Skip to main content

 

Piesze wędrówki to doskonała forma aktywnego spędzania wolnego czasu. Zanim spakujesz plecak na wyprawę, sprawdź, co ubrać na piesze wycieczki i jakich elementów ubioru nie powinieneś pomijać. Podpowiadamy!

Co ubrać na piesze wycieczki Podstawy ubioru

Spacer to nie tylko świetny pomysł na spędzenie wspólnego czasu ze znajomymi, ale przede wszystkim zdrowy nawyk, który pozwoli Ci zadbać o swoją kondycję fizyczną. Aby taka piesza wędrówka się udała, niezależnie od dystansu, jaki zamierzasz pokonać, powinieneś przygotować odpowiedni strój. Ubiór na piesze wycieczki powinien uwzględniać:

  • Warunki pogodowe.
  • Teren, po którym będziesz spacerować.
  • Odpowiednią ilość warstw odzieży.
  • Dopasowane obuwie.
  • Dodatkowe akcesoria, np. kije trekkingowe czy kapelusz.

Przed wyprawą sprawdź prognozę pogody i zaplanuj, jakie warstwy odzieży założysz. Weź pod uwagę rodzaj terenu, w który się wybierasz. W zależności od tego, czy będzie to spacer po lesie, czy wyprawa na szlak, sięgnij po odpowiednio dobrane obuwie. W sklepie Brubeck znajdziesz komfortowe obuwie, które dodatkowo zapewni komfort termiczny dla Twoich stóp. Podczas wycieczki może Ci się przydać także czapka z daszkiem, czy spray przeciw owadom. Takie akcesoria warto spakować do plecaka.

Grupa turystów wspina się na góręWybór odpowiedniego sprzętu

Wybór odpowiedniego sprzętu jest istotnym elementem przygotowań do pieszych wycieczek. Zaczynając od butów trekkingowych – ich wybór powinien być podyktowany terenem, po którym będziesz się poruszać. Na nierówne, skaliste ścieżki najlepiej sprawdzą się buty z wysoką cholewką, zapewniające stabilizację kostki, z kolei na łagodniejszych trasach wystarczą Ci lżejsze, niskie modele. Niezależnie od typu, obuwie powinno być wykonane z materiałów wodoodpornych i oddychających, z podeszwą o dobrej przyczepności.

Nie zapominaj o akcesoriach, takich jak czapki, rękawiczki, szaliki w zimniejsze dni. Z kolei w lecie nie pomijaj okularów przeciwsłonecznych i kapelusza z szerokim rondem chroniącym przed słońcem. Dostosowanie ubioru do indywidualnych potrzeb i warunków pogodowych, w połączeniu z odpowiednim wyborem akcesoriów, zapewni Ci maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas pieszych wędrówek.

Przeczytaj też: Co powinna zawierać apteczka turystyczna w góry?

5 praktycznych wskazówek dla miłośników pieszych wycieczek

Planujesz długie piesze wycieczki po górach? Sprawdź praktyczne wskazówki, które pozwolą Ci jak najlepiej przygotować się do wyprawy. 

Wskazówki, które powinien znać każdy miłośnik górskich spacerów:

  1. Pamiętaj o warstwowaniu odzieży, które uwzględni przynajmniej 3 warstwy.
  2. Przed wyjściem z domu sprawdź szczegółową prognozę pogody i dostosuj swój strój do panujących warunków pogodowych.
  3. Wybierz odpowiednie skarpety i bieliznę termiczną, wbrew pozorom – te poszczególne elementy ubioru mają ogromne znaczenie!
  4. Zabierz ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy, który ochroni Cię przed niespodziewanymi opadami.
  5. Spakuj do plecaka apteczkę – bądź przygotowany na każdą ewentualność, także drobne skaleczenia.

kobieta spaceruje po wzgórzach z kijkami, spogląda w lewo, w jej tle zachmurzone niebo, góry i drzewaDostosowanie ubioru do różnych warunków pogodowych

Dostosowanie ubioru do temperatury jest niezbędne, abyś mógł cieszyć się komfortem oraz bezpieczeństwem podczas pieszych wycieczek, niezależnie od pory roku. W upalne dni koniecznie zabezpiecz ciało przed nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzaniem. Lekkie, przewiewne ubrania wykonane z materiałów oddychających, które szybko odprowadzają wilgoć, są wówczas nieocenione. Nie zapomnij o tym, by nie krępowały one Twoich ruchów.

Zupełnie inny zestaw ubrań będzie Ci potrzebny na piesze wycieczki w góry w zimie, gdzie warunki mogą być ekstremalne, z obecnością śniegu, lodu oraz niskich temperatur. W takich warunkach niezastąpiony jest system warstwowy, składający się z bielizny termoaktywnej, warstwy izolacyjnej, (np. polar, puchowa kurtka) oraz zewnętrznej warstwy wodoodpornej i wiatroodpornej. 

Ochrona głowy, dłoni i stóp przed zimnem jest konieczna, dlatego grubości i jakości czapek, rękawiczek oraz skarpet nie powinieneś lekceważyć. Wybierz buty zimowe, które zapewnią Ci dobrą izolację termiczną i przyczepność do podłoża.

Warstwowanie ubrań

Warstwowanie ubrań to ważna zasada, która pozwoli Ci utrzymać optymalną temperaturę ciała oraz komfort podczas pieszych wycieczek. Pierwsza warstwa, czyli bielizna termoaktywna, ma za zadanie odprowadzanie wilgoci od ciała, co jest niezwykle ważne dla utrzymania suchości i ciepła.

Wybierając bieliznę termoaktywną, sprawdź materiały, z których jest wykonana. W Brubeck znajdziesz modele wykonane z tkanin szybkoschnących i oddychających, takich jak, np. wełna merino. Pamiętaj, że ta warstwa powinna przylegać do ciała, aby skutecznie transportować wilgoć na zewnątrz.

Druga warstwa to warstwa izolacyjna, której głównym zadaniem jest zatrzymywanie ciepła. Może być to bluza termoaktywna, polar lub kurtka puchowa, w zależności od temperatury i rodzaju aktywności. 

Ważne, aby była ona wykonana z materiału zapewniającego dobry stosunek ciepła do wagi, co pozwoli zachować ciepło bez nadmiernego obciążania. Ostatnia, zewnętrzna warstwa ma za zadanie ochronę przed wiatrem, deszczem lub śniegiem. Powinna być więc wodoodporna i wiatroodporna, jednocześnie zapewniając oddychalność, aby wilgoć mogła uchodzić na zewnątrz. 

Sprawdź również: Nocowanie w górach, a ciepły strój. Zobacz, jak się odpowiednio przygotować

mężczyzna z kobietą spacerują z kijkami po wzgórzach z plecakamiBezpieczeństwo i komfort na szlaku

Piesza wyprawa powinna być dla Ciebie przyjemna, ale i bezpieczna. Co ubrać na piesze wycieczki? Przede wszystkim ubiór ten musi efektywnie usuwać pot oraz zapewniać suchość skóry. To ochroni Cię przed powstawaniem otarć. Dlatego właśnie powinieneś zaopatrzyć swoją garderobę w bieliznę termoaktywną. Z kolei wspomniana wcześniej odzież warstwowa zagwarantuje Ci ochronę przed przemarznięciem lub przemoknięciem. 

Dla bezpieczeństwa na szlaku niebagatelne znaczenie ma także odpowiednio dobrane obuwie. To nie tylko kwestia wygody. Dobrze dopasowane buty z wysoką cholewką zapewnią stabilizację Twoich kostek, co może zapobiec urazom i skręceniom. Na piesze wycieczki w góry sięgnij po nie, kiedy planujesz wyprawę po trudnych szlakach.

Wybór ubioru zależny od terenu i długości wycieczki

Wybór odpowiedniego ubioru na wycieczki górskie zależy w dużym stopniu od charakterystyki terenu, na którym będziesz się poruszać oraz od długości planowanej trasy. Krótkie spacery po łatwym i równym terenie nie wymagają tak specjalistycznej odzieży, jak wielodniowe trekkingi w trudnych warunkach górskich. Na krótkie wycieczki piesze wystarczą Ci lekkie, przewiewne ubrania, takie jak t-shirty i spodnie trekkingowe z oferty firmy Brubeck, znane z dobrego odprowadzania wilgoci i szybkiego schnięcia. 

W przypadku dłuższych trekkingów licz się ze zmienną pogodą i trudniejszym terenem. Wybierając ubiór dopasowany do warunków górskich i długości wycieczki, będziesz mógł cieszyć się pięknem natury, niezależnie od zaawansowania trasy.

mężczyzna wspinający się pod górę z kijkamiKluczowe elementy ubioru na piesze wycieczki

Twoje elementy ubioru na wycieczki piesze powinny obejmować przemyślane warstwowanie stroju. Istotne są także wybór odpowiedniego obuwia, które zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo na różnorodnym terenie, oraz stosowanie bielizny termoaktywnej, odprowadzającej wilgoć i utrzymującej Twoje ciało w suchości. Niezależnie od długości i trudności Twojej planowanej wycieczki, odpowiednie przygotowanie i dobór ubioru, z uwzględnieniem Twoich indywidualnych potrzeb jest ważne dla Twojej efektywności na trasie. Sprawdź modele marki Brubeck oraz dopasuj strój na trekking, wspinaczkę, czy piesze wycieczki. Nowoczesna technologia oraz wytrzymałe materiały pozwolą Ci cieszyć się odzieżą przez wiele sezonów – niezależnie od aktywności i temperatury!

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć