Skip to main content

Spędzasz każdy weekend w górach, a może dopiero zaczynasz przygodę z pieszymi wędrówkami? Przedstawiamy najpiękniejsze szlaki górskie, które miłośnik gór powinien odwiedzić oraz podpowiadamy, od których z nich warto zacząć swoją przygodę.

Polskie szlaki górskie – najpiękniejsze trasy

Tatry, Bieszczady, Beskidy, Karkonosze – mimo że góry stanowią jedynie 3,3% powierzchni Polski, oferują szeroki wybór szlaków i różnorodnych krajobrazów. Wybór najpiękniejszych tras rozpoczynamy od Tatr. Trasa na Czerwone Wierchy jest jednym z najbardziej malowniczych szlaków górskich w polskich Tatrach. Zlokalizowane w zachodniej części pasma cztery kopulaste szczyty to: Ciemniak (2096 m n.p.m.), Krzesanica (2122 m n.p.m.), Małołączniak (2096 m n.p.m.) i Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.). Wędrówka na dystanse 17,5 km zajmuje około 8h 30 minut i jest polecana piechurom o dobrej kondycji. Góry najpiękniej prezentują się jesienią, gdy ich zbocza przybierają charakterystyczną czerwono-brązową barwę.

W zestawieniu najpiękniejszych górskich tras nie może zabraknąć Królowej Beskidów, czyli Babiej Góry (1725 m n.p.m.). Jej szczyt, Diablak, plasuje się za Tatrami w zestawieniu najwyższych gór w Polsce i należy do Korony Gór Polski. Trasa z Przełęczy Krowiarki odznacza się wyjątkowymi walorami widokowymi. Rozległa panorama w górnej partii szlaku obejmuje Beskid Żywiecki, Śląski i Wyspowy. Zobaczymy również Gorce, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Tatry oraz jezioro Orawskie. Turyści mogą wybrać łatwiejszy wariant szlakiem czerwonym lub zdecydować się na stromą Perć Akademików z ułatwieniami w postaci łańcuchów i klamer. Na szczyt wiedzie także szlak z Zawoi oraz od strony granicy słowackiej. Z Babią Górą związanych jest wiele legend. Podobno to właśnie tu spotykały się niegdyś czarownice, a diabeł wzniósł swój zamek.

grupa ludzi idąca szlakiem górskim

Szlak górski z niezapomnianymi widokami

W górach najważniejsze są dla Ciebie widoki lub szukasz miejsc, w których będziesz mógł uchwycić niezwykłą panoramę aparatem fotograficznym? Takie możliwości daje szlak na Trzy Korony (982 m n.p.m.) i Sokolice (747 m n.p.m.) z Krościenka nad Dunajcem. Proponowana trasa to kwintesencja piękna Pienin i ich cennej przyrody. Szlak wiedzie początkowo przez gęsty las, polany, a następnie przełęcze i skaliste partie. Mają one jednak ułatwieniami w postaci mostków, platform i drabinek. Roztacza się stąd piękna panorama na Tatry. Sokolica słynie również z reliktowej sosny, która rośnie na jej szczycie. Jedno z najczęściej fotografowanych drzew w Polsce liczy ponad 500 lat! 

Wyjątkowe plenery zapewnia także Rusinowa Polana. Jest to niemal 20-hektarowa polana reglowa na wysokości 1180-1300 m n.p.m. Przez wiele osób jest uważana za najpiękniejsze miejsce w Tatrach. To właśnie tutaj krzyżują się szlaki z Wierchu Poroniec na Halę Gąsienicową i niebieski z drogi Oswalda Balzera do Palenicy Białczańskiej. W pobliżu polany znajduje się sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr na Wiktorówkach oraz Gęsia Szyja (1489 m n.p.m.). Spektakularna panorama Tatr Wysokich sprawia, że jest to idealny wybór dla fotografów i wszystkich, którzy chcą cieszyć się pięknem górskich krajobrazów.

Sprawdź również: Co powinien zawierać zestaw termoaktywny do biegania? Kompletna wyprawka!

Szlak górski idealny na weekend

Wybierając się w góry na weekend, warto postawić na region, w którym są schroniska. Możliwość noclegu w górach, bez konieczności schodzenia na dół to nie tylko wygoda, ale także wspaniała przygoda i możliwość nawiązania wielu ciekawych znajomości. Jakie są szlaki w górach, które dają możliwość noclegu?

Jako szlak górski idealny na weekend warto wybrać Karpaty i szlak ze Szklarskiej Poręby do schroniska Szrenica przez wodospad Kamieńczyk lub szlak z Karpacza na Śnieżkę i dalej trekking w kierunku Strzechy Akademickiej. Schroniska oddalone są od siebie o około godzinę lub dwie, co znacznie ułatwia planowanie trasy oraz warianty jej przejścia.

Kolejna propozycja to Gorc. Wędrówka z Rzek przez Gorc Troszacki, Kudłoń, Pustak, Turbacz i Gorc to wycieczka o długości 32 km, ale dzieląc ją na pół z noclegiem w schronisku na Turbaczu (1310 m n.p.m.), zyskujesz przyjemne dwa dni wędrówki przez gorczańskie lasy, polany i najważniejsze szczyty pasma. To idealna opcja dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać wolny czas na łonie natury.

Szlak górski biegnący przez polanę z górami w tleGórski szlak dla początkujących: gdzie zacząć?

Dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami? Postaw na krótszy i łatwiejszy szlak, który pozwoli Ci sprawdzić swoją wytrzymałość i powoli zbudować kondycję. Jakie są szlaki w górach dla początkujących? Wśród polecanych przez nas tras znajdują się jednodniowe wycieczki z dojściem do schroniska. Świetnym wyborem będzie szlak na Maciejową (815 m n.p.m.). Szczyt położony jest na długim grzbiecie między Rabką Zdrój a Starymi Wierchami z kolejnym gorczańskim schroniskiem. Roztacza się stąd piękna panorama na Tatry, a dojście do schroniska z Parku Zdrojowego nie zabiera więcej niż 1h 45 min. Podobną propozycją jest czarny szlak z Sidziny Wielkiej Polany na Halę Krupową pod Policą (1369 m n.p.m.). Łagodne dojścia oferują widoki na Tatry, Babią Górę i Jezioro Orawskie. Schronisko słynie natomiast ze smacznych naleśników i grillowanego oscypka.

Szlak górski dla dzieci: bezpieczne trasy

Weekend w górach z dzieckiem? Kiedy Twój maluch wyrasta z nosidełka i chce zacząć wędrować o własnych siłach, trzeba dostosować wybór szlaku do jego możliwości. Satysfakcja ze zdobycia pierwszego szczytu będzie bezcenna. Trasa powinna być jednak krótka, łatwa i bezpieczna, tak aby maluch miał czas odkrywać nowe tereny i dał radę przejść samodzielnie jak największy odcinek bez dodatkowej asekuracji. Dodatkową atrakcją dla dziecka będzie wieża widokowa, piknik na pięknej łące, czy schronisko, w którym będzie mogło zdobyć pieczątkę. Jaki szlak górski dla dzieci wybrać? Oto kilka propozycji:

  • leśny spacer ze schroniska PTTK Kudłacze na Lubomir, Beskid Mały – 3,6 km, 1h 28 min;
  • wejście na Halę Boraczą z Żabnicy, Beskid Żywiecki – 3,1 km, 1h 25 min;
  • czarny szlak z Wierchomli do Bacówki nad Wierchomlą, Beski Sądecki – 4 km, 1h 57 min;
  • szlak na Borówkową Górę z Przełęczy Lądeckiej w Kotlinie Kłodzkiej – 3,2 km, 1h 24 min;
  • Rusinowa Polana z Wierch Poroniec, Tatry – 3,2 km, 1h 7 min. 

Przeczytaj też: Oznaczenie szlaków górski – co powinieneś wiedzieć, wybierając się na szczyt?

Wyzwania na górskim szlaku: Trasy dla zaawansowanych

Doświadczeni turyści często poszukują większych emocji lub chcą sprawdzić swoje umiejętności. Stawiają więc na szlaki górskie, które oferują większe wyzwania fizyczne i techniczne. Na trudność wycieczki wpływa m.in. długość trasy, przewyższenie, ekspozycja oraz dostępność schronisk.

Jednym z najtrudniejszych szlaków w Polsce jest tatrzańska Orla Perć znakowany szlak turystyczny w Tatrach Wysokich poprowadzony stokami i granią między przełęczami Zawrat i Krzyżne. Mimo wielu ułatwień w postaci łańcuchów i drabinek nawet doświadczeni turyści muszą tu zachować szczególną ostrożność.

Inną propozycją są Bieszczady. Choć wędrówka połoninami nie stwarza szczególnych wyzwań technicznych, turyści muszą się liczyć z ograniczoną dostępnością do schronisk, zmienną pogodą oraz obecnością dzikich zwierząt, które nierzadko można spotkać na trasie. Przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego to doskonały wybór dla miłośników biwakowania na łonie natury.

Jak wybrać najlepszy szlak górski dla siebie? Podsumowanie

Polskie góry oferują wiele szlaków o różnej trudności. Wybór trasy powinien być zawsze dostosowany do Twojego doświadczenia, kondycji oraz zainteresowań. Pamiętaj, aby przy planowaniu trasy uwzględnić pogodę, długość dnia oraz dostępność schronisk. Pozwoli Ci to wybrać atrakcyjny, a zarazem bezpieczny górski szlak, dzięki czemu będziesz czerpać jeszcze większą przyjemność z wędrówki. Zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą Brubeck, zwłaszcza jeśli masz w planach w górską wycieczkę. W naszym sklepie znajdziesz najwyższej jakości odzież sportowa dla aktywnych – spodnie i legginsy, t-shirty, a także termoaktywne bezrękawniki, longsleevy czy wygodne obuwie. 

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć