Skip to main content

 

Powodzenie wycieczki górskiej w dużym stopniu zależy od jej dokładnego zaplanowania. W tym tekście skupimy się na tym, co spakować do plecaka w góry. Oto lista niezbędnego ekwipunku, który należy mieć zawsze pod ręką. 

Podstawowe wyposażenie plecaka – co należy zabrać?

To, co do plecaka w góry najlepiej zabrać zależy przede wszystkim od trudności i długości zaplanowanej trasy oraz tego, czy wyruszasz na trekking zimą, czy latem. Niemniej jednak w plecaku każdego górskiego piechura powinny znaleźć się rzeczy niezbędne, które zapewnią mu bezpieczeństwo na otwartym terenie. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiedniej odzieży oraz wygodnym obuwiu trekkingowym, sprzęcie nawigacyjnym, apteczce pierwszej pomocy oraz zapasie wody pitnej i jedzenia. Bez nich ani rusz!

Odzież odpowiednia na górskie warunki

Pogoda w górach jest zmienna – raz świeci słońce, a za chwile pada ulewny deszcz. Nawet latem górskie szczyt pokryte są wartą śniegu i lodu, a halny wiatr może przeszywać do szpiku kości. Co zabrać do plecaka w góry, żeby nie zmarznąć? Najrozsądniej jest postawić na odzież techniczną, która jest lekka, wytrzymała, a w razie zamoczenia bardzo szybko schnie.

W góry ubierz się na tak zwaną cebulkę, czyli warstwowo. Pierwszą najbardziej przylegającą do ciała warstwę powinna stanowić bielizna termoaktywna, czyli majtki/bokserki oraz koszulka, wykonane z technologii bezszwowej z oddychającej dzianiny na lato, bądź z wełny merino na zimę. W razie przemoczenia warto mieć w plecaku dodatkową parę takiej bielizny. 

Drugą warstwę ubioru stanowi odzież docieplająca. Może to być cienka koszulka z długim rękawem, tak zwany longsleeve, lekka bluza polarowa oraz legginsy. Szeroki wybór tych ubrań znajdziesz w Brubeck. 

Trzecia ostatnia warstwa zewnętrzna stanowi bezpośrednią ochronę przed chłodem i wiatrem. Składają się na nią kurtki typu hardshell z nieprzemakalną i wiatroszczelną membraną – idealne na jesień, kurtki typu softshell doskonałe na wiosnę i lato oraz kurtki puchowe. Te ostatnie są niezbędne podczas zimowych górskich wypraw. Możesz zdecydować się na model z puchu naturalnego bądź sztucznego. 

Akcesoria do turystyki pieszej – również ich nie może zabraknąć w plecaku. Zabierz ze sobą w góry przynajmniej dwie pary ciepłych skarpet, czapkę, bądź kominiarkę wełnianą Brubeck. Dzięki niej ochronisz twarz i głowę przed zimnem.

Nawigacja i bezpieczeństwo

Teraz skupmy się na tym, co zabrać w góry do plecaka, aby nie zgubić się w terenie. Większość początkujących piechurów myśli sobie, że smartfon z wbudowaną aplikacją GPS w zupełności im wystarczy. No nie do końca. Każdy sprzęt elektroniczny jest zawodny. Możemy go uszkodzić w trakcie wspinaczki, może nam się rozładować bądź w wyniku niepogody stracić zasięg. Co wtedy? W takich przypadkach nieoceniona jest zwykła papierowa mapa z wytyczonymi szlakami oraz kompas. Zawsze miej je w plecaku. Aby uchronić mapę przed zniszczeniem, przechowuj ją w wodoszczelnym woreczku. 

Góry rządzą się swoimi prawami, dlatego należy podchodzić do nich z rozwagą. Nawet na prostym odcinku trasy możesz zaliczyć bolesny upadek, nabawić się pęcherzy na stopach czy upaść na ostry kamień kalecząc sobie dłoń. Co spakować do plecaka w góry? Oczywiście, że apteczkę pierwszej pomocy. Powinna zawierać ona:

  • nożyczki medyczne;
  • maseczkę do sztucznego oddychania;
  • opakowanie plastrów różnej wielkości;
  • opatrunki różnej wielkości;
  • bandaż zwykły i elastyczny;
  • chustę trójkątną;
  • jednorazowe rękawiczki;
  • folię NRC;
  • leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe.

Wiele osób zastanawia się, co zabrać do plecaka w góry latem, aby chronić się przed słońcem. Koniecznie zaopatrz się w krem z filtrem, który spakuj do apteczki oraz preparat odstraszający owady. Warto rozważyć również zabranie pęsety w razie, gdybyśmy zostali ugryzieni przez kleszcza. 

 Jak spakować plecak?

Już wiesz, co zabrać do plecaka w góry, aby żeby nie zmarznąć i w razie skaleczenia opatrzyć sobie ranę. Teraz skupmy się na tym, jak spakować plecak, aby mieć ułatwiony dostęp do znajdujących się w nim rzeczy. 

Zacznijmy od pojemności plecaka w góry. Na jednodniową wycieczkę w zupełności wystarczy Ci model o pojemności do 30 litrów. Na dwa, trzy dni w górskim terenie polecamy plecak o pojemności do 50 litrów. Większy bagaż np. 90 litrowy plecak to dobry wybór na tygodniową bądź dłuższą wyprawę. 

Przejdźmy teraz do techniki pakowania. Zasada jest prosta – lekkie rzeczy np. skarpety termoaktywne w góry, koszulki czy majtki powinny trafić na sam dół oraz na przód plecaka. Najcięższe elementy jak woda, jedzenie, czy kurtka umieść blisko pleców, w środkowej części plecaka. W ten sposób przesuniesz do siebie środek ciężkości i ułatwisz sobie noszenie bagażu. Wszystkie elementy mogące ulec zamoczeniu np. urządzenia elektroniczne, kompas czy ubrania spakuj w worki wodoszczelne. 

Z kolei na samej górze plecaka powinny znaleźć się przedmioty najpotrzebniejsze, czyli takie, do których musisz mieć szybki i nieograniczony dostęp. Przykładowo to bazowy sprzęt, apteczka pierwszej pomocy oraz baton energetyczny, który doda Ci sił. 

Większość plecaków wyposażona jest w kieszeń w klapie. Umieść w niej drobne rzeczy np. dokument tożsamości, scyzoryk czy sztućce. Boki plecaka to miejsce na matę do spania oraz składany namiot (o ile wybierasz się na kilkudniową wycieczkę). 

Akcesoria, które ułatwią podróż

Czy wiesz, że istnieje grupa akcesoriów, które mogą znacząco podnieść komfort wędrówki? A więc co do plecaka w góry zabrać, by maszerowało się przyjemniej? Możesz rozważyć zakup kijków trekkingowych, które odciążają stawy podczas poruszania się po górzystym terenie. Oto co jeszcze warto mieć:

  • pokrowiec na plecak – chroni bagaż przed deszczem;
  • termos na gorące napoje – dzięki niemu zupa będzie gorąca przez wiele godzin;
  • latarka czołówka – niezbędne oświetlenie po zmierzchu;
  • multitool – przydaje się, gdy trzeba coś przeciąć, dokręcić śrubę czy otworzyć butelkę;
  • okulary przeciwsłoneczne – ochrona oczu nie tylko latem, ale również zimą;
  • kuchenka turystyczna – idealna na dłuższe wyprawy, kiedy chcemy napić się i zjeść coś ciepłego.

Żywność i nawodnienie podczas wędrówki

Marsz w górach jest wyczerpujący dla organizmu. Podczas pokonywania stromych wzniesień można szybko opaść z sił. Dlatego należy zabrać ze sobą wysoce energetyczny prowiant, który szybko dostarcza dawki energii niezbędnej do działania. 

Oprócz tego pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu. Podczas wędrówki należy wypijać przynajmniej dwa litry wody. Gospodarka wodna to nie tylko sama woda, ale też elektrolity. Wodne roztwory sodu, wapnia czy potasu regulują ciśnienie krwi oraz wspierają prawidłowe funkcjonowanie mięśni. A więc co zabrać w góry do plecaka, żeby być sytym i nawodnionym? Już wyjaśniamy!

Jakie przekąski zabrać?

Pamiętaj, że każde dodatkowe obciążenie plecaka utrudnia poruszanie się w górach. Dlatego przekąski powinny być kompaktowe, ale i pożywne. Uniwersalnym wyborem są klasyczne kanapki, które przygotujesz przed wyruszeniem na szlak. Stwórz je na bazie pełnoziarnistego chleba, dobrej jakości wędliny oraz warzyw – sałaty, zielonego ogórka czy rzodkiewki. Możesz też zabrać ze sobą konserwę, pasztet w puszce, kabanosy czy gotowane jajko. Zrezygnuj z produktów, które mogą się szybko zepsuć np. świeżych ryb.

Świetnym prowiantem w góry są batoniki energetyczne i zbożowe. To źródło błonnika, tłuszczu i białka. Ich dodatkowym atutem są kompaktowe rozmiary oraz wysoka wartość energetyczna. Ciekawą opcją jest również żywność liofilizowana. Wystarczy zalać ją gorącą wodą i jest gotowa do spożycia. Ponadto produkty liofilizowane mają długi termin ważności do spożycia, bowiem nie zawierają w składzie wody – zostaje ona usunięta podczas ich produkcji. 

Przygotowanie do zmiennej pogody

Wspomnieliśmy już, że górach pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Nawet na bieżąco sprawdzając prognozę meteorologiczną może Cię zaskoczyć niespodziewany deszcz. Jak się na to przygotować? Należy mieć w zapasie odzież na zmianę, dzięki temu zapewnisz sobie suchość w każdej sytuacji.

Jeśli chodzi o odzież, co zabrać do plecaka w góry latem? Bielizna termoaktywna, która ogranicza pocenie się skóry, do tego sportowa koszulka, bluza i kurtka przeciwdeszczowa. Dobrym wyborem są legginsy bądź spodnie trekkingowe z odpinanymi nogawkami – odepniesz je, gdy będzie Ci gorąco.

Co zabrać do plecaka w góry zimą, żeby nie zmarznąć? Oprócz powyżej wymienionych elementów ubioru koniecznie zaopatrz się w ciepłą kominiarkę, rękawiczki, dodatkowy gruby sweter np. wełniany oraz kurtkę puchową. Na nogi załóż wełniane skarpety i buty z ocieplaną wkładką.  Doskonałej jakości odzież sportową dla kobiet i mężczyzn znajdziesz w sklepie Brubeck. 

Dlaczego odpowiednie przygotowanie jest kluczem do bezpiecznej wędrówki?

Pakowanie plecaka w góry powinno być przemyślane, a nie chaotyczne. Przecież od tego, co znajdzie się w Twoim plecaku, zależy sukces całej wyprawy. Na kilka tygodni przed wyruszeniem w trasę rozpocznij przygotowywania – skompletuj odpowiedni strój, obuwie, prowiant oraz akcesoria. W tym celu koniecznie zapoznaj się z asortymentem sklepu Brubeck. Znajdziesz w nim odzież techniczną wykonaną z wysokiej jakości materiałów. Gwarantuje ona doskonałe dopasowanie do ciała oraz swobodę ruchu podczas uprawiania aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Brubeck to polska marka odzieży sportowej, kupując jej produkty wspierasz polską gospodarkę. 

Naciśnij Enter, aby wyszukać lub ESC, aby zamknąć