Skip to main content


Barania Góra
to drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Różnorodność szlaków, malownicze widoki i bliskość przyrody przyciągają miłośników górskich wędrówek. Ty też chcesz podziwiać krajobrazy z tego wzniesienia? Dowiedz się, jaki szlak na Baranią Górę wybrać i jak przygotować się do wycieczki.

Barania Góra – podstawowe informacje

Barania Góra to malowniczy szczyt w Beskidzie Śląskim. Mierzy 1215 m n.p.m., zajmuje drugie miejsce po Skrzycznem. Wzniesienie jest znane ze swoich wyjątkowych panoram, ale nie tylko. Z jego zboczy wypływa najdłuższa z polskich rzek, czyli Wisła, a dokładniej dwa strumienie będące jej źródłami – to Biała i Czarna Wisełka.

Barania góra z dzieckiem? Dlaczego nie! Szlak z Wisły Czarne będzie odpowiedni na wycieczkę w towarzystwie pociechy. Jest stosunkowo łatwy ze względu na brak stromej nawierzchni.

Barania Góra z psem to również świetny pomysł. Warto jednak wiedzieć, że niektóre trasy przechodzą przez obszary chronione.

Niebieski szlak z Wisły Czarne przebiega przez rezerwat, więc tamtędy nie możesz poruszać się z pupilem. Czerwony jest natomiast dostępny dla czworonogów. Pamiętaj, że Barania Góra z psem może być piękną przygodą, ale zwierzę powinno mieć odpowiednią kondycję.

Zobacz też: Czym jest choroba wysokościowa? Objawy, skutki i zapobieganie

Góry i niebo

Ile się idzie na Baranią Górę?

Marzy Ci się ostatnio Barania Góra? Ile się idzie to istotna informacja, którą warto poznać przed wyruszeniem na wycieczkę. Czas potrzebny do zdobycia wzniesienia zależy od wybranej trasy, Twojej kondycji, a także tego, czy wędrujesz samodzielnie, czy np. z dziećmi. Nie bez znaczenia są również warunki pogodowe.

Zaczynający się w Wiśle Czarne szlak niebieski jest najkrótszym, który pozwoli Ci przekonać się, jak piękna jest Barania Góra. Ile się idzie tą trasą? Spacer powinien zająć mniej więcej trzy godziny w jedną stronę. Oczywiście częste przystanki w celu przyglądania się pięknym widokom sprawią, że ten czas będzie dłuższy.

Szlak na Baranią Górę – różne warianty

Jest wiele sposobów dojścia na wzniesienie, jakim jest Barania Góra. Szlak z Wisły Czarne (czerwony) jest uznawany za dość łatwy, dlatego może być dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. Podczas wędrówki można podziwiać malownicze widoki na Beskid Śląski oraz liczne potoki i kaskady.

Jest też wspomniany niebieski szlak z Wisły Czarne, mający około 5 km długości. Przechodzi przez rezerwat „Wisła”. Można minąć tam Kaskady Rodła. Do wyboru masz również:

  • Barania góra – trasa niebieska z Węgierskiej Górki – jest dość długa i wymagająca, prowadzi przez Magurkę Radziechowską. Podczas wędrówki czekają na Ciebie wyjątkowe punkty widokowe. Jest to jednak szlak wymagający dobrej kondycji fizycznej.
  • Barania Góra – szlak zielony z Przełęczy Salmopolskiej – przejdziesz go w mniej więcej 2–3 godziny. Oferuje malownicze widoki na Beskid Śląski.
  • Szlak z Kamesznicy (czerwony/niebieski) – na początku będziesz poruszać się czerwoną trasą, który prowadzi przez urokliwe doliny. Następnie dotrzesz do Magurki Radziechowskiej, a stamtąd będziesz poruszać się na Baranią Górę niebieskim szlakiem.

Trasa na Baranią Górę – co zobaczyć po drodze?

Przed Tobą plan zdobycia drugiego najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego, którym jest Barania Góra? Trasa zapewni Ci zapierające dech w piersiach widoki. Gdzie warto zatrzymać się na dłużej?

  • Kaskady Rodła – zespół wodospadów na Białej Wisełce jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Beskidzie Śląskim. Idealnie sprawdzi się na krótki odpoczynek i zdjęcia.
  • Polana Przysłop – to tam znajduje się schronisko PTTK oraz Muzeum Turystyki. Jeśli chcesz je odwiedzić, sprawdź najpierw godziny otwarcia, ponieważ miejsce jest czynne w określone dni i miesiące.
  • Wieża widokowa na szczycie – w ostatnim czasie była zamknięta ze względu na stan techniczny, jednak obecnie jest znów oddana do użytku. To miejsce warte uwagi, ponieważ szczyt Baraniej Góry, mimo że bezleśny, jest płaskowyżem, co ogranicza widoki.

Kaskady Rodła wśród zieleni

Barania Góra zimą – urok gór w bieli

Zimą wzniesienia wyglądają niezwykle urokliwie, również Barania Góra. Szlak prowadzący na szczyt będzie jednak bardziej wymagający. Odpowiednie przygotowanie jest bardzo istotne. Zadbaj o:

  • Ciepłe, wodoodporne ubranie i solidne obuwie z bieżnikiem.
  • Kontrolę prognozy pogody i warunków na szlakach, nim wyruszysz w trasę.
  • Kije trekkingowe oraz raki w razie oblodzenia.

Barania Góra zimą ma wiele zalet, ale i wyzwań. Należą do nich:

  • Śnieżne pejzaże – pokryte bielą krajobrazy wyglądają bajkowo.
  • Mniejsza liczba turystów – w mroźne miesiące możesz spodziewać się mniejszej liczby osób w drodze na górę.
  • Wymagające warunki – zimowe trasy są zdecydowanie trudniejsze, a przygotowanie się do nich to klucz do bezpieczeństwa.

Sprawdź również: Dogtrekking – o aktywności z pupilem

Ośnieżone góry. Widok ze szczytu Baraniej Góry

Przygotowanie na wycieczkę na Baranią Górę

Wiesz już, że przed Tobą wspinaczka na urokliwy szczyt Beskidu Śląskiego, którym jest Barania Góra? Szlak – niezależnie od poziomu trudności – wymaga od Ciebie odpowiedniego przygotowania. Rozpocznij od planowania, jak będzie wyglądać trasa na to wyjątkowe wzniesienie, jakim jest Barania Góra. Skąd wyruszyć – już wiesz. Czas kompletować przydatne przedmioty!

Czego potrzebujesz?

  • Warstwowej stylizacji – powinna składać się z bazy termicznej (np. koszulki i spodni termoaktywnych), środkowej warstwy ocieplającej (np. polaru), a także wodoodpornej kurtki i spodni. W chłodniejsze dni przydadzą się też czapka i rękawiczki.
  • Obuwia trekkingowego – solidnego, z dobrą przyczepnością, natomiast zimą ocieplanego.
  • Plecaka z wyposażeniem – mogą znaleźć się w nim mapa szlaków, apteczka pierwszej pomocy, latarka, woda, energetyczne przekąski, kijki trekkingowe na bardziej strome odcinki.

Oto kilka propozycji elementów stylizacji, która zapewni Ci komfort podczas wędrówki:

  • Damskie spodnie termoaktywne Thermo Wool – produkt z wełną merynosów zapewnia uczucie suchości i komfortu. Materiał dobrze odbiera wilgoć z ciała, dzięki czemu nie musisz martwić się wychłodzeniem. Spodnie są bezszwowe, co zapobiega otarciom nawet podczas intensywnej aktywności.
  • Bluza męska z kapturem Thermo Wool – termoaktywna bluza, która sprawnie odprowadza wilgoć. Elastyczny materiał sprawia, że produkt idealnie dopasowuje się do ciała, a przy tym nie ogranicza ruchów. Wewnątrz znalazła się praktyczna kieszeń, w której schowasz klucze czy portfel.
  • Czapka dwuwarstwowa z wełną merino – skutecznie ochroni przed niską temperaturą i wiatrem.
  • Rękawiczki termoaktywne – dzięki dodatkowi elastanu dobrze przylegają do dłoni, a jednocześnie zapewniają komfort. Można w nich obsługiwać smartfona. Dzięki temu nie musisz zdejmować rękawiczek, żeby zrobić zdjęcie.

Przeczytaj również: Zdobądź szczyt. Biegi górskie dla początkujących

Mężczyzna spacerujący szlakiem wśród drzew

Barania Góra – podsumowanie

Barania Góra z dzieckiem, a może w towarzystwie dorosłych? To wzniesienie oferuje wyjątkową przygodę zarówno młodszym, jak i starszym wędrowcom. Na wycieczkę wybierzesz się w dowolną porę roku. Niezależnie od miesiąca będziesz cieszyć się malowniczymi widokami, które sprawiają, że wyprawa na szczyt jest warta wysiłku.

Czas wybrać szlak! Barania Góra czeka na kolejnych odwiedzających. Jeśli chcesz być jednym z nich, sprawdź ofertę Brubeck. Wybierz stylizację, która zapewni Ci komfort w różnych warunkach pogodowych.

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć