Skip to main content


Chcesz zaplanować dziecku niezapomniane wakacje?
Kolonie w górach to świetny pomysł. Poznaj korzyści z zapisania swojej pociechy na obóz w Tatrach czy w Beskidach. Dowiedz się również, co zapakować mu na wyjazd. 

Kolonie w górach – idealne miejsce na letnią przygodę

Zastanawiasz się, dlaczego warto wysłać dziecko na kolonie w górach? Górska sceneria jest idealnym tłem dla zabawy i edukacji najmłodszych. Pobyt w górach pozwoli oderwać dziecko od Internetu i wirtualnego świata oraz skupić się na bezpośrednich interakcjach z rówieśnikami. Twoja pociecha będzie miała możliwość nawiązać nowe, ciekawe znajomości.

Góry to doskonałe miejsce do nauki o przyrodzie, geografii, historii i ekologii. Wędrując po ścieżkach górskich, maluchy poznają różnorodność flory i fauny. Mogą dowiedzieć się o procesach geologicznych, które ukształtowały krajobraz, a także zrozumieć znaczenie ochrony środowiska. Obserwacja ptaków, owadów i roślin typowych dla górskiego krajobrazu jest ciekawym oderwaniem się od miejskiego zgiełku. 

kobieta opierająca się na skale i patrząca przez lornetkę na widok górObozy górskie dla młodzieży – aktywność i rozwój w jednym

Twój maluch nie lubi siedzieć w jednym miejscu? Obozy górskie są doskonałą okazją do wszechstronnego rozwoju fizycznego. Promują zdrowie i sprawność na świeżym powietrzu. Regularne marsze wzmacniają mięśnie, rozwijają siłę oraz wytrzymałość całego ciała, a przy tym utrzymują zdrową wagę, co jest kluczowe w zapobieganiu otyłości u dzieci i młodzieży. 

Aktywności w otoczeniu gór i lasów poprawiają również wydolność układu krążeniowo-oddechowego. Natomiast wspinanie się w wyższe partie gór uczy organizm efektywniejszego wykorzystania tlenu.

To jeszcze nie koniec zalet. Bardzo często obozy w górach dla młodzieży mają w harmonogramie zajęcia z orientacji w terenie. Dzieci uczą się jak posługiwać się mapą i kompasem, kiedy nowoczesne technologie zawodzą. Rozpoznawanie północnego kierunku po rosnącym na drzewie mchu, czy umiejętność wskrzeszenia ognia w lesie to ważna wiedza, która czasem może uratować zdrowie i życie. 

Wybór odpowiedniego obozu w górach

Na co zwrócić uwagę wysyłając malucha na kolonie w góry? Jeszcze przed wyjazdem upewnij się, czy dany organizator działa legalnie. Zadzwoń do Urzędu Marszałkowskiego i dowiedz się, czy firma organizująca kolonie jest wpisana do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystyki. 

W następnej kolejności warto zweryfikować kompetencje kadry – jakie opiekunowie mają doświadczenia oraz kwalifikacje. Dowiedz się również, ile dzieci pod opieką ma jeden wychowawca. Im mniejsza grupa młodzieży na jednego opiekuna, tym lepiej. Przepisy jasno określają, że może to być maksymalnie piętnaścioro dzieci poniżej 10. roku życia lub dwadzieścioro nastolatków. 

Uwzględnij również lokalizację, czyli miejsce, gdzie odbywają się obozy górskie. Najlepiej, aby pensjonat czy hotel był zlokalizowany w samym centrum gór po to, by uniknąć długich dojazdów autokarem. Zapoznaj się także z programem imprezy. Duży wybór atrakcji to większa szansa, że dziecko znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Bezpieczeństwo na obozach i koloniach w górach

Jako prawny opiekun, masz prawo mieć w sobie pewien niepokój. Co, jeśli maluch zachoruje, poślizgnie się, czy podczas marszu skręci kostkę? Tutaj ważne okazuje się ubezpieczenie dziecka na czas kolonii, które chroni go od skutków nieprzewidzianych zdarzeń.

Masz świadomość, że wysyłając dziecko na kolonie w góry, organizator pobytu ma obowiązek zapewnić dziecku podstawowe ubezpieczenie, które jest zawarte w cenie wyjazdu? Podstawowa umowa ubezpieczeniowa chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz od odpowiedzialności cywilnej. 

Sprawdź również, czy organizator zgłosił kolonie w Kuratorium Oświaty. Ustalisz to w kuratorium właściwym dla miejsca organizacji obozu. Jeśli kolonia odbywa się w Zakopanem, zadzwoń do placówki kuratorium oświaty w Krakowie. Fakt legalnej działalności organizatora przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa Twojego dziecka i oznacza, że wypoczynek ten jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.

Przeczytaj również: Co powinna zawierać apteczka turystyczna w góry?

dwójka ludzi stojących na szczycie szlaku górskiego i patrzących na odległą górę

Co spakować na obóz górski? 

Sprawdziłeś kolonie w górach i wiesz, że masz do czynienia z rzetelnym organizatorem? Teraz nadszedł czas, aby spakować dziecko i wysłać go na niezapomnianą przygodę. I tutaj nasuwa się pytanie: co zabrać ze sobą na obozy w górach dla młodzieży? Oto nasze wskazówki!

Odzież i obuwie na obozy w góry

To, że na obozy w góry należy spakować dziecku ubrania, to rzecz oczywista. Co jest niezbędne, by maluch był przygotowany na zmienne warunki atmosferyczne? Bielizna termoaktywna to jeden z tych elementów, które koniecznie muszą znaleźć się w dziecięcym plecaku. Bielizna, koszulka i legginsy termoaktywne doskonale odprowadzają wilgoć z powierzchni ciała, zapobiegając poceniu się skóry, a w chłodniejsze dni chronią przed zmarznięciem. Przyda się również kilka koszulek z krótkim i długim rękawem – najlepiej z tkanin szybkoschnących i oddychających. Ich szeroki wybór znajdziesz w Brubeck.

Nie zapomnij spakować dziecku polar, bluzę lub lekki sweter, który można nosić pod kurtką. Niezbędna jest również kurtka przeciwdeszczowa, bo latem w górach często pada deszcz. 

Oprócz tego na wyjazd w góry przygotuj dziecku:

  • spodnie trekkingowe;
  • spodnie dresowe;
  • szorty;
  • skarpety;
  • czapkę z daszkiem;
  • okulary przeciwsłoneczne.

Co do obuwia, to niezbędne są dwie pary. Pierwsze, czyli buty trekkingowe przydadzą się na wyjście w góry. Natomiast lekkie buty sportowe są polecane na czas odpoczynku i do mniej wymagających aktywności na świeżym powietrzu. 

Sprawdź też: Ubrania termoaktywne dla dzieci – dlaczego warto je mieć?

Wyposażenie plecaka na obozy w góry

Wysyłając swoją pociechę na obóz, zadbaj o to, by zabrała ze sobą śpiwór, a jeśli planowane są noclegi w terenie to również karimatę. Do wędrowania w trudnym terenie przydadzą się kije trekkingowe i latarka czołowa z zapasowymi bateriami.

Zadbaj również o podstawowe środki higieny osobistej, czyli szczoteczkę, pastę do zębów, mydło, ręcznik i szczotkę do włosów. Nie zapomnij spakować kremu z filtrem UV, gdyż długotrwała ekspozycja na słońce może prowadzić do bolesnych poparzeń. Przyda się również spray lub krem przeciw owadom i kleszczom. 

O tym nie możesz zapomnieć!

Długa rozłąka z rodzicami może być trudna dla dziecka, zwłaszcza jeśli to jego pierwsza kolonia wakacyjna. Zadbaj więc o to, by maluch mógł być z Tobą w kontakcie telefonicznym. Spakuj mu telefon i ładowarkę, aby w każdej chwili mógł do Ciebie zadzwonić. Zaopatrz dziecko również w pieniądze, a jeśli ma choroby przewlekłe – w leki, które na co dzień przyjmuje wraz ze szczegółową instrukcją ich podawania. 

kobieta i dwie młode dziewczynki siedzące na szczycie góry i patrzące w przestrzeń Korzyści z uczestnictwa w koloniach i obozach górskich

Uczestnictwo w koloniach górskich przynosi dzieciom wiele korzyści, zarówno w strefie fizycznej, jak i emocjonalnej oraz społecznej. Wędrówki po górach wzmacniają kondycję, budują siłę i wytrzymałość, a także poprawiają koordynację i równowagę. Uczestnictwo w rajdach, grach zespołowych oraz przestrzeganie harmonogramu dnia obozu uczy odpowiedzialności i kształtuje w dzieciach samodyscyplinę. Natomiast radzenie sobie w nieznanych sytuacjach i w obcym miejscu rozwija odporność psychiczną. 

W trakcie kolonii górskiej zawiązują się przyjaźnie, a wspólne przeżywanie przygód sprzyja wzmacnianiu relacji rówieśniczych. Podobnie jak konieczność współpracy w grupie, która rozwija umiejętności komunikacji i negocjacji. Właśnie z tego powodu i nie tylko, warto zapisać dziecko na kolonie w górach. W Brubeck znajdziesz odzież i akcesoria niezbędne na taki wyjazd. Asortyment sklepu oferuje odzież codzienną i sportową dla dzieci, jak i dorosłych. Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą, jeśli zainteresowały Cię obozy górskie dla dorosłych

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć