Skip to main content


Chcesz odwiedzić polskie góry? Gdzie jechać i co zobaczyć, aby cieszyć się pięknymi widokami oraz wyjątkowym relaksem? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zebraliśmy inspiracje na destynacje w Tatry i nie tylko.

Polskie góry: gdzie jechać? Najpopularniejsze regiony 

Różnorodne krajobrazy, spokój, dzikie zwierzęta, wyjątkowa roślinność – oto polskie góry. Gdzie jechać w zależności od pory roku czy Twojej kondycji fizycznej? Czas dowiedzieć się, co wyróżnia Tatry, komu do gustu przypadną Bieszczady, a jakie atrakcje znajdziesz w Karkonoszach czy Beskidach.

dzikie kwiaty na tle gór

Tatry

To najwyższe pasmo górskie w Polsce przyciąga zarówno zapalonych alpinistów, jak i tych, którzy szukają spokojnego wypoczynku na łonie natury. Tatry, z ich majestatycznymi szczytami, głębokimi dolinami i krystalicznie czystymi jeziorami, stanowią idealne miejsce na urlop w każdym sezonie.

Lato w Tatrach to czas, gdy góry pokrywają się bujną zielenią, a szlaki turystyczne tętnią życiem. Wędrowcy mogą wybierać spośród wielu tras o różnym stopniu trudności. Od lekkich spacerów dolinami, takimi jak Dolina Kościeliska czy Chochołowska, po wymagające wspinaczki na szczyty, np. Rysy, które są najwyższym punktem w Polsce.

Zimą Tatry zamieniają się w białą krainę, idealną dla miłośników sportów zimowych. Zakopane, znane jako zimowa stolica Polski. Oferuje liczne trasy narciarskie i snowboardowe, a poza tym zimowy trekking, czy możliwość udziału w kuligu. Górskie schroniska zapraszają na gorącą herbatę i tradycyjne potrawy, takie jak oscypek z żurawiną, co stanowi idealne zakończenie dnia pełnego aktywności.

Jednak to nie tylko sporty i wędrówki przyciągają ludzi w Tatry. Region jest bogaty w kulturę góralską, którą można poznać, odwiedzając lokalne festiwale, koncerty czy muzea. Góralska muzyka, taniec, rękodzieło i kuchnia są integralną częścią tatrzańskiego krajobrazu. Dodają miejscu niepowtarzalnego, lokalnego charakteru.

Sprawdź również: Planujesz jechać w góry z dziećmi? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać

Bieszczady

Bieszczady to jeden z najbardziej urokliwych i tajemniczych regionów górskich w Polsce. Charakterystyczne są tutaj rozległe, zielone połoniny, łagodne szczyty oraz niezliczone szlaki turystyczne, które przyciągają miłośników spokojnego wypoczynku oraz aktywnego odkrywania.

Podczas wędrówki po bieszczadzkich szlakach można doświadczyć niepowtarzalnej bliskości z naturą. Szlaki takie jak te prowadzące na Tarnicę, najwyższy szczyt Bieszczadów, oferują zapierające dech w piersiach widoki na rozciągające się bezkresne lasy i łąki. Jest to idealne miejsce do kontemplacji i odnalezienia wewnętrznego spokoju.

Bieszczady oferują też bogatą kulturę i historię. Wędrując po regionie, można natknąć się na liczne cerkwie i drewniane kościoły. Są one świadectwem złożonej historii tych terenów i wielokulturowego dziedzictwa. 

A gdzie jechać w polskie góry, jeśli chcesz połączyć wędrówki ze sportem? Bieszczady są doskonałym miejscem dla poszukiwaczy przygód, którzy mogą wybrać, np.:

  • kajakarstwo, 
  • jazdę konną po łąkach, 
  • narciarstwo biegowe.

Karkonosze

Podczas wędrówek po Karkonoszach można odkryć spektakularne formacje skalne, tajemnicze torfowiska oraz szemrzące potoki. Jedną z głównych atrakcji jest Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy, który oferuje piękne panoramy na Czechy i pozostałą część Sudetów. Wejście na Śnieżkę to wyzwanie, które nagradza jednak każdego turystę!

To idealne miejsce, gdy rozważasz, gdzie w polskie góry z dziećmi będzie najlepiej pojechać. Karkonosze są domem dla licznych szlaków turystycznych, które prowadzą przez różnorodne krajobrazy. Można tu podziwiać przepiękne, górskie łąki, które latem pokrywają się kolorowym kobiercem kwiatów. Szczególnie polecane są trasy prowadzące przez Kocioł Łomniczki oraz Kocioł Małego Stawu, które oferują przyjemne ochłodzenie w cieniu górskich lasów, ale też możliwość spotkania z rzadkimi gatunkami flory i fauny.

Karkonosze to także region pełen legend i mitów, które nadają temu miejscu wyjątkowy, tajemniczy charakter. Jedną z popularnych opowieści jest ta o duchu gór – Liczyrzepie, który miał mieszkać w Karkonoszach i ochraniać je przed najeźdźcami. 

Beskidy

Polskie góry: gdzie jechać latem, aby cieszyć się spokojem i bliskością natury? Beskidy to idealne miejsce. Są wyjątkowe ze względu na mniej komercyjną atmosferę w porównaniu do słynnych Tatr. To sprawia, że są idealnym miejscem na relaksujący odpoczynek. Szlaki, takie jak słynna Główna Trasa Beskidzka, pozwalają wędrowcom na wielodniowe trekkingi, podczas których można docenić zmieniające się krajobrazy i spotkać lokalną faunę, w tym rzadkie gatunki ptaków i zwierząt.

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Beskidach jest Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, znany również jako „Królowa Beskidów”. Jej strome zbocza i surowy klimat sprawiają, że zdobycie wzniesienia jest prawdziwym wyzwaniem, ale za wysiłek wynagradzają zapierające dech w piersiach panoramy.

Beskidy są także bogate w kulturowe dziedzictwo regionu. Wiele szlaków prowadzi przez starodawne, drewniane cerkwie, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz przez liczne muzea i skanseny, które zachowują historię i tradycje góralskie. 

Odkryj także: Szlaki górskie – przegląd tras, które warto wybrać

szlak górski widoczny z lotu ptaka

Atrakcje w polskich górach latem

Gdy już wiesz, gdzie najlepiej w polskie góry, czas zastanowić się, jakie atrakcje zaplanować. Do wyboru masz mnóstwo opcji – zarówno na aktywny wypoczynek, jak i spokojniejszy relaks na łonie natury. Oto najlepsze pomysły.

Wędrówki i trekking

Wędrówki górskie w Polsce mogą dostarczać różnorodnych doświadczeń w zależności od wybranej lokalizacji. Dla początkujących idealne będą malownicze trasy w Beskidach, gdzie zielone wzgórza i szerokie doliny pozwalają na relaksujące spacery z pięknymi widokami, bez konieczności pokonywania dużych wysokości. Rodziny z dziećmi z pewnością docenią szlaki w Górach Stołowych, gdzie unikalne formacje skalne tworzą fantastyczną scenerię przypominającą krajobraz z bajki.

Dla bardziej zaawansowanych turystów, którzy szukają wyzwań, Tatry oferują szereg szlaków wysokogórskich. Wspinaczka na Rysy – najwyższy szczyt Polski – czy trekking przez słynną Orlą Perć to przygody, które wymagają dobrej kondycji fizycznej oraz odpowiedniego przygotowania, ale równocześnie dostarczają niezapomnianych emocji.

Jazda na rowerze górskim

Każdy, kto wybiera się na rowerową wyprawę po górach, może liczyć na różnorodność tras. W Bieszczadach znajdziesz ścieżki prowadzące przez odległe, dzikie tereny, gdzie można cieszyć się poczuciem izolacji i bliskości z naturą. Beskidy z kolei oferują liczne, dobrze oznakowane trasy, które krążą wokół górskich szczytów i oferują widoki na okoliczne wioski.

Nie można też pominąć Sudetów, gdzie trasy dla rowerzystów często biegną obok historycznych zabytków, takich jak zamki czy średniowieczne fortece, łącząc sport z kulturowymi odkryciami. Podjazdy i zjazdy, które oferują Karkonosze, są nie tylko testem kondycji, ale także okazją do podziwiania panoram, które są niemal nieosiągalne dla pieszych turystów.

Wspinaczka

Polskie góry oferują różnorodność terenów wspinaczkowych, które są w stanie zaspokoić zarówno początkujących, jak i zaawansowanych wspinaczy. Tatry, ze swoimi imponującymi granitowymi i wapiennymi formacjami przyciągają wzrok. Słynne trasy jak Orla Perć czy ściany Mnicha oferują nie tylko techniczne wyzwania, ale też niezapomniane widoki na otaczające szczyty i doliny. 

Bieszczady, mniej oblegane przez turystów, również oferują interesujące możliwości dla wspinaczy. Choć tereny te są mniej górzyste niż Tatry, to jednak znajdują się tu interesujące skały, które stanowią dobrą alternatywę dla bardziej zatłoczonych lokalizacji.

Beskidy również kryją w sobie wiele miejsc idealnych do wspinaczki. Skałki w okolicach Bielska-Białej czy Kroczyc są popularnymi punktami wspinaczkowymi, które latem tętnią życiem. Lekkie podejścia, szeroki wybór dróg o różnych stopniach trudności oraz malownicze krajobrazy sprawiają, że są to miejsca chętnie odwiedzane przez miłośników tego sportu.

porośnięta trawą polana na tle górskich szczytów

Polskie góry: gdzie jechać, aby relaks łączył się z przygodą!

Malownicze oraz pełne atrakcji dla każdego – oto polskie góry. Gdzie jechać, aby aktywnie odpocząć? Już znasz odpowiedź na to pytanie. Pamiętaj jednak, aby zabrać ze sobą wytrzymałe i komfortowe ubrania oraz wygodne buty. Pogoda w górach bywa nieprzewidywalna, więc odpowiednio ciepła bielizna termoaktywna, komfortowa koszulka, bluza oraz spodnie będą niezbędne. Te oraz inne elementy garderoby znajdziesz w naszym sklepie – Brubeck. Skompletuj strój i ciesz się górskimi krajobrazami!

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć