Stawiały kroki tam, gdzie innym się nie udawało. Pokonywały wyzwania w górach najwyższych w czasach, gdy podbój Himalajów był domeną mężczyzn. Poznaj polskie himalaistki, którym udało się zdobyć niejeden spośród ośmiotysięczników i stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń miłośniczek gór.
- Przełomowym momentem w historii polskiego himalaizmu kobiecego była wyprawa w 1975 na Gaszerbrum.
- Jedną z najbardziej znanych polskich himalaistek jest Wanda Rutkiewicz, która jako pierwsza osoba z Polski zdobyła K2.
- Jako pierwsza kobieta na Broad Peak weszła Krystyna Palmowska.
- Kinga Baranowska to himalaistka, która zdobywa szczyty bez dodatkowego tlenu z butli.
- Dorota Rasińska-Samoćko to pierwsza Polka, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki.
Początki kobiecego himalaizmu
Przez długi czas himalaizm był zdominowany przez mężczyzn. Pierwsze kobiety zdobywały szczyty już w XVIII wieku. Polski himalaizm kobiecy zrodził się natomiast w latach 70. XX wieku.
Przełomowym momentem była wyprawa na Gaszerbrumy, która odbyła się w 1975 roku. Była kobieca i co ważne, zorganizowana i poprowadzona przez Polki. Wyprawie przewodziła Wanda Rutkiewicz, natomiast w zespole znalazła się Halina Krüger-Syrokomska i Anna Okopińska.
Wejście na Gaszerbrum II pozwoliło pobić kobiecy rekord wysokości (polski i europejski). Było to pierwsze wejście w zespole czysto kobiecym.
Dowiedz się też: Najtrudniejsze szlaki w Tatrach dla doświadczonych wędrowców. Przegląd 5 propozycji
Poznaj kobiety polskiego himalaizmu
Czas dowiedzieć się, jakie są polskie himalaistki, które przetarły szlaki w górach najwyższych i stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Wanda Rutkiewicz
Trudno byłoby zacząć tę listę od innego nazwiska. Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą (i pierwszą osobą z Polski), która zdobyła bez tlenu K2, uznawany za najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny ośmiotysięcznik. Wyprzedziła tym samym znanych polskich himalaistów – Kukuczkę i Wielickiego.
Ta wybitna alpinistka i himalaistka samodzielnie weszła na Czo Oju i Annapurnę. To ona stanęła na dziewiczym szczycie Gaszerbrum III. W 1978 roku wyruszyła na Mount Everest, czyli górę określaną jako Dach Świata. Była trzecią kobietą w historii, której udało się to osiągnąć.
Wanda Rutkiewicz weszła również na Nanga Parbat, co zrobiła w kobiecym składzie. Dokonała tego z Anną Czerwińską i Krystyną Palmowską. Łącznie zdobyła osiem ośmiotysięczników.
Nim rozpoczęła przygodę w górach najwyższych, wspinała się w Tatrach, a później w Alpach.
Zaginęła w 1992 roku na zboczach Kanczendzongi, kiedy realizowała projekt nazwany przez nią „Karawaną do marzeń”. Chciała zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum. Ciała Wandy Rutkiewicz nie udało się odnaleźć.
Krystyna Palmowska
Współpracowała blisko z Anną Czerwińską, z którą była między innymi na wyprawach w Himalajach i Karakorum. Ten zgrany duet brał udział w organizowanej przez Wandę Rutkiewicz wyprawie Ladies Expedition.
Krystyna Palmowska to pierwsza kobieta, której udało się zdobyć Broad Peak w 1983 roku. Na tę wyprawę również wybrała się z Czerwińską, jednak ta wycofała się przed wierzchołkiem. Zdobyła też inny ośmiotysięcznik – Nanga Parbat.
Zginęła w 2025 roku w Tatrach Słowackich.
Anna Czerwińska
Jako druga Polka stanęła na Mount Evereście – zrobiła to w 2000 roku. Co warto wiedzieć, miała wtedy 51 lat, co czyni ją najstarszą kobietą, która tego dokonała. Wejście na Mount Everest sprawiło, że zdobyła Koronę Ziemi jako druga osoba z Polski.
Historia pasji Anny Czerwińskiej zaczyna się w Tatrach, jednak w końcu zapragnęła spróbować swoich sił w górach wysokich. Brała udział w organizowanej przez Wandę Rutkiewicz wyprawie Ladies Expedition, jednak musiała zrezygnować z ataku szczytowego na Gaszerbrum III z powodu kontuzji nogi.
Kinga Baranowska
To kobieta, która ma na koncie rekordową liczbę zdobytych ośmiotysięczników. Na trzy z nich weszła jako pierwsza kobieta z Polski – mowa o Kanczendzondze, Manaslu i Dhaulagiri. Dzięki temu Polska została pierwszym krajem, z którego kobiety zdobyły wszystkie czternaście ośmiotysięczników.
Warto wiedzieć, że Kinga Baranowska wchodzi na szczyt bez dodatkowego tlenu z butli, a także bez pomocy szerpów. Zdobyła między innymi Czo Oju, Broad Peak, Nanga Parbat. Stanęła także na ośmiotysięczniku Lhotse – była pierwszą kobietą z Polski, która zrobiła to bez użycia tlenu z butli.
Halina Krüger-Syrokomska
To inicjatorka pokonywania trudnych dróg w Tatrach, w zespołach czysto kobiecych. Była prekursorką wspinania się kobiet, które zachęcała do podejmowania wyzwań. Przygodę w górach wysokich zaczęła w 1970 roku, gdy zdobyła Szczyt Lenina mający ponad 7000 m n.p.m.
W 1975 roku stanęła na Gaszerbrum II w towarzystwie Anny Okopińskiej. Jej partnerką do wspinaczki przez jakiś czas była też Wanda Rutkiewicz. To właśnie z nią dokonała pierwszego kobiecego przejścia wschodniego filara norweskiej ściany Trollryggen.
Zmarła w 1982 roku podczas wyprawy na K2.
Przeczytaj: Wielka Korona Tatr – co powinieneś wiedzieć przed wyprawą na najwyższe szczyty?
Te polskie himalaistki również warto znać!
To jeszcze nie wszystkie kobiety, które w górach potrafią dokonać tego, co wydaje się niemożliwe. Warto wspomnieć również o Annie Lichocie, która jako trzecia Polka zdobyła Koronę Ziemi. Wspinaczki traktuje jako okazję do zrobienia czegoś dobrego dla innych. Wspinała się, żeby zdobyć środki na sfinansowanie Szkoły Pokoju w Nepalu czy na rzecz domu dziecka w Gdańsku.
Magdalena Gorzkowska jako najmłodsza Polka w historii zdobyła Mount Everest. Zajmowała się lekkoatletyką, a po zakończeniu tej sportowej kariery rozpoczęła wspinanie się na szczyty między innymi w Alpach. Zdobyła Mont Blanc, ale sukcesem na jej koncie jest także stanięcie na szczycie Kilimandżaro.
Dorota Rasińska-Samoćko to pierwsza Polka, która zdobyła wszystkie czternaście ośmiotysięczników. W 2022 w trzy miesiące weszła aż na siedem z nich, co pozwoliło jej ustanowić rekord. To druga Polka, która stanęła na szczycie Kanczendzongi. Dorota Rasińska-Samoćko realizuje wyprawy bez wsparcia teamu sponsorskiego. Korzysta z tlenu z butli w ograniczonym zakresie oraz z pomocy wyłącznie jednego szerpa.
Sprawdź również: Jak wejść na Giewont? Porady, jak krok po kroku dotrzeć do tatrzańskiego szczytu
Podsumowanie: Znasz już ważne polskie himalaistki!
Wanda Rutkiewicz, Krystyna Palmowska, Anna Czerwińska, Kinga Baranowska i Halina Krüger-Syrokomska to polskie himalaistki, które przetarły szlaki w górach najwyższych, stając się inspiracją dla innych kobiet. Nie można zapominać o Annie Lichocie, Magdalenie Gorzkowskiej i Dorocie Rasińskiej-Samoćko, które również mają ważne sukcesy na koncie. Polki stawiały kroki tam, gdzie wcześniej nie było prawie nikogo, tworząc ważną historię.
Jeśli inspirują Cię polskie himalaistki i też chcesz spróbować swoich sił w górach (choćby znacznie niższych), odpowiednio przygotuj się do wyprawy. Oprócz sprzętu zadbaj o komfortowe ubranie, które znajdziesz w sklepie Brubeck! Wybieraj spośród elementów stylizacji wykonanych z materiałów odprowadzających wilgoć i dbających o komfort termiczny.