lubisz najbardziej, a zapewnisz relaks głowie oraz ciału. Pamiętaj też o odpowiednim przygotowaniu do podróży. Pogoda w górach bywa zmienna, więc zabierz ze sobą odzież na różne warunki. Termoaktywne ubrania, wykonane z solidnych materiałów kupisz w Brubeck. W naszej odzieży zarówno odpoczniesz, jak i wybierzesz się na wspinaczkę, spływ czy wycieczkę rowerową.

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć